Petržalka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bratislava petrzalka.png

Petržalka (maďarsky Pozsonyligetfalu, německy Engerau) je jedna z městských částí Bratislavy. Patří mezi nejlidnatější části slovenské metropole; žije zde 117 000 lidí. Leží těsně při hranici s Rakouskem.

Slepé rameno Dunaje, Chorvatské rameno

Historie[editovat | editovat zdroj]

První záznamy o Petržalce pocházejí již z roku 1225. Na konci 19. století už to byla vesnice s více jak pěti sty stálými obyvateli. První most, který ji spojil s Bratislavou, byl postaven v roce 1891 a byl železniční.

Již v roce 1932 dal petržalské předmostí opevnit generál Josef Šnejdárek a poté v roce 1936 byl tento úsek zařazen do I. etapy naléhavého opevňování v rámci československého opevnění. Celkem zde bylo plánováno 30 bunkrů. Avšak 10. října 1938 byla připojena na základě Mnichovské dohody k nacistickému Německu, po osvobození v roce 1945 byla opět vrácena Československu. Od roku 1946 je součástí dnes hlavního města Slovenska.

V 70. letech minulého století se vystavělo dnes ohromné panelové sídliště. Z malé okrajové čtvrti, která měla minimální význam, se tak stala jedna z nejdůležitějších; nové sídliště bylo největší v celé zemi. Technický stav většiny budov se však stále zhoršuje a v současné době jich stále více potřebuje rekonstrukci.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Petržalka je pomocí pěti mostů napojená na zbytek města, nachází se tu také železniční stanice Bratislava-Petržalka. Jeden z nejznámějších mostů, který ústí právě sem, je Nový most, který je dominantou celého města.

Petržalka byla projektována a stavěna na obsluhu metrem. Po roce od začátku výstavby metra byl projekt zrušen. Veřejnou dopravu do této čtvrti zajišťují pouze autobusy, trolejbusové tratě chybí, tramvajová trať je ve výstavbě (2014). Všechny autobusové spoje tak bývají velmi vytížené, zvláště po změně jízdního řádu na podzim 2005.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]