Martináč bukový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Martináč bukový

alternativní popis obrázku chybí
Martináč bukový - samička
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: Pterygota
Řád: motýli (Lepidoptera)
Podřád: Glossata
Čeleď: martináčovití (Saturniidae)
Podčeleď: Saturniinae
Rod: martináč (Aglia)
Binomické jméno
Aglia tau
Linnaeus, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martináč bukový (Aglia tau), dříve paví oko bukové, je středoevropský motýl z čeledi martináčovitých. Jeho housenky žijí především na listnatých stromech.

Martináč bukový - samička

Ve zbarvení motýlů převládá obvykle hnědá barva, odstín však může být proměnlivý, s šedavým nádechem až téměř černý. Charakteristickým rysem je bílá skvrnka s modro-černým okrajem uprostřed křídel. Druh se vyznačuje výrazným pohlavním dimorfismem - samičky jsou oproti samečkům větší, mají silnější zadeček s výrazným ochlupením a drobná tykadla; naproti tomu tykadla samečků jsou dobře viditelná a hřebenovitě členěná.

Mapka rozšíření

Zimu martináč bukový přečkává ve stadiu kukly, nejčastěji v suchém listí. Motýli se líhnou od poloviny dubna. Samičky jsou během dne neaktivní, zdržují se při zemi nebo ve spadaném listí a létají hlavně v noci. Samečci jsou naopak aktivní přes den kdy létají a brání své území před ostatními samečky. V období páření samičky vylučují feromon kterým přitahují samečky.

Specifickým rysem martináče bukového je jeho neschopnost přijímat potravu, neboť mají zakrnělý sosák. Zásoby energie si proto vytváří ve stadiu housenky a po jejich spotřebování hynou. Housenky se na stromech vyskytují od května do srpna.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]