Archangelos (Rhodos)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Archangelos
Αρχάγγελος
Archangelos042.JPG
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 160 m n. m.
Časové pásmo +2
Stát Řecko Řecko
kraj Jižní Egeis
ostrovní oblast Dodekanés
správní jednotka Rhodos
Archangelos
Red pog.svg
Archangelos
Archangelos na mapě Řecka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 115,4 km²
Počet obyvatel 7 779 (2001)
Hustota zalidnění 67 obyv./km²
Správa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Archangelos (řecky: Αρχάγγελος) je městem v Řecku na ostrově Rhodos. Je pojmenováno po archandělu Michaeli. Pod Archangelos patří i nedaleká vesnička Stegna.

Poloha a obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Archangelos se nachází 30 km jižně od hlavního města ostrova - Rhodos. Je blízko pobřeží a leží v nadmořské výšce 160 m n. m. Má rozlohu 115,375 km² a v roce 2001 populace činila 7 779 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Malá osada existovala poblíž Archangelosu již v helénistickém období. Po 7. století našeho letopočtu se obyvatelstvo stěhuje od pobřeží více do vnitrozemí, kde byli v bezpečí proti pirátům a tam vznikaly nové osady. Postupem času byly všechny sloučeny do jedné, jež dostala název Archangelos, který se dochoval až dodnes.

Johanité vlastnili ostrov od roku 1309 a po dobytí Konstantinopole v roce 1453 postavili johanité pevnost tyčící se na kopci nad městem. Měla zabránit případnému útoku Osmanské říše a nazvali ji hrad Saint John (svatého Jana). Ruiny pevnosti se dochovali dodnes.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Hlavními hospodářskými zdroji jsou cestovní ruch, zemědělství, chov zvířat a výroba keramiky. Zemědělství tvoří především pěstování oliv a jejich následné zpracování na olej, dále pak citrusy. Živočišnou produkci představuje chov koz.

Hrnčířství bylo již od nepaměti významnou složkou obyvatel Archangelosu. Dokonce se říká, že kopule mešity Hagia Sofia je postavena z cihel pocházejících z Archangelosu.

Turistické cíle[editovat | editovat zdroj]