Warszawa Centralna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Warszawa Centralna
Varšava centrální nádraží
Pohled na staniční budovu
Pohled na staniční budovu
Stát PolskoPolsko Polsko
Vojvodství Mazovské vojvodství Mazovské
Město Varšava Varšava
Souřadnice
Warszawa Centralna
Warszawa Centralna
Provozovatel dráhy PKP PLK
Tratě Warszawa - Katowice (1), Warszawa - Terespol (2)
V provozu od 1975
Zabezpečovací zařízení RZZ IZH-111[1]
Dopravních kolejí 8[1]
Nástupišť (hran) 4 (8)[1]
Prodej jízdenek ano
Návazná doprava tramvaje, autobusy, příměstská železniční doprava
Web [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Warszawa Centralna, varšavské centrální nádraží je železniční nádraží ve Varšavě, jedna z nejdůležitějších a největších podzemních železničních stanic v Evropě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla navržena během rozmachu ekonomiky v roce 1970. Od samého počátku se stanice potýkala s problémy. Její inovativní design byl změněn několikrát během stavby, což nepříznivě ovlivnilo kvalitu stavebních prací a funkčnost stanice. Z propagandistických důvodů bylo rozhodnuto dokončit stanici narychlo tak, aby byla připravena pro návštěvu Leonida Brežněva v roce 1975. Tento spěch poukázal na kvalitu stavby, vyžadující okamžité opravy, které trvaly do roku 1980.

V letech 2010-2012 prošla železniční stanice částečnou rekonstrukcí, v souvislosti s konáním Mistrovství Evropy ve fotbale 2012, které se konalo v Polsku a na Ukrajině v období od 8. června do 1. července 2012. Rekonstrukční práce začaly v polovině roku 2010 a byly dokončeny koncem roku 2011, počátkem roku 2012.[2] Rekonstrukci nádraží zajistila společnost PORR Polska, náklady na opravy se vyšplhaly na 47 milionů Złotých.[3]

Obecný přehled[editovat | editovat zdroj]

Vchod do podzemní chodby vedoucí do zastávky regionální dopravy Warszawa Śródmieście

Stavba započala v roce 1972 a dokončena byla v roce 1975. Tato stanice je propojena železničním tunelem k sousedním varšavským stanicím Warszawa Wschodnia Osobowa - Varšava Východ a Warszawa Zachodnia - Varšava Západ. Stanice obsluhuje především dálkové vnitrostátní i mezinárodní spoje dopravce PKP Intercity, včetně spoje Berlin-Warszawa-Express provozovaného společně s německým dopravcem DB Fernverkehr.

Kolejiště stanice je umístěno v podzemí. Nadzemní staniční budova je propojena systémem podzemních chodeb o délce 300 metrů se sousedící stanicí pro regionální dopravu Warszawa Śródmieście - Varšava Centrum, která slouží spojům společnosti Koleje Mazowieckie, Szybka Kolej Miejska w Warszawie, a dále se stanicí Warszawa Śródmieście WKD - Varšava Centrum WKD sloužící spojům Warszawska Kolej Dojazdowa. Kromě toho je areál stanice od roku 2007 propojen s objektem Złote Tarasy - Zlaté terasy, což je komerční, kancelářský a zábavní komplex v centru Varšavy mezi ulicemi Jana Pawla II. a Emilii Plater. U nádraží jsou zastávky čtyř tramvajových a 16 autobusových linek.

Varšavské centrální nádraží se také několikrát objevilo ve filmu. Kupříkladu zde probíhalo natáčení polské komedie Janusza Majewskiego, Jerzego Pilcha z roku 2006 Miłość w przejściu podziemnym.

Přehled dopravních schémat[editovat | editovat zdroj]

Železniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Varšavské centrální nádraží slouží - s několika málo výjimkami - prakticky pouze dálkové dopravě. Regionální spoje využívají především nedaleké zastávky Warszawa Śródmieście. Varšavské centrální nádraží není výchozí stanicí netranzitních vlaků, tuto úlohu plní stanice Warszawa Wschodnia a Warszawa Zachodnia. Dálkové vnitrostátní, mezinárodní vlaky směřují kupříkladu do měst:

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Warszawa Centralna. Baza Kolejowa [online]. 2011-10-23, rev. 2011-10-23 [cit. 2011-11-21]. Dostupné online. 
  2. Tylko remont przed Euro. Naszdziennik [online]. 2011-01-06, rev. 2011-01-07 [cit. 2012-06-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-09. 
  3. PAP: Jest umowa na remont Centralnego. Portalsamorzadowy [online]. 2011-01-06, rev. 2011-01-07 [cit. 2012-06-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Warszawa Centralna
Trať 1 Warszawa Centralna – Katowice
vzdálenost: 3,082 km
Warszawa ZachodniaBSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
Trať 2 Warszawa Centralna – Terespol
BSicon lBHF.svg
vzdálenost: 3,908 km