Václav Robert Bozděch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Václav Robert Bozděch
Základní informace
Narození 15. července 1912
Soběkury,
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 27. února 1980
(ve věku 67 let)
Devon,
AnglieAnglie Anglie
Vojenské informace
Příslušnost Roundel of the Czech Republic.svg Československé letectvo
French-roundel.svg Francouzské letectvo
RAF roundel.svg Royal Air Force
Služba 1935 – ?
Hodnost plukovník
Jednotky 311. československá bombardovací peruť RAF
Války

Druhá světová válka

Plk. Václav Robert Bozděch (15. července 1912 Soběkury27. února 1980 Devon, Anglie) byl československý vojenský letec, příslušník 311. československé bombardovací perutě RAF, kde v době 2. světové války působil jako palubní střelec, důstojník, instruktor a velitel výcvikových center britského královského letectva (RAF).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Vyučil se jako strojní zámečník a před válkou vstoupil do armády, kde prošel výcvikem pro palubní střelce a posléze tyto střelce sám cvičil.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Do Británie se dostal přes Polsko a Francii, kde krátce sloužil ve francouzském letectvu. V Británii sloužil zprvu jako palubní střelec u 311. československé bombardovací perutě RAF, poté se stal instruktorem a velitelem výcvikových středisek.

Po havarijním přistání letounu Potez 633, jehož byl v době své krátké služby u francouzského letectva V. R. Bozděch palubním střelcem, našel na opuštěném statku, kam dotáhl svého zraněného pilota Pierra Duvala, štěně německého ovčáka a rozhodl se, že si je ponechá. Společně s dalšími čechoslováky u jednotky se rozhodl psa pojmenovat po sovětském bombardovacím letounu ANT-40, to však neznělo moc hezky, takže pes nakonec dostal jméno Antis. [1] Antis nalétal s V. R. Bozděchem v bombardéru 311. československé bombardovací perutě RAF na 30 misí.[2] Je to jediný pes, o němž je známo, že za 2. světové války létal v bombardéru.[2] Jejich příběh se později stal námětem několika knih.

Po válce[editovat | editovat zdroj]

Po skončení války se Václav R. Bozděch vrátil jako mnozí zahraniční vojáci domů do Československa, kde pracoval na ministerstvu obrany. Napsal a vydal též několik knih, mezi jinými též Bombardéry útočí a Gentlemani soumraku.[3] Po únoru 1948 opustil V. R. Bozděch společně s věrným Antisem, který mu při přechodu státní hranice zachránil život,[4] opět republiku a vrátil se do Británie. Zde se oženil a znovu vstoupil do řad RAF. Do vlasti se již nevrátil. Po roce 1989 byl v rámci rehabilitací povýšen in memoriam na plukovníka. [5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Václav Robert Bozděch na anglické Wikipedii.

  1. LEWIS, Damien. So loyal, so brave, the dog who flew against the Luftwaffe [online]. 31 October 2013 [cit. 2013-11-06]. Daily Mail. (anglicky) 
  2. a b Aiello, Ronald L., Bacon, Lance M. Psí hrdinové. Tajné úkoly a obětavá služba. 1. vyd. Praha: Slovart, 2016. 160 s. ISBN 978-80-7529-053-3
  3. zpravy.idnes.cz
  4. www.historickykaleidoskop.cz
  5. Klub vojenské historie 276th Sqdn.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]