Transgender

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Pojem transgender zahrnuje všechny lidi, kteří neodpovídají stereotypním očekáváním spojeným s mužskou nebo ženskou rolí. Patří sem např. transsexuální lidé, crossdresseři a transvestité.

Transsexualita[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Transsexualita.

Transsexualita je stav nesouladu mezi psychickým a tělesným pohlavím. Jedná se o vrozenou dispozici, jejíž nejpravděpodobnější příčinou je hormonální nerovnováha v matčině těle během těhotenství. Pokud to společnost a zdravotní situace umožní, podstupuje většina transsexuálních lidí změnu pohlaví. Sexuální orientace s transsexualitou nijak nesouvisí. Existují dva typy translidí:

  • female to male (FtM): z ženy na muže
  • male to female (MtF): z muže na ženu

Crossdressing[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Crossdressing.

Crossdresseři jsou lidé, kteří trvale nebo alespoň čas od času žijí v roli opačného pohlaví. Motivace zde není sexuální, ale psychologická – prostě se tak cítí dobře. Jedná se jak o muže, tak o ženy. Na rozdíl od transsexuálních lidí crossdresseři nijak netouží po chirurgické změně pohlaví.

Transvestitismus[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Transvestitismus.

Transvestité se oblékají do šatů opačného pohlaví kvůli dosažení sexuálního vzrušení. Většinou, nikoliv však výlučně, se transvestitismus týká heterosexuálních mužů.

Nezaměňovat s „travesti show“ – členové travesti souborů jsou obvykle homosexuální muži (ale i heterosexuální muži), a jejich motivace není, ve většině případů, sexuální vzrušení, ale zábava a finanční odměna. [zdroj?]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]