Most Apollo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Most Apollo přes Dunaj, Bratislava. Obrázek pochází ze slavnostního otevření mostu 4. 9. 2005.
Most Apollo v noci

Most Apollo je pátý a nejnovější bratislavský most přes řeku Dunaj. Jedná se o ocelový obloukový most o rozpětí 231 m, s radiálně uspořádanými závěsy a s dolní ortotropní ocelovou mostovkou.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název dostal podle Rafinerie Apollo, která kdysi stála v blízkosti bratislavské strany mostu; ta samotná byla pojmenována podle řeckého boha Apollóna. Pracovní název byl Most Košická podle Košické ulice, která na něj plynule navazuje.

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

Most byl postaven v letech 20022005 a slavnostně otevřen 4. září 2005. Nosná konstrukce oblouku a mostovky byla smontována na levém břehu Dunaje, poté byl most otočen zaplavením. Pro zaplavení byly použity dva říční čluny, které byly spojeny a na nich byla vybudována provizorní konstrukce s výsuvnou dráhou. Před započetím přesunu mostu na čluny, byla do člunů načerpána voda jako balast. Čluny klesly a umožnily tak snadnější nájezd petržalského konce mostu po dráze. Po zaplavení říčných člunů k podpěře u pravého břehu Dunaje, byl most přesunut po výsuvné dráze do finální pozice.

Autorem projektu mostu,který získal několik mezinárodních cen,je Ing.Miroslav Maťaščík. Specifikaci protikorozní ochrany vytvořil RNDr.Petr Nevěčný.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Most Apollo: Bratislava má novou dominantu. eStav.cz [online]. eStav.cz, 2004-10-12 [cit. 2011-01-09]. Dostupné online. ISSN 1214-0341.  (čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 48°8′15″ s. š., 17°7′41″ v. d.