Martináč bukový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxMartináč bukový
alternativní popis obrázku chybí
Martináč bukový - samička
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen šestinozí (Hexapoda)
Třída hmyz (Insecta)
Podtřída Pterygota
Řád motýli (Lepidoptera)
Podřád Glossata
Čeleď martináčovití (Saturniidae)
Podčeleď Saturniinae
Rod martináč (Aglia)
Binomické jméno
Aglia tau
Linnaeus, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martináč bukový (Aglia tau), dříve paví oko bukové, je středoevropský motýl z čeledi martináčovitých. Jeho housenky žijí především na listnatých stromech.

Martináč bukový - samička

Ve zbarvení motýlů převládá obvykle hnědá barva, odstín však může být proměnlivý, s šedavým nádechem až téměř černý. Charakteristickým rysem je bílá skvrnka s modro-černým okrajem uprostřed křídel. Druh se vyznačuje výrazným pohlavním dimorfismem - samičky jsou oproti samečkům větší, mají silnější zadeček s výrazným ochlupením a drobná tykadla; naproti tomu tykadla samečků jsou dobře viditelná a hřebenovitě členěná.

Mapka rozšíření

Zimu martináč bukový přečkává ve stadiu kukly, nejčastěji v suchém listí. Motýli se líhnou od poloviny dubna. Samičky jsou během dne neaktivní, zdržují se při zemi nebo ve spadaném listí a létají hlavně v noci. Samečci jsou naopak aktivní přes den kdy létají a brání své území před ostatními samečky. V období páření samičky vylučují feromon kterým přitahují samečky.

Specifickým rysem martináče bukového je jeho neschopnost přijímat potravu, neboť mají zakrnělý sosák. Zásoby energie si proto vytváří ve stadiu housenky a po jejich spotřebování hynou. Housenky se na stromech vyskytují od května do srpna.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]