WhatsApp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
WhatsApp Messenger
Logo
Vývojář WhatsApp Inc.
Facebook Inc.
Aktuální verze
Operační systém BlackBerry OS, iOS, Android, Symbian, Windows Phone
Typ softwaru Instant Messaging, Komunikace
Web WhatsApp official website

WhatsApp Messenger je multiplatformní aplikace umožňující výměnu zpráv a multimediálních souborů mezi vlastníky smartphonů. Kromě textových zpráv uživatelé WhatsApp Messenger mohou si navzájem zasílat obrázky, video, audio soubory a polohu na mapě. Název WhatsApp pochází z výrazu „What's up?“ (angl. – Co se děje? nebo spíše Jak to jde?, Jak se vede?, Jak se máš?) a ze zkratky App jako Aplikace.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost WhatsApp Inc. byla založena v roce 2009 Američanem Brianem Actonem a Ukrajincem Janem Koumem, bývalými zaměstnanci Yahoo!. Sídlí v Mountain View v Kalifornii. V roce 2014 společnost koupil Facebook, hodnota transakce se kvůli růstu cen akcií Facebooku zvýšila z původní úrovně 18 mld USD na 21,8 miliardy dolarů ke dni dokončení transakce 13. 10. 2014[1]. Spoluzakladatel společnosti Jan Koum se stane členem představenstva Facebooku. Tým stojící za aplikací však bude nadále sídlit v Mountain View. Facebook také hodlá zachovat jak jméno aplikace, tak její nezávislost na sociální síti.[2]

K roku 2014 aplikaci používalo celosvětově téměř půl miliardy lidí.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

WhatsApp funguje takovým způsobem, že při instalaci uživatel uvádí své telefonní číslo, bude mu zaslán kód, který uvede v průběhu instalačního procesu pro validaci telefonního čísla. Potom se aplikace synchronizuje s čísly telefonního seznamu ve smartphonu uživatele a zjistí, která telefonní čísla jsou již registrovaná WhatsApp Messengerem. Takovým způsobem se automaticky vygeneruje vlastní seznam lidí, kteří také používají danou aplikaci. Přičemž nezávisí na tom jestli mají smartphone stejné značky nebo jakékoli jiné. Přitom se řídí výhradně telefonními čísly bez přihlašování jménem nebo heslem, která ani nesleduje. Po instalačním procesu lze začít konverzací s kýmkoliv z vygenerovaného telefonního seznamu.

WhatsApp se odlišuje od Skypu nebo jakéhokoli jiného chatu tím, že uživatel obdrží zprávy i když nepoužívá aplikaci. Jen je třeba povolit Push-notifications, tedy oznámení podobná na SMS resp. MMS.

WhatsApp podporuje různé jazyky: angličtinu, čínštinu, nizozemštinu, finštinu, francouzštinu, němčinu, korejštinu, ruštinu, španělštinu, švédštinu i češtinu.[3] Postupně se rozšiřuje podpora dalších jazyků. Pomocí WhatsApp Messenger účastník komunikuje bezplatně s lidmi ze všech zemí světa a ušetří tak náklady na místní i mezinárodní SMS a MMS zprávy.

Cena[editovat | editovat zdroj]

WhatsApp Messenger je k dispozici pro iPhone,[4] BlackBerry,[5] Android[6], Symbian[7] a Windows Phone[8]WhatsApp PC[9]

Cena aplikace se liší v závislosti na platformě smartphonu.

 • Držitele IPhonů aplikace má stát 0,79 € v Evropě, 0,69 liber ve Velké Británii, a 0,99 USD všude jinde.
 • Pro všechny ostatní platformy, uživatelé zaplatí v USA 1,99 dolarů ročně, ale první rok použití aplikace je zdarma. Neplatí se žádné jiné poplatky, zejména ne za posílání zpráv. Avšak pro komunikaci je potřeba mít připojení na Internet, ať už Wi-Fi nebo prostřednictvím mobilního operátora (3G).
 • V září 2012 inzeruje pro všechny platformy a země jednotnou cenu 0,99 USD ročně kromě 1. roku užívání, kdy je zdarma.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/349729-facebook-nakonec-za-whatsapp-zaplati-474-miliard-korun.html
 2. Facebook koupil populární aplikaci WhatsApp za 16 miliard dolarů
 3. WhatsApp Messenger, ITunes Preview http://itunes.apple.com/app/whatsapp-messenger/id310633997?mt=8
 4. Beam, Brian: „WhatsApp Messenger Review (iPhone version)“, Macworld, retrieved June 12, 2011
 5. Blackberry App World Download Link http://appworld.blackberry.com/webstore/content/2360
 6. WhatsApp for Android http://www.whatsapp.com/android/
 7. WhatsApp for Nokia http://www.whatsapp.com/nokia/
 8. WhatsApp for Windows Phone http://www.whatsapp.com/wp/
 9. WhatsApp for Computer https://for-pcs.com/download-whatsapp-for-pc