Užitečný idiot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

V politickém žargonu se termín užitečný idiot používal během studené války pro sympatizanty se sovětským režimem ze západních zemí. Byli považováni za naivní a cynicky využiti Sovětským svazem nebo jiným komunistickým totalitním státem. Postupem času se význam rozšířil a dnes označuje osobu(y), která se nechala zmanipulovat nějakým politickým hnutím, teroristy nebo nepřátelskou vládou. Stejně tak je dnes toto slovní spojení využíváno ve spojení s osobami nevědomky manipulovanými nějakou nátlakovou nebo lobistickou skupinou.

Historie použití[editovat | editovat zdroj]

Toto slovní spojení bylo údajně použito poprvé Vladimírem Iljičem Leninem, který tak měl označit západní novináře a cestovatele, kteří podporovali Sovětský svaz a jeho politiku na západě, nebo osoby, jež mu nevědomky pomohly do jeho pozice a kterých se potom „zbavil“. V Leninových spisech se ale nevyskytuje a nikdo ani nepotvrdil, že by ho slyšel je vyslovit.

Ve Spojených státech se spojení užitečný idiot nepoužívalo až do roku 1948 a až po desetiletích bylo přisouzeno Leninovi. V listu New York Times se objevilo v souvislosti s italskou politikou a do tisku se znovu vrátilo až v roce 1961.