Instant messaging

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Instant messaging (zkratka IM) je internetová služba, umožňující svým uživatelům sledovat, kteří jejich přátelé jsou právě připojeni, a dle potřeby jim posílat zprávy, chatovat, přeposílat soubory mezi uživateli a i jinak komunikovat. Hlavní výhodou oproti používání např. e-mailu spočívá v principu odesílání a přijímání zpráv v reálném čase. Jinými slovy zpráva je doručena ve velmi krátké době od odeslání (většinou v rámci stovek milisekund).

Výhody[editovat | editovat zdroj]

Instant messaging zrychluje komunikaci a umožňuje snadnou spolupráci mezi více lidmi. Na rozdíl od e-mailu nebo telefonu druhá strana ví, zda je účastník k dispozici či nikoliv. Většina IM systémů umožňuje nastavit away message, tedy zprávu, podle které lze zjistit, zda je uživatel přítomen přímo u svého počítače. Na druhou stranu uživatele nikdo nenutí, aby na zprávy odpovídali ihned. Tímto způsobem se IM komunikace stává méně vyrušující než třeba telefon a to je částečný důvod, proč je tento způsob komunikace stále více oblíben v obchodním prostředí. Instant messaging je ideální pro rychlou výměnu internetových adres, kusů zdrojového kódu a dalších věcí, které se např. v telefonní komunikaci špatně přenášejí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První IM službou byla síť IRC (Internet Relay Chat), která vznikla v roce 1988. Širokou adopci v netechnické veřejnosti způsobil program ICQ izraelské firmy Mirabilis představený v roce 1996. Díky jeho velmi rychlému růstu se stal hrozbou pro komerční IM síť amerického poskytovatele internetu AOL Instant Messenger, který na to zareagoval zakoupením firmy Mirabilis. Během několika let bylo vyvinuto mnoho alternativních IM klientů (Yahoo Messenger, MSN Messenger, Excite, Ubique, či bezpečnější program Lotus Sametime od firmy IBM), každý s vlastním protokolem (pochopitelně navzájem nekompatibilním). Uživatelé proto museli provozovat několik klientů simultánně. S velkým úspěchem se proto setkaly multiprotokolové klienty jako Digsby, Pidgin (dříve Gaim), Miranda, Trillian, SIM nebo Kopete. S ICQ je také kompatibilní nenáročný ruský klient QIP, který podporuje pouze tuto síť (v nové verzi QIP Infium už podporuje i síť XMPP a XIMMS). Rozdíly mezi protokoly stírá otevřený XMPP protokol pro IM, který dokáže mimo jiné pomocí takzvaných transportů komunikovat i s ostatními sítěmi.

Uživatelská základna[editovat | editovat zdroj]

Služba Počet uživatelů Datum/zdroj
AIM 53 milionů aktivních září 2006
>100 milionů celkem leden 2006
eBuddy 35 milionů celkem Říjen 2006, včetně 4 milionů mobilních uživatelů
Gizmo5 [1], na mobilu i PC
Gadu-Gadu přes 6 milionů aktivních uživatelů (majoritní v Polsku) květen 2009
IBM Lotus Sametime 40 milionů celkem (uživatelé v podnicích, co mají oprávněnou licenci) prosinec 2009
iChat neznámý [2]
ICQ 50 milionů aktivních CNET 8. únor 2010
IMVU 1 milion celkově červen 2007
XMPP 40–50 milionů celkově leden 2007, založeno na výpočtech Jabber Inc
Mail.ru Agent 1 milion aktivních (denně) září 2006
Meebo 1 milion celkově říjen 2006
MXit 11 milionů celkově (9 milionů v JAR) 29. leden 2009.
Paltalk 3,3 milionů jedinečných návštěvníků každý měsíc srpen 2006
PSYC 1 milionů aktivních (denně) (majoritní v Brazílii) únor 2007. Je třeba poznamenat, že tito uživatelé patří do uživatelské základny IRC, uživatelská základna instant messagingu je tvořena z pár stovek uživatelů.
Skype 19 milionů online uživatelů ve špičce říjen 2009
309 milionů uživatelů celkově duben 2008
Tencent QQ 61,3 milionů online uživatelů ve špicce (majoritní v Číně) [29. říjen 2009] [1]
440 milionů aktivních uživatelů (včetně uživatelů s více účty). (majoritní v Číně) [29. říjen 2009] [1]
990 milionů registrovaných účtů celkově. (majoritní v Číně) [29. říjen 2009] [1]
VZOchat >550,000 prosinec 2008
Windows Live Messenger (dříve MSN Messenger) 330 milionů celkově červen 2009
Xfire 11,5 milionů celkově říjen 2008
Yahoo! Messenger 248 milionů aktivních registrovaných uživatelů Yahoo (referuje ke VŠEM Yahoo uživatelům, nejenom uživatelům Instant Messengingu) 17. leden 2008
Google Talk neznámí uživatelé. Chat probíhá na Gmailu, iGooglu, a orkutu, Všude na webu, PC a Macu. [3]
Facebook Uvádí se 400 milionů uživatelů: Facebook statistiky [4]

Popis některých IM klientů[editovat | editovat zdroj]

Služba Popis
Digsby Multi-platformní a multi-protokolový open-source IM klient. Podporuje i ovládání e-mailových schránek a přijímá upozornění ze sociálních sítí MySpace, Facebook a Twitter. Byl vydán pod proprietární licencí a je volně ke stažení.

Pro používání Digsby je potřeba se zaregistrovat - buď při instalaci nebo přes webové rozhraní. Výhoda je, že při další instalaci si nastavení načítá ze serveru a není tedy třeba pokaždé nastavovat všechny IM/emaily/sociální sítě.

ICQ Originální ICQ klient pro Microsoft Windows, který obsahuje mnoho reklam a neposkytuje téměř žádné rozšíření. Jednoduchý na nastavení, ale mnoho uživatelů od něj upustilo.
QIP IM klient ruské výroby pro Microsoft Windows, který umožňuje připojení pouze do sítě ICQ. Jednoduchý, přehledný, nepodporující rozšíření.
QIP Infium Vylepšená verze QIPa, která je lépe graficky zpracovaná, podporuje více protokolů a rozšíření pomocí pluginů. Obsahuje podporu protokolů ICQ, Google Talk, IRC, XMPP (Jabber) a další.
Pidgin Multi-platformní a multi-protokolový open-source IM klient. Je podporován operačními systémy Microsoft Windows, RedHat Enterprise Linux, Fedora Core, a CentOS. Obsahuje podporu protokolů AIM, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Talk, Groupwise, ICQ, IRC, MSN, QQ, SILC, SIMPLE, Sametime, XMPP (Jabber), Yahoo!, a Zephyr.
Miranda Multi-protokolový IM klient pro Microsoft Windows navržený tak, aby byl výkonný a snadno použitelný. Je plně rozšiřitelný pomocí pluginů, jak co se týče funkcí, tak protokolů - podpora ICQ, Facebook Chat, Skype, AIM, MSN, XMPP, Yahoo, Gadu-Gadu, Tlen, Netsend a mnoho dalších. Miranda je také plně skinovatelná a spustitelná bez instalace odkudkoliv, např. z Dropboxu.
Thunderbird Mozilla Thunderbird je E-mailový a IM klient, který je určen pro Microsoft Windows, Apple Mac OS X, Linux a další. Umožňuje chatovat pomocí protokolů Google Talk, XMPP (Jabber), IRC, Facebook Chat a Twitter Chat. Připravuje se podpora dalších IM protokolů.
Psi IM aplikace navržená pro Microsoft Windows, Apple Mac OS X a Linux. Podporuje XMPP (Jabber), IRC, AIM, ICQ, MSN, Yahoo.
Adium Free IM aplikace pro Apple Mac OS X, která se může připojit do sítí AIM, MSN, XMPP (Jabber), Yahoo, Bonjour, Gadu-Gadu, Novell Groupwise, a Lotus Sametime.
Trilian Chat klient pro Microsoft Windows, který podporuje AIM, ICQ, MSN, Yahoo Messenger, a IRC.
Babuki Chat klient pro Microsoft Windows a Apple Mac OS X podporující Facebook Chat, MSN, AIM, Yahoo a Google Talk.
Jimm Free ICQ klient pro mobilní telefony napsaný v jazyce Java.
ISIM Uživatelsky přívětivý, jednoduchý IM s otevřeným zdrojovým kódem .NET C#. Disponující podporou Skype (+ video-hovory), Facebook Chat, Google Talk a ICQ.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c http://tencent.com/en-us/content/ir/news/2009/attachments/20090812.pdf