Vysoký kámen u Smrčné (přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Vysoký kámen Smrčné
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Skála
Skála
Základní informace
Vyhlášení 23.4.2013
Vyhlásil Rada Kraje Vysočina
Nadm. výška 630 - 650 m n. m.
Rozloha 12,52 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Jihlava
Umístění Jihlava
Souřadnice
Vysoký kámen
Vysoký kámen
Další informace
Kód 710
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Vysoký kámen u Smrčné je přírodní památka ev. č. 710 poblíž obce Jihlava v okrese Jihlava v nadmořské výšce 630 – 650 metrů. Geomorfologicky spadá do území Křemešnické vrchoviny. Oblast spravuje AOPK Havlíčkův Brod. Na území přírodní památky se nachází EVL CZ0610003 Vysoký kámen u Smrčné.

Důvodem ochrany jsou květnaté bučiny svazu Fagion a suťové lesy svazu Tilio-Acerion s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o přírodní lokalitu na svahu kopce Vysoký kámen (661 m n. m.), pozoruhodná je zachovanými původními či původnímu stavu blízkými bučinami. Bohatě je zastoupeno bylinné patro a na něj vázaná společenství živočichů. V okolí hřebenu s mrazovými sruby se významně rozvinula společenstva suťových lesů s výskytem měsíčnice vytrvalé, lýkovce jedovatého a dalších. Geologicky je lokalita tvořena metamorfovanými horninami moldanubika, které jsou minerálně bohatší než okolní žuly a ruly, což je důvodem bohatosti zdejších porostů. Lokalita i její okolí jsou významné velkým výskytem pramenů a zastřešených studánek. V blízkosti vede dálnice D1 (kilometry 108 – 110) jejíž hluk návštěvu lokality především na jaře výrazně znepříjemňuje.

Významné chráněné rostliny[editovat | editovat zdroj]

Samorostlík klasnatý (Actaea spicata), plicník tmavý (Pulmonaria obscura), violka lesní (Viola reichenbachiana), česnek medvědí (Allium ursinum), sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides), kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos), lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva), hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), kozlík dvoudomý (Valeriana dioica), řeřišnice trojlistá (Cardamine trifolia).[1]

Významní živočichové[editovat | editovat zdroj]

Svižník polní (Cicindela campestris), martináč bukový (Aglia tau), ještěrka obecná (Lacerta agilis), slepýš křehký (Anguis fragilis), holub doupňák (Columba oenas), krkavec velký (Corvus corax), strakapoud prostřední (Dendrocopos medius), datel černý (Dryocopus martius), srpokřídlec bukový (Watsonalla cultraria), netopýr černý (Barbastella barbastellus).[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V lokalitě lze najít pozůstatky po středověké těžbě rud: území bylo součástí jihlavského hornického revíru, těžba zde probíhala především ve třináctém a čtrnáctém století. Na vrcholu skály stávala dřevěna rozhledna, dochovány jsou z ní stále trosky základů. Územní ochrana lokality se datuje od 8. 7. 1982, kdy jí ONV Jihlava vyhlásilo jako chráněný přírodní výtvor, v roce 1992 byla ochrana překlasifikována na přírodní památku.Chráněnou přírodní památkou se oblast stala 22. 12. 2004[2]. Kromě chráněné přírodní památky je okolí vyhlášeno jako evropsky významná lokalita.

Turistické značky[editovat | editovat zdroj]

K lokalitě se lze dostat z blízkého Pávova (zelená značka) nebo ze Zborné (modrá značka). Možná je též cesta z Antonínova Dolu údolím podél Pstružného potoka. K Vysokému kameni stačí podejít dálníci a vydat se po modré značce, na kterou se lze napojit zhruba 2,5 km od Antonínova Dolu[2].

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b S.R.O., all: iStudio. Vysoký kámen u Smrčné | Portál kulturního a přírodního dědictví Kraje Vysočina. www.dedictvivysociny.cz [online]. [cit. 2017-03-01]. Dostupné online. 
  2. a b REGIONVYSOCINA.CZ. Vysoký kámen na Jihlavsku. www.regionvysocina.cz [online]. [cit. 2017-03-01]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]