Trachyspermum ammi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTrachyspermum ammi
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmiříkotvaré (Apiales)
Čeleďmiříkovité (Apiaceae)
Roddrsnoplodík (Trachyspermum)
Binomické jméno
Trachyspermum ammi
(L.) Sprague, 1929
Synonyma
  • Ammi copticum L.
  • Carum copticum (L.) Link
  • Trachyspermum copticum Link
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trachyspermum ammi neboli adžvain, adžvajen, adžvan či ajowan (z urdského slova اجوائن nebo ajwain) je jednoletá rostlina z rodu drsnoplodík[1] (Trachyspermum) a čeledi miříkovitých. Rostlina je známa jako koptský kmín a v některých zdrojích je uváděna jako drsnoplodík moravčinovitý. Pochází z východního Středomoří, snad z Egypta, odkud se přes Blízký východ rozšířil až do Indie. Listy i plody se používají v gastronomii. Plody adžvanu bývají často zaměňovány s plody libečku.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Plody jsou oválné, světle hnědé a připomínají kmín kořenný nebo římský kmín. Má hořkou, ostrou chuť s chutí připomínající anýz a oregano. Vůní je shodný s tymiánem, protože obě rostliny obsahují thymol, nicméně je aromatičtější a chutí pronikavější. I malé množství plodů může v jídle získat chuťovou převahu.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Plody adžvanu

Rostlina se pěstuje převážně v Íránu a severní Indii – v roce 2006 například 55 % celkového objemu výroby v Indii pocházelo z Rádžasthánu. Vyžaduje slunné místo s vlhkou půdou, nesnese mráz, ale je možné ji pěstovat jako brzy na jaře do skleníku vysévanou letničku.[2] Plody se sbírají až po úplném dozrání[2]

Použití v gastronomii[editovat | editovat zdroj]

Plody se zřídkakdy konzumují bez tepelné úpravy, často se naopak praží či smaží na ghí, přepuštěném másle, což koření umožňuje rozvinout komplexnější aroma. V indické kuchyni je častou ingrediencí Baghaaru (Urdu: بگھار), směsi koření smaženého na oleji či másle, jež se používá k dochucování pokrmů z čočky. V Afghánistánu se plody adžvanu sypají sušenky a chléb.

Léčivé účinky[editovat | editovat zdroj]

Adžvan se také používá pro prevenci infekcí a křečí, zlepšuje trávení, zmírňuje astma a působí jako afrodiziakum. Má antibakteriální a fungicidní účinky, plody i esenciální olej se používají pro podporu pocení, jako diuretikum, na podporu vykašlávání i jako tonikum. Je využíván při léčbě řady nemocí, např. kašle, chřipky, nachlazení, astmatu, cholery, průjmu, koliky, poruch trávení, ale také artritidy, otoků a revmatismu.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ajwain na anglické Wikipedii.

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. a b Trachyspermum ammi Ajowan caraway PFAF Plant Database [online]. pfaf.org [cit. 2015-01-10]. Dostupné online. 
  3. Biozahrada • Ajowan, kmín koptský Trachyspermum ammi : Léčivé rostliny [online]. nachvojnici.cz [cit. 2015-01-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]