Přeskočit na obsah

Wikipedista:OISV/diskuse-archiv2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Dobrý den, děkujeme Vám za informace v článku Karel Bílek. Bohužel není jasné, zda předmět článku splňuje podmínky významnosti či jednoho z doporučení o významnosti lidí, webů, hudby či jiné. Pokuste se prosím text článku ozdrojovat alespoň do té míry, aby nebylo o jeho významnosti pochyb. Jste-li s předmětem článku dostatečně seznámen(a), rozšiřte nebo přepište jej tak, aby bylo zřejmé, proč je významný. Nejlépe toho docílíte, pokud uvedete alespoň dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje publikující o předmětu článku. Pokud u článku nelze splnit kritéria významnosti pro zachování na Wikipedii, bude vhodnější takový článek odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. S pozdravem --Limojoe (diskuse) 2. 10. 2013, 13:37 (UTC)

Díky za zakládání, ale měl bych dvě poznámky

  1. např. v Římskokatolická farnost Šatov je vlastní jméno obce linkováno až z tabulky s přehledem kostelů, což mi nepřijde úplně dobré. Když je v první větě linkována farnost, mohl by být i Šatov, ne?
  2. nevím, zda to děláš ty, ale setkal jsem se s tím už u několika farností - {{Commonscat}} by měla odkazovat na stránku týkající se tématu. Pokud linkuje na kostel, je to, jako bys z článku Vláda České republiky odkazoval na kategorii commons:category:Czech Republic.

JAn (diskuse) 9. 11. 2013, 22:00 (UTC)

Ad1 - nemám s tím problém (území obce je navíc linkováno jetšě v infoboxu), při vytváření a dalších editacích na to budu myslet. Ad 2 - tuto šablonu nepoužívám, zřejmě kolegové. Zdravím OISV (diskuse) 9. 11. 2013, 22:07 (UTC)).

Římskokatolická farnost Mrákotín

[editovat | editovat zdroj]
MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

© Dobrý den, oceňujeme Váš příspěvek, ale bohužel nemůžeme přijmout text chráněný autorským právem převzatý bez dovolení z webových stránek či odjinud. Podívejte se, prosíme, na stránku Římskokatolická farnost Mrákotín, a pokud jste autorem původního díla nebo máte od autora svolení k dalšímu šíření podle licencí GFDL a CC-BY-SA 3.0, pošlete o tom e-mail do OTRS.

Užitečné rady o přispívání do Wikipedie a o některých základních pravidlech najdete na stránkách Wikipedie:PrůvodceWikipedie:Váš první článek. Díky za pochopení.

--Harold (diskuse) 6. 1. 2014, 15:08 (UTC)

Římskokatolická farnost Březí u Osové Bítýšky

[editovat | editovat zdroj]
MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

© Dobrý den, oceňujeme Váš příspěvek, ale bohužel nemůžeme přijmout text chráněný autorským právem převzatý bez dovolení z webových stránek či odjinud. Podívejte se, prosíme, na stránku Římskokatolická farnost Březí u Osové Bítýšky, a pokud jste autorem původního díla nebo máte od autora svolení k dalšímu šíření podle licencí GFDL a CC-BY-SA 3.0, pošlete o tom e-mail do OTRS.

Užitečné rady o přispívání do Wikipedie a o některých základních pravidlech najdete na stránkách Wikipedie:PrůvodceWikipedie:Váš první článek. Díky za pochopení.

--Harold (diskuse) 21. 1. 2014, 15:06 (UTC)

Brněnský wikisraz

[editovat | editovat zdroj]

--Bazi (diskuse) 5. 2. 2014, 18:36 (UTC)

Dobrý večer. Děkuji za články vytvořené udělátkem WP:WPCS. Chtěl bych Vás však poprosit o pár maličkostí, které by bylo dobré ručně opravovat:

  • data zapisujte jako „(1. srpna 1933 − 28. února 2005)“, případně u žijících „(* 2. dubna 1965)“
  • vkládejte do článků kategorie Muži, případně Ženy
  • do článků o žijících lidech patří kategorie Žijící lidé
  • šablona {{překlad}} se má vkládat pod nadpis == Reference ==, nikam jinam ne

S pozdravem, --Marek Koudelka (diskuse) 12. 3. 2014, 18:37 (UTC)


Mezijazykové odkazy

[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji za Vaše články jako např. Na pytlácké stezce. Chci Vás dále poprosit o přidávání tzv. „interwiki“ neboli mezijazykových odkazů. Jde o propojení mezi články o stejném předmětu na různých jazykových verzích Wikipedie. Zobrazují se vlevo pod panelem nástrojů.

K upravení mezijazykových odkazů

Přidání odkazu přes Wikidata je poměrně jednoduché:

  1. Najděte identický článek v anglické, německé, francouzské, slovenské nebo jiné jazykové verzi Wikipedie.
  2. V levém sloupci pod seznamem interwiki v českém článku klikněte na „Upravit odkazy“. Vložte kód jazyka (angličtina má en, němčina de, francouzština fr, slovenština sk atp.)
  3. Vložte název cizojazyčného článku. Klikněte vpravo dole na odkaz „[Propojit se stránkou]“.
  4. V případě, že existuje již více cizojazyčných verzí, budete vyzváni k potvrzení.

Děkuji, s pozdravem MiroslavRouta (diskuse) 24. 3. 2014, 16:11 (UTC)


Koncepce, názvy a názvosloví článků

[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, obracím se na Vás, protože přispíváte do basketbalových článků. Wikipedie jako otevřená světová encyklopedie popisuje mimo jiné sportovní události, jednotlivé jazykové verze jsou propojeny a je systémově správné, aby jazyková verze respektovala názvosloví, které v daném sportu vytváří (mezinárodní i národní) sportovní federace.

Americká basketbalová soutěž NBA resp. ženská WNBA se označují takto v celém světe (i v českých médiích), u NBA se nepřidává označení, že se jedná o mužskou soutěž. Mezinárodní basketbalová federace FIBA učinila před 10 lety systémovou změnu v názvech mezinárodních sportovních soutěží, postupovala obdobným způsobem jako u NBA - WNBA. Nejvyšší evropské soutěže reprezentačních týmů pod názvem Mistrovství Evropy se konaly naposledy v roce 2003. Mají periodicitu dva roky, další se konaly již pod názvem EuroBasket 2005 resp. EuroBasket Women 2005. Poslední ročník 2013 dokumentuje např. tento článek Devět hodin na cestě, večerní trénink. Tak začal Čechům Eurobasket na web basket.idnes.cz (3. září 2013). Cílem FIBA bylo to, aby jednotný název soutěží byl používán i v médiích, tedy obdobně jako u NBA - WNBA.

U nejvyšších českých basketbalových soutěží mužů a žen řídícími orgány od roku 1993 jsou Asociace ligových klubů (ve zkratce ALK) resp. Asociace ženských ligových klubů (ve zkratce AŽLK), z toho plyne, že přístup v nejvyšší české basketbalové lize mužů resp. žen je analogický se systémovou realizací změny mezinárodní basketbalovou federací FIBA.

Porovnal jsem z hlediska basketbalu existující českou jazykovou verzi a klíčové jazykové verze wikipedie s tímto výsledkem (stav: březen 2014)

Názvy soutěží:

Z uvedeného porovnání je patrné, že na české jazykové verzi wikipedie používáme nikoliv oficiální název Eurobasket, ale dřívější název Mistrovství Evropy, přitom na cizojazyčných verzích se tato změna postupně více aplikuje. Dřívější název lze nyní použít jako podtitul, ale nikoliv jako hlavní název článku. U české fotbalové resp. basketbalové ligy došlo k přejmenování na Gambrinus liga resp. Mattoni Národní basketbalová liga (ve zkratce Mattoni NBL). Wikipedisté postupují jednotně a pro současnou ligu nepoužívají dřívejší název ligy. U soutěží FIBA EuroBasket resp. EuroBasket by i na wikipedii v češtině měl být používán oficiální název.

Reprezentace - označení všech národních basketbalových reprezentací v rámci kategorie: U ženských reprezentací se na wikipedii jednotně používá slovo ženy resp. ženská (Women, Damen, atd.), kdežto u reprezentačních týmů mužů zcela vyjímečně, což jednoznačně potvrzují tyto jazykové verze (a obdobně také ruština):

Reprezentace - označení československé resp. české reprezentace v jazykových verzích

Česká basketbalová reprezentaceen:Czech Republic national basketball teames:Selección de baloncesto de la República Checafr:Équipe de République tcheque de basket-ballit:Nazionale di pallacanestro della Repubblica Ceca

Česká ženská basketbalová reprezentaceen:Czech Republic women's national basketball teames:Selección femenina de baloncesto de la República Checafr:Équipe de République tcheque de basket-ball fémininit:Nazionale di pallacanestro femminile della Repubblica Ceca

U československé nebo české sportovní reprezentace (v kategorii mužů) na české wikipedii dodnes neexistuje článek, který by měl v názvu slovo "mužská", jsou tam v jiných sportech články s názvy Československá resp. Česká fotbalová reprezentace (dále hokejová, hokejbalová, florbalová, ragbyová). Jsou tam tři pahýly, kde v názvu je slovo "mužská", mám za to, že by mělo být změněno.

Podle mne novináři či wikipedisté nemají vytvářet vlastní názvosloví, ale měli by převzít oficiální názvy v tomto případě FIBA, respektované národní basketbalovou federací. Není podstatné to, co si přeje ten který wikipedista, ale to, co je třeba na wikipedii respektovat, jinak by to vedlo k chaosu. Dalším důležitým kritériem je to, co je potřebné nikoliv pro wikipedistu, ale pro uživatele wikipedie.

Žádám Vás o Váš názor na uvedenou problematiku, abychom se mohli dohodnout na koncepčním řešení, které by bylo logické a slovně či legislativně přesné. Děkuji za spolupráci. S pozdravem Bcsparta (diskuse) 25. 3. 2014, 19:54 (UTC)

Omlouvám se za poněkud příkřejší shrnutí editace [1], nicméně jako zavedený editor určitě víte, že falešné zdrojování na wiki nepatří.[2] Ten článek se evidentně netýká budovy na obrázku. --Jenda H. (diskuse) 26. 3. 2014, 10:39 (UTC)

To si asi nerozumíme, nejde o falešné zdrojování ani vandalismus, ale naopak o doplnění referencí k větě a dále doložení z diskuse pod článkem, že budově na uvedené fotografii se takto opravdu přezdívá. Nemáte-li námitek, vrátím text zpět. Zdraví --OISV (diskuse) 26. 3. 2014, 10:46 (UTC)

Na můj vkus k velmi obecnému článku Romové nepatří takto podružná informace o jednom domku, tím spíš by se obecná tvrzení o Romech (nebo části Romů) neměla zdrojovat článkem zabývajícím se nějakým konkrétním případem někde. V tomto obecném globálním článku by bylo záhodno upřednostnit odborné zdroje před pouhými novinami. --Bazi (diskuse) 26. 3. 2014, 11:14 (UTC)
Takže přesunout (samožejmě včetně zdrojů) na Romská menšina v Česku ? -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) OISV (diskusepříspěvkybloky) 26. 3. 2014, 12:19‎ (CE(S)T)
Rozhodně, ano. Ještě lepší by bal přímo článek Židelice (či kde ten barák je).--Jenda H. (diskuse) 26. 3. 2014, 11:32 (UTC)
Rozhodně ano. Bohužel, Kirk už se pustil do dalšího prosazování svého názoru, takže bude třeba to po něm zase trochu uklidit. Tolik k vhodnosti cílového článku. Druhou výhradou je, že zdrojem by neměl být dokládán závěr, který jde nad rámec zdroje, tedy že článek o nějakém konkrétním případu něčeho nelze brát jako zdroj dokládající zobecňující tvrzení. Např. článek o případu vraždy, kde útočníkem byl Ostravák, nelze použít jako zdroj k tvrzení, že Ostraváci, byť jen někteří, jsou vrahové. Je nutno náležitě formulovat informaci, kterou zdroj je schopen dokládat. --Bazi (diskuse) 26. 3. 2014, 15:43 (UTC)
Ale v odkazovaném článku není o ubytovně/bytovém domě z obrázku ani slovo. Takže co přesně chcete zdrojovat? --Jenda H. (diskuse) 26. 3. 2014, 11:32 (UTC)
Jak jsem už napsal, je to v diskusi, dále např. zde v diskusi nebo tady--OISV (diskuse) 26. 3. 2014, 11:41 (UTC)
Ten článek na virtually jde správným směrem (protože zmiňuje že v Brně jsou dva objekty toho jména), ale chtělo by to něco mnohem konkrétnějšího. Váš původní zdroj je pro doložení přezdívky budovy zcela nepoužitelný. --Jenda H. (diskuse) 26. 3. 2014, 12:38 (UTC)

V této diskusi se probírá otázka významu (významů) pojmu katolická církev. Pokud se v problematice vyznáte, možná by bylo dobré, kdybyste se tam k tomu také vyjádřil. Šárka Praha (diskuse) 2. 4. 2014, 22:07 (UTC)

Minulý týden jsem ve výše zmíněné diskusi navrhl koncepci obsahu sloučených článků. Pokud byste ji považoval za vyhovující, prosím, zda byste ji v té diskusi mohl podpořit, v opačném případě pak vznést připomínky či pozměňovací návrhy. Budu rád, pokud na výsledném řešení bude širší shoda. Domnívám se, že pokud by nevznikla nějaká bouřlivější výměna názorů, mohlo by se dojít k nějakému závěru už během několika dnů až týdne. Šárka Praha (diskuse) 7. 4. 2014, 23:53 (UTC)

Řád česko-slovenské vzájemnosti

[editovat | editovat zdroj]

Červnový wikisraz

[editovat | editovat zdroj]

--Bazi (diskuse) 6. 6. 2014, 08:46 (UTC)

Pracuje se

[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Ačkoliv je dobré, když lidé na Wikipedii hodně pracují, neznamená to ještě, že čím více rozmístěných šablon {{Pracuje se}}, tím lépe pro Wikipedii. Naopak. Tato šablona je určena zejména pro případ, kdy hrozí, že by se dva lidé najednou chtěli pustit do rozsáhlé a komplexní úpravy nějakého velkého článku, aby si popřípadě ušetřili zbytečnou práci, kterou by potom museli věnovat skloubení svých výsledků. I v takovém případě je ovšem použití oné šablony nanejvýš nutným zlem – daleko lepší je, když si dokážete uspořádat svoji práci tak, aby po uložení jakékoliv Vaší editace byl článek okamžitě připravený pro úpravy dalších editorů. Zkušený a ohleduplný wikipedista by neměl šablonu {{Pracuje se}} používat pokud možno nikdy, v naprosté většině případů je jednodušší článek neblokovat a buď případné změny provedené jiným editorem v případě nečekaného editačního konfliktu zapracovat do své verze, nebo svoje připravené změny zapracovat do verze kolegy. Nyní kupříkladu mě napadlo, že bych do článku Misijní kříž, odkazovaného kdesi v diskusi, mohl doplnit nějaký vhodný obrázek, ale vaše šablona mě od toho zcela zbytečně odradila, ač nyní blokuje pouhý pahýl o délce jediného řádku encyklopedického textu. A i kdyby někdo mezitím článek rozšířil třeba na dva odstavce – myslíte, že by pro vás byl takový problém ty informace sloučit s informacemi, které mezitím nashromáždíte vy, abyste kvůli tomu kolegy vyzýval, ať do článku nezasahují? Myslíte, že tady reálně hrozilo, že by dva lidé současně zpracovali tak rozsáhlý a tak odlišně koncipovaný text, že je třeba tomu předcházet touto šablonou? --ŠJů (diskuse) 23. 6. 2014, 16:12 (UTC)

Zdravím rovněž. Šablonu jsem odmazal, je možné editovat. Tady jde spíš o přístup a časové možnosti. Já už dávno nejsem student se spoustou volného času, taže se Wikipedii věnuji pouze ve volných chvilkách. Šablonu dávám především do nově zakládaných hesel spíš proto, aby nějaký horlivec neoznačil rozdělanou práci za subpahýl, který je třeba smazat. Výzva k článku Misijní kříž tady visela už řadu měsíců, dostal jsem se k tomu až teď. Nicméně beru na vědomí a budu se podle doporučení řídit. Pěkný večer OISV (diskuse) 23. 6. 2014, 18:14 (UTC)
Děkuji. Pro Vámi uvedený účel se o trochu lépe hodí šablona {{Ve výstavbě}}. Ta ostatní uživatele od editací neodrazuje, ale naopak je k nim vybízí, a zároveň mezi řádky omlouvá nedokončenost článku a slibuje jeho rozšiřování. Osobně bych ovšem ani používání této šablony příliš nedoporučoval. --ŠJů (diskuse) 23. 6. 2014, 22:57 (UTC)

Prosím, podívejte se na tuto stránku, zdá se, že obr. patří k jinému kardinálovi.--Tom (diskuse) 26. 7. 2014, 07:41 (UTC)

Díky za upozornění, obrázek je správný, nesprávné jméno v infoboxu od předcházejícího editora jsem opravil.OISV (diskuse) 26. 7. 2014, 07:54 (UTC)

Díky za aktualizace

[editovat | editovat zdroj]

Děkuji za systematické aktualizace statistických údajů o obcích. Je to potřebná věc. Ještě jednou díky.--Rosičák (diskuse) 3. 9. 2014, 17:46 (UTC)

Zdravím, a co to tedy je? když [bit.ly/1z4M4sC] je toho plný Google (link znefunčněn kvůli spam blacklistu, stačí přidat na počátek http://). Na uvedeném webu je i Copyright © 2014 Tojeon. Všechna práva vyhrazena. To že jste to poté upravovali neznamená nic podstatného, neexistuje verze bez porušení práv. --Horst (diskuse) 13. 10. 2014, 17:19 (UTC)

  • Teď nevím, o co Vám jde. Doplnil jsem referece z www.volby.cz, stránek Biskupského gymnázia a kategoroie. Po mé editeci v 17:02 tam žádné copyvio nebylo, předpokládám, že tyto reference cp nejsou...OISV (diskuse) 13. 10. 2014, 18:10 (UTC)

Aktualizace starostů

[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, všimla jsem si, že aktualizujete starosty u obcí, za což vám patří velký dík. Pod lípou jsme se dohodli, že se do infoboxu bude vkládat | infoaktual = 2014, aby došlo k vyřazení obce z Kategorie:Údržba:Aktualizovat starostu. Ještě jednou díky --Jana Lánová (diskuse) 4. 11. 2014, 11:35 (UTC)

Aglaia Morávková

[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den! Díky za doplnění ext. odkazu k článku uvedenému v nadpisu. Přesto si ale myslím, že zdrojování ČSFD není zrovna košer. Vzhledem k anonymitě přispěvatelů, stejně jako tady na wikipedii, mohou být životopisy na ČSFD brány skoro jako vlastní výzkumy. Jak se na to díváte vy? S pozdravem a přáním hezkého dne --Zadejte jméno (diskuse) 7. 11. 2014, 13:46 (CET)

ČSFD jako zdroj sice příliš nepoužívám, ale jak jsem se díval, každé doplnění údajů tvůrců prochází korekturou a schválením. OISV (diskuse) 9. 11. 2014, 21:14 (CET)
To ano, ale jak taková korektura a schvalování probíhá, když jsem ani já nenašel žádné pořádné NNVZ. Myslím si, že toto schvalování pouze posuzuje formulace, ale samotný obsah nemají šanci pořádně hodnotit. Je pravda, že jen chorý mozek by si vymýšlel virtuální životopis filmové herečky, jejíž jméno si z titulků nepamatuje skoro nikdo, takže asi popis na ČSDF bude pravdivý. Nicméně, dělal jsem také pár prací k tématu WW2, kde mám zkušenosti, že kdo neuvádí zdroje, ten většinou domýšlí některá fakta atd. --Zadejte jméno (diskuse) 10. 11. 2014, 08:44 (CET)

Věra Slunéčková

[editovat | editovat zdroj]

Je-li encyklopedicky významný Milan Dvořák (překladatel), pak je významná i Věra Slunéčková. --Gampe (diskuse) 6. 12. 2014, 23:16 (CET)

Nevidím tam WP:2NNVZ OISV (diskuse) 6. 12. 2014, 23:19 (CET)

Římskokatolická farnost Vratěnín

[editovat | editovat zdroj]

Kolego, až dodělám kostel ve Vratěníně, dovolím si Vámi založený článek opravit, jelikož tam o farnosti, kterou drželi premonstráti z Gerasu, témeř nic nesdělujete. Klášter totiž pod Geras nespadal a klášter žádné farní povinnosti neplnil. Podáváte zcela mylné informace. Právě jsem propojila článek s farností a úplně jsem se toho Vašeho infa zděsila. Proč píšete články, o kterých nic nevíte.--Lenka Lyalikoff 13. 12. 2014, 03:19 (CET)

Paní kolegyně, informace, o kterých uvádíte, že jsou mylné, jsou zdrojovány z webu obce (viz reference http://www.vratenin.cz/obec-a-samosprava/o-obci/ ) - jestliže je Vaše tvrzení oprávněné, pak mylné informace uvádí tento web. Nemusíte se děsit, ale můžete editovat s odvahou. Nejsem, jako každý, vlastníkem tohoto článku. OISV (diskuse) 13. 12. 2014, 13:32 (CET)