Přeskočit na obsah

Dolní Lužice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dolní Lužice
Niederlausitz (de)
Dolna Łužyca (dsb)
Lusatia inferior (la)
 Lužické markrabství 14101952 Německá demokratická republika 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Dolní Lužice v rámci Koruny České a Svaté říše římské roku 1618
Obyvatelstvo
Státní útvar
Vznik
1076 – získal lénem část území pozdější Horní Lužice a část Dolní Lužice (Východní Marku) český kníže a posléze král Vratislav II.
Zánik
1952 – byly obě Lužice zrušeny, Dolní Lužice byla v rámci NDR začleněna do Chotěbuzského kraje
Státní útvary a území
Předcházející
Lužické markrabství Lužické markrabství
Následující
Německá demokratická republika Německá demokratická republika

Dolní Lužice (německy Niederlausitz, dolnolužickosrbsky Dolna Łužyca, hornolužickosrbsky Delnja Łužica, polsky Dolne Łużyce, latinsky Lusatia inferior) je historické území, které je od roku 1945 rozděleno mezi Německo a Polsko. Téměř celá německá část Dolní Lužice je součástí spolkové země Braniborsko, zatímco vesnice Geierswalde (lužickosrbsky Lejno), Kromlau (lužickosrbsky Kromola) a město Lauta (lužickosrbsky Łuty) náležejí od roku 1990 k Sasku. Menší polská část je součástí Lubušského vojvodství. Centrem Dolní Lužice je Chotěbuz (německy Cottbus, dolnolužickosrbsky Chóśebuz, hornolužickosrbsky Choćebuz) v dnešním Braniborsku. V letech 13481635 byla Dolní Lužice součástí České koruny.

Dolní Lužice sousedí na jihu s Horní Lužicí, na východě se Slezskem, na severovýchodě s Lubušskem, na severu a severozápadě s vlastním Braniborskem, na západě s tou částí území bývalé provincie Sasko, která dnes náleží k Braniborsku.

Národností složení

[editovat | editovat zdroj]
Znak Dolních Lužic od H. G. Ströhla

V německé části žijí vedle převažujích Němců také menšinoví Lužičtí Srbové. Polská část je po odsunu Němců obývaná Poláky.

Územní rozsah

[editovat | editovat zdroj]
Map
Hranice Dolní Lužice (OpenStreetMap)

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • BŘEZINA, Luděk. Dolní Lužice, úřad zemského fojta a stavy na podzim středověku (1458-1490). In: BOBKOVÁ, Lenka. Česká koruna na rozcestí. K dějinám Horní a Dolní Lužice a Dolního Slezska na přelomu středověku a raného novověku (1437-1526). Praha: Casablanca, 2010. ISBN 978-80-87292-10-5. S. 87–105.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]