Aspergillus flavus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Aspergillus flavus

alternativní popis obrázku chybí
hyfa
Vědecká klasifikace
Říše: houby (Fungi)
Oddělení: houby vřeckovýtrusné (Ascomycota)
Třída: Pezizomycotina
Řád: plesnivkotvaré (Eurotiales)
Čeleď: plísňovkovité (Trichocomaceae)
Rod: Aspergillus
Binomické jméno
Aspergillus flavus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aspergillus flavus je houba patřící do rodu Aspergillus (kropidlák). Je to plíseň běžně rozšířená v životním prostředí a způsobuje problémy při skladování obilí. Může být lidským patogenem způsobujícím aspergilózu plic a někdy také rohovky, vnějšího ucha nebo nosní klenby. Mnoho kmenů produkuje významná množství aflatoxinu[1], karcinogenní a akutně toxické sloučeniny. Spory A. flavus jsou alergenní. A. flavus někdy způsobuje ztráty v líhních bource morušového.

Onemocnění člověka[editovat | editovat zdroj]

A. flavus je druhým nejčastějším původcem aspergilózy (nejčastějším je Aspergillus fumigatus). A. flavus může napadat plicní nebo mozkové tepny a způsobovat infarkt. Predispozicí k aspergilóze je neutropenie.

Aspergillus flavus také produkuje toxin (aflatoxin), který je jedním z etiologických činitelů hepatocelulárního karcinomu.[2]

Vzhled na kulturách[editovat | editovat zdroj]

A. flavus roste na kulturách jako žlutozelená plíseň. Podobně jako jiné plísně rodu Aspergillus tvoří specifický konidiofor složený z dlouhého stonku nesoucí nafouknutý váček. Konidiogenní buňky ve váčku produkují konidie. Mnoho kmenů A. flavus vykazuje pod ultrafialovým zářením zelenavou fluorescenci, která koreluje s úrovní produkce aflatoxinu.

Škody způsobované plísní[editovat | editovat zdroj]

A. flavus se vyskytuje zvláště na kukuřici a arašídech, podobně také na promočených kobercích, a je jedním z několika druhů plísní známých produkcí aflatoxinu, který může způsobit akutní hepatitidu, imunosupresi a karcinom jaterních buněk. Absence kontroly této plísně v některých státech, které mají také vysokou prevalenci virové hepatitidy, výrazně zvyšuje nebezpečí hepatocelulárního karcinomu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aspergillus flavus na anglické Wikipedii.

  1. Klich MA. (2007). Aspergillus flavus: the major producer of aflatoxin. Molecular Plant Pathology 8(6): 713-22.
  2. Crawford JM, Liver and Biliary Tract. Pathologic Basis of Disease, ed. Kumar V, et al. 2005, Philadelphia: Elsevier Saunders. p. 924

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]