Lažanští z Bukové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lažanští z Bukové
Erb rodu Lažanských z Bukové
ZeměRakouské císařství
Titulysvobodní páni, říšská hrabata
ZakladateléOldřich z Bukové
Rok založení15. století
Poslední vládcedosud žijící
Větve roduKorbelové z Bukové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lažanští z Bukové jsou starý český vladycký rod, který později povýšil do panského a hraběcího stavu. Predikát odvozovali od vsí Buková a Lažany.[1]

Historie

Palác Lažanských na pražském nábřeží, v přízemí budovy sídlí slavná kavárna Slavia
Leopold Lažanský z Bukové
Palác Lažanských na Malé Straně v Praze

Jako první ověřený předek rodu se objevuje Oldřich z Bukové, když koncem roku 1483 získal Lažany.[1] Poté nakoupili ještě několik statků.

Teprve až syn Šebestiána staršího, Ferdinand Rudolf Lažanský z Bukové, pozvedl rod do popředí. Za stavovského povstání musel emigrovat, neboť jej prohlásili za zrádce země. Později se vrátil v pozici důstojníka císařské armády. V listopadu 1620 bojoval na Bílé Hoře. Povýšil na podplukovníka a mohl se podílet na zabavování, čehož využil a často nečistým způsobem nahromadil značný majetek. Roku 1631 povýšil do stavu říšských pánů a v roce 1639 se stal říšským hrabětem.

Jeho synové si otcův majetek rozdělili, Rudolf Jiří dostal Záběhlice, František Adam Mladějovice a Osek a Karel Maxmilián Manětín, který ostatní statky skoupil zpět a zdědil další. V roce 1695 zemřel ve funkci dvorského rady.

Prokop Lažanský († 1804) držel Chyši, Lubenec, sloužil až v Haliči, působil jako nejvyšší kancléř a předseda nejvyššího soudu. Jeho syn Prokop byl moravskoslezským gubernátorem a zemským hejtmanem, podobně jako vnuk Leopold byl moravským místodržitelem. Další Lažanští také zastávali důležité posty a zasedali v poslaneckých lavicích. Prokopův syn Prokop II. předsedal v pozici velmistra řadu let zednářské lóži U devíti hvězd.

Vladimír Ferdinand se stal v roce 1895 předsedou Národopisné výstavy českoslovanské v Praze.

Jedna větev vymřela za první republiky, druhá v Rhodesii a třetí linie dosud žije v Německu.

Zajímavosti

Karel Maxmilián Lažanský byl donátorem páté kaple Svaté cesty z Prahy do Staré Boleslavi, založené roku 1674. Jeho první žena Marie Maxmiliána ze Šternberka (1641–1665) byla jednou z mecenášek schránky na palladium ve staroboleslavském poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie.[2] Je vyobrazena na stejnojmenném portrétu od Karla Škréty.

Erb

Starší podoba erbu

Lažanští z Bukové užívali stejný erb jako Korbelové z Bukové, totiž část kola, jíž se odedávna říkalo korbel. Toto erbovní znamení se na pečetích objevuje od samého počátku 15. století, patřilo však více rodům, jejichž společný původ je nejasný, např. Chotkům, Žehušickým z Nestajova, Rousům aj. Lažanští měli svůj štít vždy červený, korbel stříbrný, klenotem byla tři pštrosí péra, stříbrné mezi dvěma červenými. Ve stejné podobě zůstal znak i po povýšení do panského stavu roku 1633.

Příbuzenstvo

Spojili se s Černíny z Chudenic, Vratislavy z Mitrovic, Nebílovskými, Schwarzenberky či Klebelsbergy.

Odkazy

Reference

  1. a b Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Miloslav Bělohlávek. Svazek IV. Západní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 528 s. Kapitola Manětín – zámek, s. 207. 
  2. Stará Boleslav, nejstarší poutní místo v Čechách; František Srdínko. - Ve Staré Boleslavi: Srdínko, 1880. - [II], 120 s.: il.; 20 cm (str.69). Dostupné online.

Literatura

Externí odkazy