Ruský černý teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Černý teriér)
Skočit na: Navigace, Hledání
Ruský černý teriér
Tchiorny Terrier.jpg
Základní informace
Země původu RuskoRusko Rusko
Synonyma Černý teriér
Ruský knírač
Využití Hlídač, společník
Tělesná charakteristika
Hmotnost Psi: 50–60 kg
Feny: 45–50 kg
Výška † 64 - 72 cm
Barva Černá
Klasifikace a standard
Skupina FCI Pinčové a knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi
ČMKU standard
† výška uváděna v kohoutku

Ruský černý teriér (někdy též černý teriér nebo ruský knírač) je psí plemeno vyšlechtěné v Rusku. Je to velké molossoidní plemeno rozšířené po celé Evropě a získalo si značnou oblibu i v České republice, kde má vlastní chovatelský klub.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Je to poměrně nové psí plemeno, vyšlechtěno křížením novofundlandského psa s velkým kníračem, erdelteriérem a rotvajlerem, které vzniklo po druhé světové válce. Cílem bylo vytvořit odolného a lehce cvičitelného psa pro uplatnění jako hlídač nebo policejní pes a aby zároveň vydržel i drsné klimatické podmínky na Sibiři.  Poprvé byl veřejnosti představen v polovině 50. let v Rusku. Momentálně toto plemeno v České republice zastřešuje Klub chovatelů a přátel ruských černých teriérů.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Černý teriér má mohutnou stavbu těla se silnými kostmi a masivním svalstvem. Hřbet je rovný, široký a svalnatý. Krátká, dobře osvalená bedra jsou mírně klenutá. Kohoutek se zřetelně rýsuje nad hřebtní linií. Břicho je mírně vtažené. Rovné a navzájem rovnoběžné končetiny jsou dobře zaúhlené. Tlapky jsou kompaktní a kulaté s dobře uzavřenými prsty. Hlava je dlouhá, díky porostu chlupů však působí hranatě. Stop je mírný. Hřbet nosu a temeno lebky jsou navzájem rovnoběžné. Malé, trojúhelníkové uši jsou překlopené dopředu. Skus je nůžkový. Srst je čistě černá nebo černá s občasnými šedými chlupy. Oči jsou vždy tmavé. Černý teriér je velice inteligentní a obvykle poslušný pes, velmi věrný svým lidem s nekomplikovanou povahou, rozumný a vyrovnaný. V kohoutku měří psi 66–72 cm a feny 64–70 cm.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]