Jaromír Pukl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jaromír Pukl
Narození27. října 1899
Mysločovice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí10. dubna 1945
Koncentrační tábor Mauthausen
Velkoněmecká říšeVelkoněmecká říše Velkoněmecká říše
Příčina úmrtípopraven
Národnostčeská
Alma materučitelský ústav Kroměříž
Povoláníodborný učitel
ZaměstnavatelMěšťanská škola dívčí Hranice
ChoťJosefa Puklová
Dětitři děti
RodičeAlexandr Pukl, Aloisie Kleislová
Příbuzníbratr Václav Pukl
člen Sokola
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaromír Pukl (27. října 1899 Mysločovice10. dubna 1945 Koncentrační tábor Mauthausen) byl český pedagog a odbojář z období druhé světové války popravený nacisty.

Život[editovat | editovat zdroj]

Před druhou světovou válkou[editovat | editovat zdroj]

Jaromír Pukl se narodil 27. října 1899 v Mysločovicích na Zlínsku v rodině učitele Alexandra Pukla a Aloisie, roz. Kleislové. Vychodil pětitřídní obecnou školu v Lechoticích, tři třídy měšťanské školy v Hranicích, vystudoval dvě třídy gymnázia v Holešově a čtyři ročníky učitelského ústavu v Kroměříži, kde odmaturoval. Od roku 1917 bojoval v první světové válce a to na ruské a italské frontě. Po skončení války sloužil do roku 1919 v Československé armádě, kde dosáhl hodnosti desátníka. Jako učitel postupně působil v Hulíně, Karolíně, Zdounkách, Hnojníku a Třinci. V roce 1924 se oženil s Josefou Puklovou, manželům se narodily tři děti. Od roku 1935 pracoval jako odborný učitel na měšťanské dívčí škole v Hranicích, kde rovněž bydlel. Od roku 1921 byl členem Sokola.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Po německé okupaci v březnu 1939 vstoupil Jaromír Pukl do protinacistického odboje. Byl činný v místní hranické buňce organizace Petiční výbor Věrni zůstaneme, později se stal důležitým kontaktem tzv. Moravské pětky, kdy byl ve styku především s Františkem Píškem. V roce 1944 se stal spolupracovníkem příslušníků výsadků Clay a Embassy a následně velitelem jejich podporovatelské a zpravodajské sítě. Díky konfidentům došlo k prozrazení výsadků a díky Jánu Grajzelovi i osoby a adresy Jaromíra Pukla. Ten byl společně s manželkou a dcerou 11. prosince 1944 zatčen gestapem. Vězněn byl v Přerově, brněnských Kounicových kolejích a v koncentračním táboře Mauthausen, kde byl dne 10. dubna 1945 popraven.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Bratrem Jaromíra Pukla byl československý důstojník a pedagog Vojenské akademe v Hranicích Václav Pukl, který vstoupil do protinacistického odboje v řadách Obrany národa, za což byl v roce 1943 rovněž popraven.[1]

Výtvarná činnost[editovat | editovat zdroj]

V době před a během Mnichovské dohody sloužil bratr Jaromíra Pukla Václav na československém opevnění v prostoru Bohumína. Jaromír pro svého bratra namaloval olejomalby objektů OP-S 13 a OP-S 21. První z nich je v majetku rodiny, druhý se nachází v depozitáři Areálu československého opevnění Hlučín-Darkovičky.

Posmrtná ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Václav PuklEncyklopedii dějin města Brna
  2. Jan Polášek - listina sepsaná ku příležitosti předání obrazu od Jaromíra Pukla Areálu opevnění Darkovičky rodinou Puklových (archiv Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]