Přeskočit na obsah

Šantarské moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šantarské moře
Šantarské moře
Šantarské moře
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celekOchotské moře
SvětadílAsie
StátRuskoRusko Rusko
OstrovyŠantarské ostrovy
Šantarské moře
Šantarské moře
Šantarské moře Chabarovského kraje

Šantarské moře (rusky Шантарское море) je malé pobřežní moře ve východním Rusku, v západní části Ochotského moře.

Šantarské moře se nachází u severozápadního pobřeží Ochotského moře v blízkosti ústí řeky Amur. Leží mezi pevninou Sibiře a Šantarskými ostrovy. Od hlavní vodní plochy Ochotského moře je odděleno Šantarskými ostrovy. Na severu je ohraničeno ostrovem Velký Šantar, na východě ostrovem Malý Šantar, na jihu Tugurským zálivem a na západě Udskou zátokou.[1]

Oblast Šantarského moře byla objevena a postupně zmapována ruskými průzkumníky v 17. a 18. století během expanzí na Sibiř a Dálný východ. Šantarské ostrovy byly poprvé důkladně prozkoumány v 19. století.

Moře bylo v letech 1853 až 1874 navštěvováno americkými velrybářskými loděmi, které zde lovily velryby grónské.[2] V letech 1865 až 1871 se zde také plavily ruské velrybářské škunery.[3]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Shantar Sea na anglické Wikipedii a Шантарское море na ruské Wikipedii.

  1. МОСКВИТИНА, Ира. Что посмотреть на Шантарах — Журнал RD. www.russiadiscovery.ru [online]. 2023-12-26 [cit. 2024-05-25]. Dostupné online. (rusky) 
  2. Florida, of Fairhaven, Aug. 1, Sep. 17-20, 1853, Old Dartmouth Historical Society (ODHS); Sea Breeze, of New Bedford, Aug. 12-14, 1874, G. W. Blunt White Library (GBWL).
  3. Lindholm, O. V., Haes, T. A., & Tyrtoff, D. N. (2008). Beyond the frontiers of imperial Russia: From the memoirs of Otto W. Lindholm. Javea, Spain: A. de Haes OWL Publishing.