Čeněk Paclt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čeněk Paclt
Čeněk Paclt (kreslil Jan Vilímek)
Čeněk Paclt (kreslil Jan Vilímek)
Narození14. července 1813
Turnov, České království, Rakouské císařství
Úmrtíčerven 1887
Keiskamma (poblíž Kimberley), Západní Griqualand, Kapská kolonie
(dnes JAR)
Povoláníobjevitel, světoběžník a spisovatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čeněk Paclt (14. července 1813 Turnov[1] – před červnem? 1887 Keiskamma, poblíž Kimberley v Jižní Africe[2]) byl český cestovatel a prospektor. Jako první Čech navštívil pět obydlených kontinentů.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nejmladší syn (pokřtěn Vincetius) turnovského obchodníka s drahokamy Josefa Paclta a jeho manželky Františky v domě č. 137 na turnovském náměstí.[1] Jeho nejstarší bratr Antonín, narozen roku 1800, převzal živnost po otci a bratr František, narozen v roce 1812, se stal knězem. Po absolvování turnovské školy se Paclt vyučil mydlářskému řemeslu v Jičíně. Též se využil brusičství kamenů.[2] Po vyučení obdržel „cestovní knížku“, jež mu povolovala cestovat po českých a rakouských zemích. Paclt chtěl poznat kus světa a zkusit se uživit mydlařinou, proto se vydal do Uher. V Uhersku se mu ale nevedlo dobře. Odešel tedy do Vídně, kde brousil opály. V letech 18401842 pracoval u vídeňského klenotníka Benkowitze. Později na radu bratra Antonína odešel do Varšavy. Zde začal prodávat české granáty, jež mu zasílali z Turnova. Obchodování se mu ale nedařilo a během necelých dvou let přišel o úspory, které si přivezl z Vídně.

Cesty po světě[editovat | editovat zdroj]

Amerika[editovat | editovat zdroj]

Na lodi Thomas Bennett se 26. září 1846 vydal na jednatřicetidenní plavbu z Antverp do New Yorku. Na lodi byl jediným Čechem. V New Yorku nemohl najít práci, byl oloupen a asi po týdnu chtěl na parníku Phoenix odplout do New Orleans. Během plavby na lodi vypukl poblíž Bahamských ostrovů požár. Před jejím potopením zachránila posádku fregata Providentia, která patřila americké armádě. Paclt se zde rozhodl vstoupit do armády, složil kapitánovi přísahu a podepsal pětiletou smlouvu. V armádě sloužil jako dělostřelec. Byl dopraven do přístavu Tampico a pak do Veracruz. Pravděpodobně se zúčastnil bitvy u průsmyku Cerro Gordo 18. dubna 1847, kdy se americká armáda snažila zatlačit oddíly mexického prezidenta Santa Anny. V polovině září pak s armádou vstoupil do hlavního města Mexika. Po skončení mexicko-americké války se vrátil do New Yorku. Pacltovi zbývaly odsloužit ještě tři roky, které pak strávil ve St. Augustine na Floridě. Zde se zúčastnil války proti Seminolům. Když odešel z armády, navštívil Washington, D. C., Baltimore, Filadelfie, Trenton, Buffalo, Boston a Niagarské vodopády. Občas se někde usadil a zkoušel farmařit, ale nikde dlouho nevydržel. Čeněk Paclt byl totiž dobrodruh a světoběžník tělem i duší. Ve městě Savannah se nakazil žlutou zimnicí. Do Brazílie ho lákala tamní diamantová pole a v roce 1857 navštívil Rio de Janeiro, ale vrátil se zpátky do USA, odkud ve stejném roce odplul do Austrálie.

Austrálie a Asie[editovat | editovat zdroj]

V Austrálii procestoval hlavně jihovýchodní část kontinentu. Zkoušel štěstí s hledáním zlata, ale nedařilo se mu. V říjnu 1859 vyplul z Melbourne do Kalkaty v Britské Indii, neboť se v této době hodně mluvilo a psalo o nálezech zlata ve východní Indii. V Indii zjistil, že se jednalo „novinářskou kachnu“. Po dvou týdnech se znovu vrátil do Austrálie přes Hongkong a Singapur. Do Adelaide doplul v dubnu 1860. V roce 1863 v Austrálii znovu hledal zlato, tentokrát úspěšně a zbohatl.[2] V letech 1865-1866 procestoval Nový Zéland. Poté se vrátil do rodného Turnova.

Afrika[editovat | editovat zdroj]

Do Afriky se Paclt dostal na začátku roku 1870. Procestoval značnou část jižní Afriky. Když necestoval, tak hlavně hledal diamanty. Delší dobu žil v diamantových polích v Kimberley. Poznal se zde i s českým cestovatelem Emilem Holubem, s nímž však neměl dobré vztahy, neboť Holub připadal Pacltovi jako nezkušený, ale přitom namyšlený a drzý mladý muž. Paclt dokonce Holuba pomlouval a psal o něm do Čech ironické dopisy. Nechápal Holubovy přírodovědecké a etnologické zájmy a vysmíval se jeho sběru domorodých předmětů. Naopak Holub, jenž si více cenil svých teoretických vědomostí a vzdělání než Pacltových zkušeností, Paclta několikrát urazil. V Africe Paclt prožil 17 let a nakonec zde i zemřel.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

V červnu 1887 přišla do Čech smutná správa. Turnovský cestovatel, jenž jako první Čech navštívil pět obydlených světadílů, zemřel náhle ve svém stanu v Keiskammě u řeky Vaal.[2] 14. července by oslavil 74 narozeniny. Přesný den úmrtí je neznámý.

Literární dílo[editovat | editovat zdroj]

Paclt psal obsáhlé dopisy přátelům do Čech, kde popisoval krajiny a příhody ze svých cest.

Poprvé byly tyto dopisy literárně zpracovány Jaroslavem Svobodou v publikaci Čeňka Paclta cesty po světě : příhody a zkušenosti jeho na cestách po Americe, Australii, Novém Zealandě a jižní Africe / dle zápisků a různých dopisů jeho vzdělal Jaroslav Svoboda.[3]

Naposledy je zpracoval Donát Šajner v roce 1955 v knize Zpívající digger.[4]

Rozhlasové zpracování[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 zpracoval Český rozhlas Ostrava pětidílný výběr z těchto dopisů pod názvem Čeněk Paclt - Dopisy z Afriky, který byl vysílán v pořadu Psáno kurzívou. Četl Miroslav Rataj, režii měl Miroslav Zelinský.[5]

V roce 2006 zpracoval Český rozhlas úryvky ze zápisků Čeňka Paclta v pořadu Zdvihni se, zdvihni se, starý český lve!, četl Jiří Hromada (30 minut).[6]

Námětem literárního díla[editovat | editovat zdroj]

Pacltův život byl námětem románu pro mládež Přítel domorodců spisovatele A. Jaroslava Urbana.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Turnov, matrika N 1809-1819, snímek 90, Záznam o narození a křtu. 195.113.185.42:8083 [online]. [cit. 2016-10-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-05. 
 2. a b c d Národní listy, 24.6.1887, s.2, Čeněk Paclt zemřel. v systému Kramerius
 3. SVOBODA, Jaroslav. Čeňka Paclta cesty po světě : příhody a zkušenosti jeho na cestách po Americe, Australii, Novém Zealandě a jižní Africe / dle zápisků a různých dopisů jeho vzdělal Jaroslav Svoboda. Mladá Boleslav: Karel Vačlena, 1888. 408 s. 
 4. ŠAJNER, Donát. Zpívající digger. Praha: Mladá fronta, 1955. 121 s. (Vpřed; sv. 54). 
 5. Psáno kurzívou: Čeněk Paclt - Dopisy z Afriky (1/5) [online]. Český rozhlas, 2005-01-10 [cit. 2018-07-14]. Dostupné online. 
 6. martinus78. Čeněk Paclt: Zdvihni se, zdvihni se, starý český lve! [online]. MP3 HITS.CZ, 203-06-08 [cit. 2018-07-14]. Dostupné online. 
 7. URBAN, A. Jaroslav. Přítel domorodců : román o cestovateli Čeňku Pacltovi. Ilustrace Ctibor Štolovský. Praha: Státní nakladatelství dětské knihy, 1954. 173 s. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • BOROVIČKA, Michael: Velké dějiny zemí Koruny české – Cestovatelství, Praha 2010
 • KUNSKÝ, Josef: Čeští cestovatelé I., Praha 1961
 • PACLT, Čeněk: Cesty po Austrálii, Praha 1939
 • PACLT, Čeněk: Cesty světem – Příhody a zkušenosti na cestách po Americe, Austrálii, Novém Zélandě a jižní Africe, Praha 1954
 • PACLT, Čeněk: Jak jsem hledal zlato a diamanty, Praha 1947
 • PACLT, Čeněk: Sedmnáct let v jižní Africe, Praha 1941
 • ROZHOŇ, Vladimír: Čeští cestovatelé a obraz zámoří v české společnosti, Praha 2005
 • SMOČKOVÁ, Monika: Vzpomínka na Čeňka Paclta, světoběžníka z Turnova (1813-1887), in: Z Českého ráje a Podkrkonoší, Semily 2007, s. 25–36.
 • SVOBODA, Jaroslav: Čeňka Paclta cesty po světě – Příhody a zkušenosti jeho na cestách po Americe, Austrálii, Novém Zealandě a jižní Africe, Mladá Boleslav 1888
 • SVOBODA, Jaroslav: Čeňka Paclta cesty po světě, Mladá Boleslav 1891

Beletrie[editovat | editovat zdroj]

Osobnost turnovského dobrodruha zaujala několik spisovatelů, kteří jeho zajímavý život zpracovali do románové podoby.

 • KNOB, Jan: Kámen ze všech nejkrásnější, Brno 1946
 • URBAN, A. J.: Přítel domorodců, Praha 1954
 • ŠAJNER, Donát: Zpívající digger, Praha 1950

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]