Hugo Gerhard Ströhl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Hugo Gerhard Ströhl (24. září 1851 Wels - 7. prosince 1919 Mödling) byl slavný rakouský heraldik, jehož heraldické malby a výkresy jsou dodnes často reprodukovány.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Ströhl se narodil ve městě Wels v Horních Rakousích. Díky svému nadání se jako talentovaný žák dostal na Kunstgewerbeschule des Österreichischen Museums für Kunst und Industrie, která se dnes jmenuje Hochschule für angewandte Kunst a je velmi uznávána a ceněna, jako nejlepší rakouská umělecká škola a nejlepší i v rámci města Vídeň, kde se nachází její sídlo. Po absolutoriu pracoval jako učitel malby a zároveň si založil soukromý ateliér. Jeho největší zálibou, která jej také proslavila, byly heraldické kresby a poštovní známky.

Heraldika[editovat | editovat zdroj]

Právě jeho heraldické malby jsou dnes vysoce ceněny a již v jeho době byly v Rakousku-Uhersku a Německu velmi velmi populární. Dodnes jsou často publikovány v reprintech a originály jeho prací jsou cenným sběratelským artiklem. Především jeho kniha heraldických kreseb, která vyšla pod názvem Österreichisch-Ungarische Wappenrolle, jej velmi proslavila. Jeho kniha Heraldische Atlas je dodnes považována za standard heraldické nauky v německy mluvících zemích. Je také tvůrcem mnoha obecních a městských znaků v Německu a Rakousku, z nichž nejznámější je jeho výtvarný návrh znaku města Vidně.

Mimo evropskou heraldiku, která jej proslavila nejvíce, se věnoval i heraldice v japonském stylu, která se zásadně liší od evropského pojetí heraldiky, a o které vydal knihu Nihon moncho.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Hugo Gerhard Ströhl ve Wikimedia Commons