Zdeněk Liška

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdeněk Liška
Základní informace
Narození 16. března 1922
Libušín, Čechy
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 13. srpna 1983 (ve věku 61 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánry klasická hudba, filmová hudba a scénická hudba
Povolání hudební skladatel, dirigent a skladatel filmové hudby
Ocenění Německá filmová cena
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdeněk Liška (16. března 1922 Libušín[1][2][pozn. 1]13. července 1983 Praha) byl český hudební skladatel, který se věnoval především filmové hudbě.

Biografie a tvorba[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z muzikantské rodiny a už v dětství projevoval značný hudební talent. V roce 1944 absolvoval pražskou konzervatoř v oboru skladba a řízení, krátce působil jako dirigent amatérské filharmonie ve Slaném (1944–1945). Po válce začal působit jako hudební skladatel ve studiu krátkého filmu ve Zlíně.

Jako první jej proslavila jeho hudba k filmu Vynález zkázy Karla Zemana, který byl natočen v roce 1958 coby vpravdě objevná – autor zde používá postupy, o kterých by se dalo říci, že se jedná o první sofistikovanou „industriální“ hudbu dávno před vznikem této kategorie. Řadě významných českých i slovenských filmů, svým osobitým „janáčkovským“ hudebním rukopisem přispěl výrazně k jejich umělecké velikosti, například Vláčilovým perlám Marketa LazarováÚdolí včel či Herzovu Spalovači mrtvol, úzce spolupracoval se scenáristy, a často požadoval změny střihu filmu, dlužno podotknout, že ke zdaru věci.[zdroj?] Zdeněk Liška často opakoval hudební motivy, mimo jiné i proto je Hudba Zdeňka Lišky i při zběžném poslechu nezaměnitelně rozeznatelná pro svůj charakteristický zvuk a nečekané harmonické postupy k libým melodickým motivům. Experimentální zvukový charakter má doprovod k Polákově sci-fi Ikarie XB 1 nebo komedii Jáchyme, hoď ho do stroje!.

Jeho uměleckými vrcholy jsou kromě uvedených titulů např. oskarový Obchod na korze, Ďáblova past, Ovoce stromů rajských jíme, Stíny horkého léta, Signum laudis aj. Byl neobyčejně plodným tvůrcem, jako autor se uplatnil ve více než sto šedesáti celovečerních filmech a čtyřech stech filmech krátkometrážních a středometrážních. Věnoval se také hudbě scénické (Karlínské divadlo, Laterna Magika – za hudbu pro Kinoautomat na světové výstavě Expo 67 v Montrealu se společně s Radúzem ČinčerouJaroslavem Fričem stal laureátem státní ceny) a televizní (seriál Hříšní lidé města pražského, Třicet případů majora Zemana). V roce 2000 uvedla Česká televize dokument o jeho životě a díle s názvem Zdeněk Liška (rež. Petr Ruttner).

Výběr z filmografie[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Ocenění díla[editovat | editovat zdroj]

  • 2011 – Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize – 27. října 2011 in memoriam [3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Ve zdrojích se často mylně uvádí Smečno, kde jinak rodina Liškova žila.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kovářík Josef (2002, 16. března). Slavný Smečeňák se vlastně narodil v blízkém Libušíně. Kladenský deník, s. 15.
  2. Procházka Petr (2015). Mistr kontrastů Zdeněk Liška. https://www.magazinuni.cz/hudba/mistr-kontrastu-zdenek-liska/
  3. Státní ceny Ministerstva kultury ČR

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]