Warszawa Centralna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Warszawa Centralna
Varšava centrální nádraží
Pohled na staniční budovu
Pohled na staniční budovu
Stát PolskoPolsko Polsko
Vojvodství Mazovské vojvodství Mazovské
Souřadnice
Warszawa Centralna
Red pog.svg
Warszawa Centralna
Tratě Warszawa - Katowice (1), Warszawa - Terespol (2)
V provozu od 1975
Zabezpečovací zařízení RZZ IZH-111[1]
Dopravních kolejí 8[1]
Nástupišť (hran) 4 (8)[1]
Prodej jízdenek ano
Návazná doprava Tramvaje, Autobusy, Příměstská železniční doprava
Web kolej.one.pl

Warszawa Centralna, varšavské centrální nádraží je železniční nádraží ve Varšavě, jedna z nejdůležitějších a největších podzemních železničních stanic v Evropě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla navržena během ekonomického boomu v roce 1970. Od samého počátku se stanice potýkala s problémy. Její inovativní design byl změněn několikrát během stavby, což nepříznivě ovlivnilo kvalitu stavebních prací a funkčnost stanice. Z propagandistických důvodů bylo rozhodnuto dokončit stanici narychlo tak, aby byla připravena pro návštěvu Leonida Brežněva v roce 1975. Tento spěch poukázal na kvalitu stavby, vyžadující okamžité opravy, které trvaly do roku 1980.

V letech 2010-2012 prošla železniční stanice částečnou rekonstrukcí, v souvislosti s konáním Mistrovství Evropy ve fotbale 2012, které se konalo v Polsku a na Ukrajině v období od 8. června do 1. července 2012. Rekonstrukční práce začaly v polovině roku 2010 a byly dokončeny koncem roku 2011, počátkem roku 2012.[2] Rekonstrukci nádraží zajistila společnost PORR Polska, náklady na opravy se vyšplhaly na 47 milionů Złotých.[3]

Obecný přehled[editovat | editovat zdroj]

Vchod do podzemní chodby vedoucí do zastávky regionální dopravy Warszawa Śródmieście

Stavba započala v roce 1972 a dokončena byla v roce 1975. Tato stanice je propojena železničním tunelem k sousedním varšavským stanicím Warszawa Wschodnia Osobowa - Varšava Východ a Warszawa Zachodnia - Varšava Západ. Stanice obsluhuje především dálkové vnitrostátní i mezinárodní spoje dopravce PKP Intercity, včetně spoje Berlin-Warszawa-Express provozovaného společně s německým dopravcem DB Fernverkehr.

Kolejiště stanice je umístěno v podzemí. Nadzemní staniční budova je propojena systémem podzemních chodeb o délce 300 metrů se sousedící stanicí pro regionální dopravu Warszawa Śródmieście - Varšava Centrum, která slouží spojům společnosti Koleje Mazowieckie, Szybka Kolej Miejska w Warszawie, a dále se stanicí Warszawa Śródmieście WKD - Varšava Centrum WKD sloužící spojům Warszawska Kolej Dojazdowa. Kromě toho je areál stanice od roku 2007 propojen s objektem Złote Tarasy - Zlaté terasy, což je komerční, kancelářský a zábavní komplex v centru Varšavy mezi ulicemi Jana Pawla II. a Emilii Plater. U nádraží jsou zastávky čtyř tramvajových a 16 autobusových linek.

Varšavské centrální nádraží se také několikrát objevilo ve filmu. Kupříkladu zde probíhalo natáčení polské komedie Janusza Majewskiego, Jerzego Pilcha z roku 2006 Miłość w przejściu podziemnym.

Přehled dopravních schémat[editovat | editovat zdroj]

Železniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Varšavské centrální nádraží slouží - s několika málo výjimkami - prakticky pouze dálkové dopravě. Regionální spoje využívají především nedaleké zastávky Warszawa Śródmieście. Varšavské centrální nádraží není výchozí stanicí netranzitních vlaků, tuto úlohu plní stanice Warszawa Wschodnia a Warszawa Zachodnia. Dálkové vnitrostátní, mezinárodní vlaky směřují kupříkladu do měst:

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Warszawa Centralna. Baza Kolejowa [online]. 2011-10-23, rev. 2011-10-23 [cit. 2011-11-21]. Dostupné online.  
  2. Tylko remont przed Euro. Naszdziennik [online]. 2011-01-06, rev. 2011-01-07 [cit. 2012-06-01]. Dostupné online.  
  3. PAP: Jest umowa na remont Centralnego. Portalsamorzadowy [online]. 2011-01-06, rev. 2011-01-07 [cit. 2012-06-01]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Warszawa Centralna
Trať 1 Warszawa Centralna – Katowice
vzdálenost: 3,082 km
Warszawa ZachodniaBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
Trať 2 Warszawa Centralna – Terespol
BSicon lBHF.svg