José Mutis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
José Mutis
Narození6. dubna 1732
Cádiz
Úmrtí11. září 1808 (ve věku 76 let)
Bogota
Alma materSevillská univerzita
Oborbotanika
Některá data mohou pocházet z datové položky.

José Celestino Mutis (6. dubna 1732 Cádiz11. září 1808 Bogotá) byl španělský botanik a matematik.

Život a práce[editovat | editovat zdroj]

José Mutis studoval v Cádizu medicínu a souběžně kurzy fyziky a botaniky. Lékařské zkoušky složil 2. května 1755 na sevillské univerzitě a 5. července 1757 obdržel doktorský titul.

Roku 1761 odjel jako expediční lékař do Ameriky s Pedrem Messia de la Cerda. Roku 1763 začal Mutis s rozsáhlým průzkumem jihoamerické flóry a fauny, který trval přes dvacet let. Mutis si dopisoval se španělskými i evropskými vědci, mimo jiné i s Linném. V březnu 1762, při přednášce na Colegio de Rosario, objasnil podstatu heliocentrismu a moderních experimentálních vědeckých metod, čímž se dostal do konfliktu s církví. Roku 1774 obhajoval své názory před inkvizicí. Zemřel ve věku 76 let na zápal plic. Na jeho počest byla pojmenována Jardín Botánico José Celestino Mutis v Bogotě. Jeho jméno nese i rostlinný druh Mutisia z čeledi Asteraceae.

José Mutis má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Mutis[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku José Mutis na německé Wikipedii.

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]