Wikipedista:Blahma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marek Blahuš
Marek Blahuš na 5. české Wikikonferenci (30.11.2013)
3805 dní redaktorem Wikipedie
Brno (znak).svg Tento uživatel žije v moravské metropoli Brně.
Uherske Hradiste CoA CZ.png Tento uživatel pochází z královského města Uherské Hradiště.
Masarykova univerzita.tif Tento uživatel je absolventem, zaměstnancem a wikipedistou Masarykovy univerzity.
Wikimedia Czech Republic-logo.svg Tento uživatel je členem spolku
Wikimedia Česká republika.
Czech-Slovak Wikipedia translation logo.svg Tento uživatel je tvůrcem WikiProjektu
Česko-slovenská Wikipedie
.
Flag of the Vatican City.svg Tento uživatel je katolík.
Babel – jazykové znalosti uživatele
cs-N Tento uživatel je rodilý mluvčí češtiny.
eo-5 Ĉi tiu uzanto estas profesia parolanto de Esperanto.
en-3 This user has advanced knowledge of English.
de-3 Dieser Benutzer beherrscht Deutsch auf hohem Niveau.
tokipona-3 jan ni li toki pona e toki pona.
es-2 Este usuario tiene un conocimiento intermedio del español.
pl-2 Ten użytkownik posługuje się językiem polskim na poziomie średnio zaawansowanym.
nl-2 Deze gebruiker heeft basiskennis van het Nederlands.
fr-1 Cet utilisateur dispose de connaissances de base en français.
ru-1 Этот участник владеет русским языком на начальном уровне.
la-1 Hic usor simplici latinitate contribuere potest.
hu-1 Ez a szerkesztő alapszinten beszéli a magyar nyelvet.
eu-1 Erabiltzaile honek oinarrizko mailan lagun dezake euskaraz.
sk-3 Tento redaktor má pokročilé znalosti slovenčiny.
Wikipedisté podle jazyka

Jmenuji se Marek Blahuš, narodil jsem se v roce 1986, pocházím z Uherského Hradiště a zajímám se především o informatiku, genealogii a jazyky (zvláště pak mezinárodní jazyk esperanto). Jsem absolventem Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně se specializací zpracování přirozeného jazyka a v současnosti jsem na téže univerzitě zaměstnán jako technik na Centru jazykového vzdělávání a jako první český wikipedista rezident na tiskovém odboru rektorátu. Jsem členem sdružení Wikimedia Česká republika, zakládajícím členem uživatelské skupiny ELiSo (Esperanto a svobodné znalosti) a členem vedení organizace Edukace@Internet. Zúčastnil jsem se konferencí Wikimania 2011 a 2013, Wikimedia Conference 2014, středoevropského setkání Wikimedie 2013 a také domácí 4., 5. a 6. české Wikikonference (2012–14, tu poslední jsem přivedl do Brna a osobně organizoval). Na této wiki provozuji rovněž robota BlahmaBot. Něco více o mně naleznete na mé osobní stránce v Esperantské Wikipedii nebo (poněkud neaktuálně) v mém životopise na univerzitním webu.

Prohlášení[editovat | editovat zdroj]

Prohlášení o střetu zájmů podle podmínek užití projektů Wikimedia:

Od 19. února 2015 jsem zaměstnán na Masarykově univerzitě jako wikipedista rezident v rámci WikiProjektu Masarykova univerzita a dostávám od ní odměnu za přispívání do projektů Wikimedia.

Příspěvky do České Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Jak to bylo s Heyrovským…[editovat | editovat zdroj]

Začal jsem už v roce 2004, neskromně: vytvořením článku o jednom ze dvou českých nositelů Nobelovy cenyJaroslavu Heyrovském 14.12.2004. Toho druhého – Jaroslava Seiferta – už jsem nestihl, i když svou úplně první editaci jsem udělal ještě před vznikem článku o něm, a sice v článku Polabština28.10.2004.

Na Českou Wikipedii jsem se ale dostal prostřednictvím Esperantské Wikipedie, kde jsem editoval už 25.10.2004 (Spiritismo). Ovšem s těmi nositeli Nobelových cen to vlastně nebyl žádný úmysl – o Heyrovském jsem si četl cíleně, za dva dny jsem totiž měl převzít Cenu Nadačního fondu jeho jména; a protože v češtině tehdy o akademiku Heyrovském ještě neexistoval článek(!), přeložil jsem do něj ten anglický, který prý úplně původně pochází z polštiny (08.03.2002, autorem byl Kpjas).

…a jak s Entropou[editovat | editovat zdroj]

V lednu 2009 jsem byl na výměnném studijním pobytu na Katolické univerzitě v Lovani, což mi dalo možnost zúčastnit se 15.01.2009 slavnostního odhalení plastiky Entropa vytvořené Davidem Černým v rámci českého předsednictví Rady Evropské unie. Vstupní hala budovy Justus Lipsius byla plná novinářů a příštího dne noviny po celém světě zaplnily fotografie tohoto kontroverzního díla; já jsem byl ale asi jediný na světě, kdo své pořízené fotografie ještě téhož večera poskytl pod svobodnou licencí (fotku horší kvality, jenom přes sklo, jsem udělal a nahrál vlastně už v předvečer akce). Soudě podle návštěvnosti, která šla jenom v lednu ke 100.000, se Entropa nečekaně stala mým nejpopulárnějším dílem vůbec (nejen fotografickým).

Tehdy jsem ale prožil současně i své první setkání se svobodou panoramatu, která v Belgii bohužel neplatí, takže česká Entropa paradoxně nemohla na Českou Wikipedii (ani na Commons) a čtenáři mohli její obrázek najít jenom v anglickém článku (jako fair use). Ten jsem v předvečer spuštění částečně přeložil do esperanta a tím pro tento jazyk získal zajímavou publicitu (doloženou citacemi na internetových fórech), protože kromě něj a lucemburštiny neexistoval v době spuštění článek v žádné další verzi – dokonce i ten český jsem musel nakonec sám založit.

Ocenění komunitou České Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Wikivyznamenání 1. stupně
(„Železná hvězda kvalitního wikipedisty“)
„Wikikytička“ za pomoc s přípravou WLM „Řád České republiky“
Wikivyznamenání 1. stupně („Železná hvězda kvalitního wikipedisty“)
Vážený pane kolego, uděluji Vám toto vyznamenání za to, že jste dovedl heslo Esperanto mezi Nejlepší články české Wikipedie. Děkuji Vám a přeji i dále hodně tvůrčí radosti. Srdečně, --Ioannes Pragensis 21:08, 20. 12. 2007 (UTC)
Wikikytička
Ahoj, chtěl bych ti poděkovat za doplňování/úpravy seznamu Wiki miluje památky --Limojoe (diskuse) 1. 9. 2012, 14:32 (UTC)
Řád České republiky
uděluji ti „Řád České republiky“ za vylepšení šablony pro editaci památek v Česku ve Visual Editoru --Limojoe (diskuse) 20. 11. 2013, 21:57 (UTC)
„Wikikytička“ za aktualizaci grafu vývoje počtu článků „Řád česko-slovenské vzájemnosti“ „Řád obránce Wikipedie“
Wikikytička
Díky za aktualizaci grafu vývoje počtu článků na České Wikipedii. --Byrnjolf 15. 1. 2014, 13:20 (UTC)
Řád česko-slovenské vzájemnosti
Nepřeložil jsi sice ještě 100 článků... ale kolik z toho více než 1000 by jich bylo přeloženo bez Tebe? Zasloužíš si ten řád nejvíc, za to, že jsi projekt dokázal rozjet a vdechnout mu život. --Ivannah (diskuse) 27. 1. 2014, 10:10 (UTC)
Řád obránce Wikipedie
Nikdo jiný to dosud neudělal, a tak se toho při rekapitulaci letošního roku chápu sám. Za organizaci první brněnské Wikikonference v listopadu 2014 si dovolím udělit Ti, Marku, Řád obránce Wikipedie. Díky za to! --Bazi (diskuse) 30. 12. 2014, 13:22 (CET)