Přeskočit na obsah

Tovaria

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTovaria
alternativní popis obrázku chybí
Tovaria pendula s květy i nezralými plody
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrukvotvaré (Brassicales)
ČeleďTovariaceae
Pax, 1794
RodTovaria
Ruiz et Pav., 1794
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tovaria pendula ilustrace

Tovaria je jediným rodem čeledi Tovariaceae. Zahrnuje dva druhy keřů se střídavými trojčetnými listy a drobnými květy v dlouhých hroznovitých květenstvích. Plodem je bobule. Rod je rozšířen v tropické Americe.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tento rod pochází z Mexika a Jamajky, odkud se rozšířil do států Střední Ameriky a na ostrovy Karibiku, do Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru, Bolívie a PeruJižní Americe.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to vytrvalé, štíhlé, řídce větvené bylinykeře, kůra prutů má zelenou barvu. Řapíkaté listy jsou většinou trojčetné, lysé a vyrůstají střídavě, někdy mívají drobné, trojúhelníkovité palisty. Lístky jsou kopinaté, zašpičatělé, mívají délku 8 a šířku 2 až 3 cm, okraje mají hladké. Celé rostliny jsou aromatické.

Rostliny vykvétají mnohdy již v prvém roce oboupohlavnými květy v prodloužených, volných, terminálních, hroznovitých květenstvích. Květy jsou asi 7 mm velké, nejčastěji šestičetné a mají barvu bledě žlutou nebo zelenkavou. Volné korunní lístky zaobleného tvaru jsou delší než špičaté kališní lístky. Okvětí je uspořádáno šupinovitě. Nápadných tyčinek dlouhých asi 4 mm je v květu většinou 8, všechny jsou plodné, prašníky se otvírají podélně. Synkarpické gyneceum se skládá obvykle ze 6 plodolistů, svrchní semeník má stejný počet pouzder, vajíček bývá 20 až 70. Placentace je nákoutní.

Plod je dužnatá nepukající bobule se stopkou, obsahuje mnoho drobných semen která mají olejnatý endosperm.[2][3][4][5]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Tyto rostliny jsou bez hospodářského významu.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Čeleď Tovariaceae byla dříve řazena do řádu Capparales, po jeho zrušení je v řádu brukvotvarých. Jsou uváděny rozličné počty druhů rodu Tovaria, důvěryhodné prameny se však ustavily jen na dvou:

  • Tovaria pendula Ruiz et Pav. – roste ve všech výše vyjmenovaných místech
  • Tovaria diffusa (Macfad.) Fawc. et Rendle – roste v severním Mexiku a na Jamajce [6][7][8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. data.gbif.org
  2. a b delta-intkey.com. delta-intkey.com [online]. [cit. 2010-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-12-25. 
  3. development.dendrologie.cz. development.dendrologie.cz [online]. [cit. 2010-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-04-21. 
  4. www.plant-pictures.de
  5. KUBITZKI, K. (ed.); BAYER, C. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 5. Berlin: Springer, 2002. ISBN 978-3-642-07680-0. (anglicky) 
  6. www.mobot.org
  7. Smithsonian National Museum...
  8. collections.si.edu. collections.si.edu [online]. [cit. 2010-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]