Petržalka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bratislava petrzalka.png

Petržalka (maďarsky Pozsonyligetfalu, německy Engerau) je jedna z městských částí Bratislavy. Patří mezi nejlidnatější části slovenské metropole; žije zde 117 000 lidí. Leží těsně při hranici s Rakouskem.

Slepé rameno Dunaje, Chorvatské rameno

Historie[editovat | editovat zdroj]

První záznamy o Petržalce pocházejí již z roku 1225. Na konci 19. století už to byla vesnice s více jak pěti sty stálými obyvateli. První most, který ji spojil s Bratislavou, byl postaven v roce 1891 a byl železniční.

Již v roce 1932 dal petržalské předmostí opevnit generál Josef Šnejdárek a poté v roce 1936 byl tento úsek zařazen do I. etapy naléhavého opevňování v rámci československého opevnění. Celkem zde bylo plánováno 30 bunkrů. Avšak 10. října 1938 byla připojena na základě Mnichovské dohody k nacistickému Německu, po osvobození v roce 1945 byla opět vrácena Československu. Od roku 1946 je součástí dnes hlavního města Slovenska.

V 70. letech minulého století se vystavělo dnes ohromné panelové sídliště. Z malé okrajové čtvrti, která měla minimální význam, se tak stala jedna z nejdůležitějších; nové sídliště bylo největší v celé zemi. Technický stav většiny budov se však stále zhoršuje a v současné době jich stále více potřebuje rekonstrukci.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Petržalka je pomocí pěti mostů napojená na zbytek města, nachází se tu také železniční stanice Bratislava-Petržalka. Jeden z nejznámějších mostů, který ústí právě sem, je Nový most, který je dominantou celého města.

Veřejnou dopravu do této čtvrti zajišťují pouze autobusy, trolejbusové tratě chybí, o výstavbě tramvajové se uvažuje. Všechny autobusové spoje tak bývají velmi vytížené, zvláště po změně jízdního řádu na podzim 2005.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]