Česnáček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxČesnáček
alternativní popis obrázku chybí
Česnáček lékařský (Alliaria petiolata)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrukvotvaré (Brassicales)
Čeleďbrukvovité (Brassicaceae)
Rodčesnáček (Alliaria)
Heist. ex Fabr., 1759
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Postupně odkvetající česnáček

Česnáček (Alliaria) je skromný rod až 1 m vysokých bylinčeledi brukvovitých, které po rozemnutí voní po česneku.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rod česnáček je definován pouze ve dvou druzích, z nichž

Vyskytuje se především v teplejších oblastech v křovinách, po okrajích i uvnitř listnatých i smíšených lesů, také v blízkosti lidských sídel na rumištích a zanedbaných pozemcích. Vybírá si především místa bohatá na živiny a dostatečně vlhká.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dvouletá nebo jen krátce vytrvalá rostlinalodyhou přímou nebo polehavou, vysokou od 20 do 80 cm (výjimečně i 100 cm) která vyrůstá z vřetenovitého kořene. Lysá, nebo jen vespod řídce chlupatá lodyha se nevětví nebo se větví jen v květenství. Spodní jednoduché listy rostoucí v růžici jsou dlouze řapíkaté, okrouhle ledvinovité, po obvodě zubaté. Lodyžní mají kratší řapíky, jsou srdčitého tvaru a zubaté, ouška nemají.

Čtyřčetné květy na stopkách, většinou vyrůstající střídavě a jen výjimečně protistojně, vytvářejí krátké hrozny. Korunní lístky vejčitého tvaru jsou čistě bílé, kališní lístky bledě zelené barvy jsou obvejčité. kratší než korunní. Z květního lůžka vyrůstá šest tyčinek s nestejně dlouhými nitkami nesoucí vejčité až podlouhlé prašníky. Jejich pyl dozrává později než dospěje blizna na semeníku (se 4 až 20 vajíčky), takže většinou nedochází k samoopylení květu; to nastane v případě, že se nenajde vhodný opylovač do doby uzrání pylu. Pod tyčinkami jsou na květním lůžku nektarové žlázy.

Plodem jsou až 7 cm dlouhé, tupě čtyřhranné šešule otvírající se chlopněmi. Vyrůstají na krátkých tlustých stopkách šikmo vzhůru, obsahují kulovitá semena umístěná v jedné řadě. Semena mají dělohy ploše na sobě položené a kořínek je uložen na hřbetě jedné z nich. Chromozómové číslo: 2n = 42.[1][2][3]

Význam[editovat | editovat zdroj]

V minulosti se využívalo desinfekčních účinků česnáčku, používaly se hlavně rozmačkané listy na zanícené rány i proti zánětům ústní dutiny a ze semen se lisoval olej. Pro zápach po česneku a nahořklou chuť ho dobytek nespásá.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b AL-SHEHBAZ, Ihsan A. Projects Brassicaceae: Alliaria [online]. Tropicos.org, Missouri Botanic Garden, St. Louis, MO, USA, rev. 29.06.2009 [cit. 2011-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Česnáček [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2011-11-27]. S. 109. Dostupné online. (česky) 
  3. Flora of North America: Alliaria [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2011-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]