Aflatoxin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aspergillus fumigatus zobrazený elektronovým mikroskopem
Strukturní vzorec aflatoxinu B1

Aflatoxiny jsou v přírodě běžná skupina mykotoxinů produkovaných řadou druhů plísnírodu Aspergillus, zejména Aspergillus flavus a Aspergillus parasiticus. Aflatoxiny jsou toxické a patří mezi nejsilnější známé karcinogeny.[1] V těle se metabolizují v játrech na reaktivní meziprodukt, epoxid aflatoxin M1. Aflatoxin se často chybně vyslovuje jako „aflotoxin“ nebo „alfatoxin“, čímž ho lze případně zaměnit za alfa toxin.

Podmínky kontaminace[editovat | editovat zdroj]

Plísně rodu Aspergillus, produkující aflatoxin, jsou běžné a široce rozšířené v přírodě. Mohou kolonizovat a kontaminovat obilí před sklizní a při skladování. Plodiny jsou zvláště náchylné na infekci plísněmi Aspergillus při dlouhé expozici vysoké vlhkosti vzduchu nebo při poškození náročnými podmínkami, například suchem, kdy jsou sníženy vstupní bariéry pro infekci.

Přirozeným místem výskytu plísní Aspergillus je půda, rozkládající se vegetace, seno a zrní podléhající mikrobiální zkáze. Plísně napadají všechny druhy organických substrátů, kdykoli jsou příznivé podmínky pro jejich růst. Mezi takové podmínky patří vysoká vlhkost a vyšší teplota.

Mezi plodiny, které jsou často napadeny plísněmi Aspergillus, patří obilniny (kukuřice, čirok, bajra, rýže, pšenice, …), olejniny (arašídy, sojové boby, slunečnice, bavlna, …), koření (chilli papričky, pepř černý, koriandr, kurkuma, zázvor) a ořechy (mandle, pistácie, vlašský ořech, kokos, para ořech).

Toxin lze často najít v mléce zvířat, která byla krmena kontaminovanou potravou.

Prakticky všechny zdroje komerčního arašídového másla obsahují stopová množství aflatoxinu,[2] obvykle ale hluboko pod bezpečnou úrovní doporučenou americkým úřadem FDA.

FDA stanovuje akční úrovně pro aflatoxin přítomný v potravinách a krmivu, s cílem chránit zdraví lidí a zvířat.[3]

Hladiny nesmí překročit následující úrovně:

µg/kg (ppb) Produkt
0,5 mléko (aflatoxin M1)
20 potraviny
20 krmivo určené pro nedospělá zvířata a pro dojnice, anebo pokud není cíl znám
100 kukuřice a jiné zrní určené pro chovný skot, chovná prasata nebo pro dospělou drůbež
200 kukuřice a jiné zrní určené pro jateční prasata o hmotnosti 100 liber nebo více
300 kukuřice a jiné zrní určené pro jateční skot a semeno bavlny určené pro skot, prasata nebo drůbež

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aflatoxin na anglické Wikipedii.

  1. Hudler, George. 1998. Magical Mushrooms, Mischievous Molds. Princeton, NJ: Princeton University Press
  2. (anglicky) Quantity can range from 0ppb-20ppb for direct human consumption, although feedlot food for finishing beef cattle/swine/poultry can acceptably reach 300ppb Archivováno 25. 6. 2008 na Wayback Machine.
  3. Smith, Tara (June 2005). "A Focus on Aflatoxin Contamination" Archivováno 16. 7. 2009 na Wayback Machine.. United States National Agricultural Library, Food Safety Research Information Office. Retrieved January 26, 2014.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]