Hipólito Ruiz López

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hipólito Ruiz López
Hipólito Ruiz López
Hipólito Ruiz López
Narození8. srpna 1754
Belorado, Kastilie a León, Španělsko
Úmrtí? 1816
Madrid
NárodnostŠpaněl
Oborbotanika
Známý díkyzkoumání flóry Peru a Chile
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hipólito Ruiz López (8. srpna 1754 Belorado, Kastilie a León, Španělsko – ? 1816 Madrid) byl španělský botanik a lékař známý zejména svým výzkumem květeny Peru a Chile v rámci španělské botanické expedice do místokrálovství Peru v letech 17771788, kterou vedl.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Ve 14 letech ukončil studium latiny u svého strýce, který byl knězem, a odešel do Madridu studovat logiku, fyziku, chemii a farmakologii. Pod dohledem botaniků Casimira Gómeze Ortegy ((1741–1818) a Antonia Palaua Verdery (1734–1793) studoval také botaniku v Botanické zahradě Migas Calientes (dnes Královská botanická zahrada v Madridu). V době vlády krále Karla III. vyslalo Španělsko do Nového světa tři velké botanické expedice. První z nich se zúčastnili také botanici Hipólito Ruiz López a José Antonio Pavón Jiménez.

V době, kdy byl Ruiz López jmenován vedoucím botanikem expedice, neměl ještě dokončené studium farmakologie. Jeho zástupcem byl jmenován francouzský lékař a botanik Joseph Dombey. Dalšími členy výpravy byli kromě již jmenovaného José Antonia Pavóna y Jimeneze ještě dva botaničtí ilustrátoři, Joseph Bonete a Isidro Gálvez.

Výprava[editovat | editovat zdroj]

Titulní strana Flora Peruviana, et Chilensis

Expedice vyplula roku 1777 z Cádizu a do Limy dorazila v dubnu 1778. Její členové zkoumali území dnešního Peru a Chile po celých 10 let (1778–1788). Sbírali přitom vzorky a zakládali herbáře. Celkem nasbírali 3000 rostlinných vzorků a vytvořili 2500 botanických ilustrací v životní velikosti. Do Španělska s sebou přivezli množství živých květin.

Jedním z léčebných prostředků, jež výprava přivezla z Ameriky, byl odvar z výhonků komule Buddleja incana, jíž domorodci léčili nachlazení a bolesti zubů.

Nasbíraný materiál dorazil do Cádizu v roce 1788, převážně v dobrém stavu, a byl uložen v Královské botanické zahradě v Madridu (Real Jardín Botánico de Madrid) a v Kabinetu přírodní historie (Gabinete de Historia Natural), který byl předchůdcem Muzea přírodní historie. Mezi těmito vzorky bylo 150 nových rodů a 500 nových druhů rostlin, jež dodnes nesou jména, která jim dali Ruiz a Pavón. Bohužel část sbírky obsahující 53 beden s 800 ilustracemi, sušenými rostlinami, semeny, vzorky pryskyřic a minerály byla nenávratně ztracena, když loď, která je vezla, ztroskotala u portugalského pobřeží.

Po návratu do Španělska dokončil Ruiz López v roce 1790 svá farmakologická studia. Roku 1794 byl jmenován členem Královské lékařské akademie, v jejímž věstníku Memoáry pak vydal různé práce. Společně s Pavónem publikoval desetisvazkové, bohatě ilustrované dílo Flora Peruviana et Chilensis. Jeho první čtyři svazky vyšly mezi roky 1798 a 1802. Šest zbývajících až po jeho smrti. Za svého života publikoval ještě práci o chinovníku Quinología o tratado del árbol de la quina (Madrid, 1792),[1] jež byla záhy přeložena do italštiny (1792), němčiny (1794) a angličtiny (1800). Toto dílo citoval Alexander von Humboldt, když v roce 1821 vydal svoje vlastní pojednání o rodu chinovník.[2]

Deníky, které si Ruiz López vedl během svého pobytu v Jižní Americe, jsou obdivuhodné šíří záběru etnobotanických a přírodopisných znalostí. Španělské impérium zajímalo zejména farmakologické využití rostlin z Nového světa, jako byl například chinovník, zdroj chininu, jímž se dala léčit zhoubná malárie. Kromě podrobných popisů a kreseb jihoamerické květeny a zvířeny zaznamenával Ruiz López také poznatky o geologii a podnebí oblasti. Přidal i informace o životě tamějších indiánů a kolonistů.

Hipólito Ruiz López zemřel v roce 1816 (některé prameny uvádějí rok 1815) v Madridu.

Standardní botanická zkratka Hipólita Ruize Lópeze v autoritních údajích u vědeckých jmen botanických taxonů je Ruiz. Pro označení botanické dvojice Hipólito Ruiz López a José Antonio Pavón Jiménez se v autoritních údajích u vědeckých jmen botanických taxonů standardně používá zkratka Ruiz & Pav.

Španělské botanické výpravy[editovat | editovat zdroj]

Ony tři velké botanické expedice, které Španělsko vyslalo za vlády krále Karla III. do Nového světa, byly: Ruizova a Pavónova do místokrálovství Peru (1777–1788), Mutisova do místokrálovství Nová Granada (1783–1808) a Lacastova do místokrálovství Nové Španělsko (1787–1803).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hipólito Ruiz López na anglické Wikipedii.

  1. Ruiz López, Hipólito
  2. https://www.biodiversitylibrary.org/item/14437 An illustration of the genus Cinchona :comprising descriptions of all the officinal Peruvian barks, including several new species, Baron de Humboldt's Account of the Cinchona forests of South America, and Laubert's Memoir on the different species of quinquina: to which are added several dissertations of Don Hippolito Ruiz on various medicinal plants of South America (1821)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]