Přeskočit na obsah

Kyjiv-Pasažyrskyj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kyjev-Pasažyrskyj
Kyjiv-Pasažyrskyj
Kyjev hlavní nádraží
Київ-Пасажирський
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
StatutKyjev
MěstoKyjev
Souřadnice
Kyjiv-Pasažyrskyj
Kyjiv-Pasažyrskyj
Provozovatel dráhyUkrzaliznycja
TratěKyjev – Charkov, Kyjev - Dněpropetrovsk
V provozu od1932
Dopravní koleje12
Nástupiště (nástupní hrany)6 (12)
Počet cestujících65 000 (2020)
Prodej jízdenekAno
Návazná doprava , Příměstská železniční doprava,
WebSouthwestern Railways
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kyjevské hlavní nádraží Kyjiv-Pasažyrskyj (ukrajinsky: Київ-Пасажирський) zkráceně Kyjiv-Pass., je jedno z největších osobních železničních nádraží na Ukrajině, s průměrným počtem cestujících 65 000 denně.

Staré kyjevské nádraží bylo postaveno v průběhu let 1868–1870, nacházelo se v údolí řeky Lybid. Dvoupodlažní cihlové budovy staré anglické gotiky byly postaveny podle návrhu architekta M. V. Vyšnevského.

Současná staniční budova nádraží, byla postavena v letech 1927–1932 podle návrhu architekta Oleksandra Verbického. Byla postavena ve stylu ukrajinského baroka s některými prvky konstruktivismu.

V roce 2001 prošla staniční budova nádraží rekonstrukcí. Ve stejném roce byla postavena nová moderní staniční budova „Jižního nádraží“ na jižní straně od hlavního nádraží. Ve skutečnosti se nejedná o samostatnou železniční stanici, nýbrž o rozšíření té původní a to především o velké podzemní parkoviště, nové výdejny jízdenek. Tyto jednotlivé staniční budovy jsou vzájemně propojeny chodbou vedoucí nad kolejištěm stanice, které jí prochází.

Železniční doprava

[editovat | editovat zdroj]

Stanice obsluhuje především dálkové vnitrostátní i mezinárodní spoje národního dopravce Ukrzaliznycja, včetně regionálních spojů. Stanice metra Vokzalna, Ukrajinsky: Вокзальна, která se nachází v sousedním areálu, tvoří hlavní křižovatku s městskou hromadnou dopravou.

Přehled dopravních schémat

[editovat | editovat zdroj]

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]