Dvoustranně souměrní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTrojlistí
Stenopus hispidus
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
NadodděleníEumetazoa
OdděleníPlanulozoa
Kmentrojlistí (Triblastica)
Synonyma

Bilateria, Triploblastica

Sesterská skupina
výtrusenky (Myxozoa)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Fylogeneze bilaterií.

Trojlistí (zřídka trojlupenovití, vědecky Bilateria = Triblastica = Triploblastica) je velká skupina vývojově nejvyspělejších mnohobuněčných živočichů, která zahrnuje i obratlovce. Jde o skupinu stojící částečně mimo klasické taxonomické kategorie. V současné době nejpoužívanější označení Bilateria je odvozené od dvojstranné tělní symetrie. Mezi jejich další základní vlastnosti, které je odlišují od dvojlistých, patří přítomnost třetího zárodečného „listu“ (vedle ektodermu a entodermu mají i mezoderm, ze kterého vzniká např. svalovina) a nervová soustava s nervovými uzlinami (ganglii). Mají také schizocoel, což je nepravá tělní dutina vyplněná parenchymem. Tělní míza prostupuje skulinami parenchymu.

Systém

Poznámky

  1. Podle nové komplexní fylogenetické analýzy tvoří společně s mlžojedy primitivní skupinu druhoústých (klad Xenacoelomorpha) sesterskou k Ambulacraria.[1]

Reference

  1. PHILIPPE, Hervé; BRINKMANN, Henner; COPLEY, Richard R., Leonid L. Moroz, Hiroaki Nakano, Albert J. Poustka, Andreas Wallberg, Kevin J. Peterson, Maximilian J. Telford. Acoelomorph flatworms are deuterostomes related to Xenoturbella. Nature. 10. únor 2011, svazek 470, s. 255–258. DOI 10.1038/nature09676. (anglicky)