Sušice (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Sušice
Nádraží v Sušici
Nádraží v Sušici
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Plzeňský
Město Sušice
Souřadnice
Sušice (nádraží)
Sušice (nádraží)
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 736355
Tratě 185
Nadmořská výška 465 m n. m.
V provozu od 1. října 1888
Zabezpečovací zařízení Poloautomatický blok/Telefonické dorozumívání
Dopravních kolejí 4
Nástupišť (hran) 3 (3)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava autobus
Služby ve stanici Vnitrostátní pokladní přepážkaPlatba v EurechBezbariérové WCBufet nebo rychlé občerstveníPošta
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sušice je železniční stanice v severovýchodní části města Sušice v okrese Klatovy v Plzeňském kraji nedaleko řeky Otavy. Leží na jednokolejné neelektrifikované trati 185. Asi 150 metrů jižně od stanice je umístěno městské autobusové nádraží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována společností Českomoravská transverzální dráha (BMTB), jež usilovala o dostavbu traťového koridoru propojujícího již existující železnice v ose od západních Čech po Trenčianskou Teplou. Dne 1. října 1888 byl zahájen pravidelný provoz v úseku z Klatov do Horažďovice předměstí, kde se napojila na trať společnosti Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB) spojující Vídeň, České Budějovice a Plzeň. Vzhled budovy byl vytvořen dle typizovaného architektonického vzoru shodného pro všechna nádraží v majetku BMTB. V areálu nádraží bylo vystavěno též nákladové nádraží či bytové domy pro drážní zaměstnance.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde tři nekrytá hranová nástupiště, k příchodu k vlakům slouží přechody přes kolejiště. Ze stanice je vyvedena asi 1,5 kilometru dlouhá vlečka směrem k centru města, dříve obsluhující mimo jiné průmyslový areál firmy SOLO Sušice vyrábějící zápalky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]