Fondue

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fondue

Fondue (z francouzského fondue - tavená, vyslovováno jako fondü s německým ü) je původně pokrm ze sýra roztaveného nad ohněm, pocházející ze Savojska a francouzské části Švýcarska. Dnes se tento pojem užívá pro více pokrmů i z jiných potravin.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Původ sýrového fondue není stoprocentně vyjasněn, jak Švýcarsko, tak i Savojsko si dělají nároky na vynález pokrmu se staletou tradicí. Nesporným faktem je, že jak švýcarští, tak i francouzští alpští pastýři byli po většinu roku odříznuti od okolního světa. K základním potravinám, které si mohli sami vyrábět, patřil chléb a sýr, takže k vynálezu sýrové fondue nebylo mnoho.

Podle jiných nedoložených legend fondue vynalezli mniši, kteří v době půstu nesměli požívat pevných pokrmů, tedy ani sýr, avšak v roztavené formě ho požívat směli, aniž by porušili zákaz.

Ve Švýcarsku platí sýrové fondue za národní pokrm. Přirozeně se prodávají již hotové směsi na přípravu fondue, tyto však u znalců narážejí na odpor.[zdroj?]

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Mimo francouzsko-švýcarského fondue ze sýra jsou dnes známé také fondue z masa, fondue z ryb nebo čokoládové fondue, i když se v příslušných nádobách netaví, ale fritují nebo vaří. V podstatě nesprávné přenesení názvu i na tyto pokrmy má spíše kořeny v obdobných nádobách, v nichž se pokrmy připravují, a také v podobném způsobu stolování.

Mimo zde uvedených čtyř základních druhů fondue existuje mnoho dalších variací. Jmenovat lze zejména čínskou fondue (fondue chinoise), kde se různé druhy masa, ryb, drůbeže a krabů připravují v polévce (bujónu), a velice obdobnou japonskou fondue šabu šabu, kde se na rozdíl od čínské fondue používá zejména více druhů zeleniny, a také hub a tofu.

Švýcarská fondue ze sýra

Fondue ze sýra[editovat | editovat zdroj]

Na sýrové fondue se používá velké množství druhů sýra. Ve Švýcarsku je zvykem míchat dva nebo více druhů, zejména ementál, gruyère, vacherin fribourgeois a appenzeller, ve francouzském Savojsku se pak pro takzvanou fondue savoyarde pak tři druhy sýra – ementál, comté a beaufort. Kombinací však existuje daleko více a jsou oblastně rozličné, zároveň však rozhodující pro výsledek.

Pokrm je připravován ve speciálním hrnci z kameniny (tzv. caquelon), ve kterém se nachází v bílém víně rozpuštěný sýr, ochucený pepřem, česnekem a muškátem, malým množstvím třešňové pálenky, vše dle potřeby zahuštěno (kukuřičným) škrobem. Během stolování se kameninová nádoba s touto masou nachází uprostřed stolu nad malým lihovým hořákem (rechaud). Do roztaveného sýra se namáčejí na dlouhých speciálních vidličkách kousky bílé veky (tedy baquette) nebo bílého chleba, ve švýcarském kantonu Fribourg (v kraji kolem Gruyère) se místo veky používají i malé, ve slupce vařené celé brambory napichované na speciální trojzubce.

Jako příloha sýrového fondue se podává například nakládaná zelenina.

Fondue z masa[editovat | editovat zdroj]

Fondue z masa, známá jako fondue bourguignonne, se připravuje z nejlepších částí masa, z vepřového a hovězího filé, jsou známy i variace s drůbežím masem. Pro přípravu u stolu se používá nádoba (hrnec), ve které je rozpuštěn horký dobrý tuk, stojící jako i u předchozí fondue na lihovém hořáku. Kousky rozkrájeného masa se v tuku fritují napíchnuté na dlouhých vidličkách.

Mimo bílé veky a také např. sladkokyselých okurek se k této fondue podávají různé šťávy a remulády, které se v poslední době nepřipravují jen z majonézy, ale z majonézy míchané s jogurtem. Opečené kousky masa se do těchto remulád namáčejí, přičemž existuje veliké množství pikantních receptů, například rajský protlak s česnekem, křen s jablkem, okurka s petrželí a obdobnými bylinkami, kari s ananasem či mangem atp.

Rybí fondue[editovat | editovat zdroj]

Z Asie pochází rybí fondue, v Evropě zatím ne tak rozšířená jako dva předcházející druhy tohoto pokrmu, ale přesto velmi ceněná; milovníkům ryb poskytuje velice zajímavou alternativu ke smaženému vánočnímu kapru.

Jako masa se používají různé druhy masa bez kostí, zejména velkých mořských ryb a také humři, garnely a pod. Na rozdíl od masového fondue se však maso nefrituje, ale vnořuje do vroucího bujónu ve speciálních malých košících z kovu. K fondue se podávají mimo bílé veky podobné remulády jako k masné fondue.

Stejným způsobem, tedy ve vývaru, se někdy připravují i ostatní druhy masa.

Čokoládové fondue[editovat | editovat zdroj]

Základem je čokoláda připravená podobně jako čokoládová poleva. Čokoládovou směs lze koupit již hotovou. Do čokolády se namáčejí kousky ovoce.

Společenské aspekty[editovat | editovat zdroj]

Všechny druhy fondue se vyznačují tím, že pokrm není podáván hotový, ale všechny suroviny stojí na stole ještě syrové, což kontrastuje k takzvanému fast food. Každý si svou porci připravuje sám. Najednou uvařit, respektive osmažit, lze jen velice malé množství, takže stolování může trvat i několik hodin a účastníci mají celou dobu možnost spolu konverzovat.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]