Siréna (technika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mechanická siréna
Siréna na střeše hasičské zbrojnice

Siréna je zařízení, schopné vydávat typický velmi hlasitý kolísavý zvuk. Slouží k signalizaci nebezpečí. Pevně umístěné sirény slouží k varování při požáru, přírodních nebo průmyslových katastrofách, v době války slouží k vyhlašování leteckých či chemických poplachů.

Mobilní sirény jsou instalovány na vozidlech zdravotnické záchranné služby, hasičských nebo jiných zásahových vozidlech.

Varovné signály[editovat | editovat zdroj]

V případě hrozby nebo vzniku mimořádné události je obyvatelstvo varováno prostřednictvím signálu "Všeobecná výstraha". Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 sekund a může zaznít třikrát po sobě v cca tříminutových intervalech. Pokud se jedná o elektronickou sirénu (tlakové reproduktory nebo např. místní rozhlas zapojený do jednotného systému varování a vyrozumění) je tato všeobecná výstraha doplněná mluvenou informací o povaze nebezpečí (chemická havárie, přívalová vlna).

Kromě varovného signálu „Všeobecná výstraha“ existuje v České republice ještě signál „Požární poplach“. Tento signál je vyhlašován přerušovaným kolísavým tónem sirény po dobu 1 minuty (25 sekund trvalý tón, 10 sekund přestávka, 25 sekund trvalý tón). Vyhlašuje se za účelem svolání jednotek požární ochrany. Signál „Požární poplach“ vyhlašovaný elektronickou sirénou napodobuje hlas trubky troubící tón „HO-ŘÍ“, „HO-ŘÍ“ po dobu jedné minuty.

Ověřování provozuschopnosti systému varování a vyrozumění se provádí zpravidla každou první středu v měsíci ve 12 hodin akustickou zkouškou koncových prvků varování zkušebním tónem (nepřerušovaný nekolísavý tón sirény po dobu 140 sekund). V Olomouckém kraji se provádí test provozuschopnosti cca o deset minut později, kvůli orloji na olomouckém náměstí.

Povinnost zabezpečit varování obyvatelstva je dána ustanovením § 15 zákona č.239/2000 Sb., o Integrovaném záchranném systému a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Vychází z Dodatkového protokolu k Ženevským úmluvám z 12. srpna 1949 článku 61. Základním prostředkem pro vyhlašování varovných signálů jsou poplachové sirény.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Siréna (technika) ve Wikimedia Commons