Přeskočit na obsah

ICQ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
ICQ
Logo
VývojářMirabilis, AOL a VK
První vydání1996
Aktuální verze10.0.16100 (21. února 2022)
Operační systémMicrosoft Windows
macOS
Linux
iOS
Android
Windows Phone
Symbian OS
Vyvíjeno vC++
Typ softwaruIM klient, sociální síť, mobilní aplikace a online komunita
Licenceproprietární licence
Webicq.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ICQ, celým názvem I Seek You [a:j si:k ju:], byl software pro instant messaging využívající protokolu OSCAR, jehož činnost byla ukončena 26. června 2024 z důvodu nízkého používání. Program byl vyvinut izraelskou firmou Mirabilis a vydán v roce 1996, o dva roky později byl software i protokol prodán společnosti AOL. Od dubna 2010 byla vlastníkem firma Digital Sky Technologies, která ICQ koupila od firmy AOL za 187,5 miliónu dolarů. V Česku zajišťovala do 13. března 2012 podporu, oficiální překlad a prezentaci klienta ICQ firma Centrum Holdings, provozovatel portálů Centrum.cz a Atlas.cz. Od tohoto data převzala tuto podporu provozovatel TV Nova – společnost TV Nova s.r.o.[1] Po ukončení provozu provozovatelé odkazují na síť VKontakte.

První verze tohoto programu byla vydána v listopadu 1996 a protokol ICQ se tak stala první rozsáhle užívanou službou pro instant messaging na internetu, později společnost dokonce patentovala tuto technologii.[2] Společnost America Online získala společnost Mirabilis 8. června 1998, konečná cena akvizice byla 407 milionů dolarů. Na svém vrcholu v roce 2001, měla síť ICQ více než 100 milionů registrovaných uživatelů.[3]

Obliba ICQ však kvůli velké konkurenci začala upadat a v dubnu 2010 společnost America Online prodala software i protokol ICQ skupině Mail.ru, cena této akvizice byla 187.5 milionu dolarů.[4] Od ledna 2021 zaznamenalo ICQ obnovený nárůst popularity, který byl vyvolán kontroverzí ohledně aktualizace zásad ochrany osobních údajů WhatsApp, například počet stažení aplikace v Hongkongu se zvýšil 35krát.[5] V únoru 2022 mělo ICQ asi 11 milionů aktivních uživatelů.[6]

V květnu 2024 provozovatel oznámil, že k 26. červnu 2024 služba po 28 letech ukončí činnost.[7]

Etymologie

[editovat | editovat zdroj]

Písmena ICQ (s výslovností [áj sí kjú]) se v angličtině vyslovují stejně, jako věta I Seek You česky Hledám tě). Ve fonetickém přepisu se tedy jedná o podobný případ užití, jako např. 4U (For You) či O5 (opět).

Funkce programu ICQ zahrnují posílání textových zpráv, offline posílání zpráv, skupinové chatování, odesílání SMS zpráv, odesílání souborů a hry pro více hráčů provozované pomocí technologie Flash.

Uživatelé ICQ jsou identifikování číslem nazvaným UIN, toto číslo se uděluje v pořadí od nuly. V ICQ 6 se uživatelé mohou přihlásit zadáním e-mailové adresy, která je zadána při registraci ICQ. Noví uživatelé v roce 2011 dostávají UIN s číslem 500-000-000 a vyšším, nižší čísla (pěti a šesticiferná) jsou dražena na aukčních serverech, jako je eBay, uživateli, kteří se registrovali dříve.[8]

UIN je zkratka z Universal Internet Number nebo z Unified Identification Number, které po registraci obdrží každý uživatel ICQ.[9][10] Na rozdíl od jiných instant messengerů je v ICQ jediná stálá a neměnná informace číslo UIN, vyhledávat uživatele lze přes e-mail, přezdívku, jméno, příjmení a UIN. Nick se dá změnit vždy, bez registrace. Jako reakci na zvětšující se počet krádeží atraktivních nebo krátkých UIN hackery, ICQ začalo ukládat emailové adresy dříve spojené s UIN. UIN byly kradeny phishingem nebo metodou brute force, původní majitelé se ke svým UIN mohli dostat dokud hackeři nezměnili emailovou adresu přiřazenou k UIN.

ICQ bylo vyvinuto v roce 1996 izraelskou firmou Mirabilis. Firmu založili čtyři Izraelci, Jair Goldfinger, Arik Vardim, Sefi Vigiser a Amnon Amir. Po zakoupení společností America Online (AOL) je ICQ řízeno Arielem Jarnitskym a Avim Schechterem. America Online získala Mirabilis 8. června 1998 za 407 milionů dolarů (287 milionů v hotovosti a 120 milionů v tříletých splátkách).[11] 19. prosince 2002 firma AOL Time Warner oznámila, že ICQ požádalo o patent na instant messaging v USA. 28. dubna 2010 pak AOL prodalo produkt ICQ ruské investiční společnosti Digital Sky Technologies.[12]

Vývoj klienta

[editovat | editovat zdroj]

Verze klienta ICQ 2000 a ICQ 2001 obsahovaly Upomínky a Poznámky, obě tyto funkce nebyly v dalších verzích přítomny. Verze klienta ICQ Pro 2003b byla první verzí, která používala ICQ protokol verze 10, ICQ 5 a 5.1 používaly verzi protokolu 9, ICQ 2002 a 2003a používaly verzi 8. Všechny předchozí verze programu ICQ užívaly protokol verze 7.

U verze ICQ 4 a pozdější ICQ 5 (vydána v 7. února 2005) došlo později ke změně na ICQ Lite. Rozdíl od hlavního klienta protokolu ICQ byl v přidání tzv. Xtraz, softwaru obsahující různé hry a další funkce. Původním posláním klienta ICQ Lite byla nabídka menšího a rychlejšího alternativního klienta. Klient protokolu ICQ podporoval změnu obrázku na pozadí software (do roku 2003), verze ICQ 5 nabídla podporu skinů, které si uživatel mohl libovolně měnit. Na oficiálních internetových stránkách se nachází několik oficiálních skinů, pomocí programu SkinBuilder někteří uživatelé vyvinuli vlastní skiny a nabídli je ke stažení.[13]

Verze klienta ICQ 6 byla vydána 17. dubna 2007. Uživatelské rozhraní bylo od základu přebudováno a bylo použito nové vykreslovací jádro společnosti America Online s názvem Boxely. Kromě změny vzhledu bylo novou funkcí posílání krátkých zpráv ze seznamu kontaktů. Verze klienta ICQ Lite 1.0 byla vydána 11. prosince 2008. Podobá se spíše jednoduchým alternativním klientům, oficiálně byla dostupná jen pro ruský trh. Na tamním trhu vytvářela konkurenci ruskému alternativnímu klientu QIP 2005. Po instalaci bylo možné nastavit jako jazyk uživatelského rozhraní angličtinu či ruštinu.

Jak se na původního lehkého a snadno použitelného klienta nabalovaly další, mnohdy zbytečné funkce, ztratila se původní elegance celého ICQ.[14]

Další produkty

[editovat | editovat zdroj]

Dalším produktem společnosti ICQ byl webový klient s názvem ICQ2Go, měl minimální množství funkcí. Verze byla naprogramována pomocí technologie Adobe Flash, starší verze používala programovací jazyk Java. Společnost ICQ také vyvinula alfa verzi programu Compad, experimentálního klienta podobného ICQ, který nebyl dostupný pro celý svět.

Podle bezpečnostního analytika Jeffrey Carra může být užívání ICQ spojeno s bezpečnostními problémy, protože společnost byla zakoupena ruskou investiční společností Digital Sky Technologies. Protokol ICQ tak přestal být oblíben uživateli internetu ve Spojených státech a v Británii, stále však zůstává populární ve východní Evropě a v Rusku. Carr si myslí, že nový majitel společnosti ICQ může být využit ruskou tajnou službou FSB pro přístup do záznamů rozhovorů uživatelů protokolu ICQ, protože ruské právo umožňuje otevřít tyto záznamy „vždy když agent řekne“.[15]

Protokol ICQ je údajně používán pro distribuci nevyžádaných reklamních zpráv a spamu.[16] Příčinou tohoto stavu je fakt že UIN je tvořeno čísly takže není potřeba mít jmenný seznam jako třeba u emailu.

Soukromí a duševní vlastnictví

[editovat | editovat zdroj]

Pokud uživatel souhlasil s podmínkami užívání ICQ (rok 2000), tak dovoloval užití všech odeslaných informací společnosti ICQ Inc.[17] Toto mohlo znamenat, že společnosti ICQ mohl zveřejňovat, distribuovat a dále manipulovat s jakýmikoliv daty a také se zprávami odeslanými pomocí protokolu ICQ.

Tlak na alternativní klienty

[editovat | editovat zdroj]

Společnost America Online dříve dodržovala tvrdý přístup vůči alternativním (neautorizovaným) klientů protokolu ICQ.

  • V červenci 2008 byly implementovány změny na serverech ICQ, které zapříčinily nefunkčnost mnoha špatně naprogramovaných neoficiálních klientů. Jejich uživatelé obdrželi oficiální upozornění od systému ICQ.
  • 29. prosince 2008 tiskové oddělení společnosti ICQ zveřejnila prohlášení, které naznačovalo, že alternativní klienti jsou nebezpečný software.[18]
  • 21. ledna 2009 začaly servery ICQ blokovat všechny neoficiální klienty protokolu ICQ v Rusku a také ve státech Commonwealthu.[19] Uživatelé v Rusku a Ukrajině obdrželi zprávu od uživatele s UIN 1:

Системное сообщение

ICQ не поддерживает используемую вами версию. Скачайте бесплатную авторизованную версию ICQ с официального web-сайта ICQ.

Systémová zpráva

Verze Vámi používaného klienta není podporována společností ICQ. Stáhněte si zdarma autorizovanou verzi klienta ICQ z oficiálních stránek ICQ.

Na stránkách Icq.com byla důležitá zpráva pro rusky mluvící uživatele sítě ICQ: „ICQ осуществляет поддержку только авторизированных версий программ: ICQ Lite и ICQ 6.5.“ („ICQ podporuje pouze autorizované verze klienta: ICQ Lite nebo ICQ 6.5.“)

  • 3. února 2009 byly události z 21. ledna téhož roku zopakovány.

Vysvětlení: AOL navrhla novou verzi protokolu ICQ, ke kterému dala na svém webu také volně dokumentaci. Dále 2 roky předem AOL avizovala, že dojde k vypnutí starého protokolu. Pouze ICQ programy, které nedisponovaly novou verzí protokolu, byly po dvou letech neschopné navázat spojení, protože došlo k dva roky předem ohlášené změně – vypnutí starší verze protokolu.

Problémy s původní smlouvou

[editovat | editovat zdroj]

Software ICQ při instalaci vyžaduje přečtení, porozumění a souhlas nejenom s českým překladem, ale také se smlouvami v angličtině uvedenými na oficiální stránce společnosti. Tyto navíc obsahují klauzuli[20], že se uživatel má průběžně k těmto podmínkám vracet, zdali nedošlo k nějakým změnám.

Registrací ICQ účtu uživatel souhlasil, že četl a že respektoval všechny tyto smlouvy, ve kterých mimo jiné stálo, že:

  • ICQ se nesmělo používat, pokud uživatel nedosáhl alespoň 13 let věku[20]
  • nesměl se používat/vytvářet žádný jiný než oficiální klient; výjimkou byl vývoj klientů podle podmínek Open AIM Developer License (což, kromě jiného, znamenalo přidání nejméně dvou z pěti vyjmenovaných funkcionalit, například AIM Toolbaru a reklamy)[21] a jejich následné používání[20]
  • z oficiální aplikace se nesměly odstraňovat reklamy[20]
  • služby a funkce ICQ (včetně softwaru) mohly být kdykoli změněny, omezeny nebo zrušeny[20]
  • ICQ se nesmělo používat pro „libovolné komerční účely nebo jiné účely, které nejsou v dobré víře vaším soukromým osobním užíváním tak, jak tyto služby výslovně nabízí webové stránky ICQ“[20]
  • bylo zakázáno „software nebo jeho libovolnou část (včetně komunikačních protokolů ICQ)“ začleňovat do softwaru nebo služeb připojujících se k ICQ nebo jiným internetovým službám (tj. používání bran do jiných IM bylo v rozporu s podmínkami)[20]
  • pokud byl překlad podmínek do jiného jazyka v rozporu s původní anglickou verzí, měla přednost anglická verze[20]
  • společnost ICQ získala oprávnění libovolně užívat veškeré informace a materiály, které jí byly poskytnuty (kromě komunikace mezi uživateli) nebo byly zveřejněny pomocí nástrojů ICQ[20]
  • jako rozhodné zákony byly určeny zákony státu Virginie a jako místně příslušný soud byl určen soud ve Virginii[20]

Seznam verzí klienta

[editovat | editovat zdroj]

ICQ (ICQ „Classic“)

[editovat | editovat zdroj]
  • ICQ 1.111, ICQ 1.113 (1997)
  • ICQ 98a, ICQ 98b (1998)
  • ICQ 99a, ICQ 99b (1999)
  • ICQ 2000a, ICQ 2000b (2000)
  • ICQ 2001a, ICQ 2001b (2001)
  • ICQ 2002a, ICQ 2002b (2002)
  • ICQ 2003a (2003)
  • ICQ Pro 2003b (2003)
  • ICQ Lite
  • ICQ Lite 4 (2004)
  • ICQ 5 (2005)
  • ICQ 5.1 (2006)
  • ICQ 6 a ICQ 6 Atlas (2007)
  • ICQ 6.5 (2008)
  • ICQ Lite 1.0 (2008)
  • ICQ 7 (2009)

Seznam alternativních klientů

[editovat | editovat zdroj]

Další programy, umožňující komunikaci s protokolem ICQ (jejich používání je v rozporu s podmínkami použití ICQ):

  1. DigiZone: Nova převezme komunikační službu ICQ. Finanční noviny [online]. 2012-01-12 [cit. 2012-01-14]. Dostupné online. 
  2. BBC NEWS. news.bbc.co.uk. news.bbc.co.uk, December 19, 2002. Dostupné online [cit. 2010-03-31]. 
  3. ICQ Surpasses 100 Million Registered Users[nedostupný zdroj], Time Warner Press Release - May 09, 2001
  4. FT.com / Media - AOL sells ICQ to Russian internet company [online]. www.ft.com [cit. 2010-04-28]. Dostupné online. 
  5. Dropping WhatsApp? Nostalgia Drives Users to ICQ. Wall Street Journal [online]. 2021-01-24. Dostupné online. 
  6. What Ever Happened to ICQ?. TechSpot [online]. 2022-02-23. Dostupné online. 
  7. SLÍŽEK, David. Komunikátor ICQ po 28 letech definitivně končí. Lupa.cz [online]. [cit. 2024-05-25]. Dostupné online. 
  8. Blog showing eBay auctions of UIN, 25. března 2006. Nalezeno 22. června 2006.
  9. Archivovaná kopie. www.icq.com [online]. [cit. 2007-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-11. 
  10. Archivovaná kopie. www.icq.com [online]. [cit. 2007-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-04-16. 
  11. http://www.internetnews.com/bus-news/article.php/21011
  12. http://mashable.com/2010/04/28/aol-sells-icq/
  13. Archivovaná kopie. www.icq-4u.com [online]. [cit. 2007-01-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-01-17. 
  14. TIŠNOVSKÝ, Pavel. Dvacet let v IT: mírný pokrok v mezích zákona. root.cz [online]. 31. 1. 2019. Dostupné online. ISSN 1212-8309. 
  15. Russian spooks could claim web chat for themselves [online]. [cit. 2010-07-15]. Dostupné online. 
  16. End ICQ Spam [online]. [cit. 2010-03-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-04. 
  17. "ICQ Terms Of Service — Acceptable Use Policy". www.icq.com [online]. [cit. 2007-05-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-05-07. 
  18. Официальное заявление ICQ: использовать QIP — опасно (in Russian)
  19. AOL Engaged in Dubious Competition Practices for ICQ in Russia. profy.com [online]. [cit. 2011-03-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-01-24. 
  20. a b c d e f g h i j ICQ ® Licenční smlouva koncového uživatele. www.icq.com [online]. [cit. 2010-02-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-01-31. 
  21. Open AIM Developer License. dev.aol.com [online]. [cit. 2008-10-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-07-04. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]