Hrádek u Sušice (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrádek u Sušice
Chybí zde svobodný obrázek
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Plzeňský
Obec Hrádek
Souřadnice
Hrádek u Sušice (nádraží)
Hrádek u Sušice (nádraží)
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 736454
Tratě 185
Nadmořská výška 490 m n. m.
V provozu od 1. října 1888
Zabezpečovací zařízení elektromechanické
Dopravních kolejí 2
Nástupišť (hran) 2 (2)
Prodej jízdenek Ne
Návazná doprava Ne
Služby ve stanici Ne
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrádek u Sušice je železniční stanice v západní části obce Hrádek v okrese Klatovy v Plzeňském kraji nedaleko řeky Ostružné. Leží na jednokolejné neelektrizované trati 185.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla vybudována společností Českomoravská transverzální dráha (BMTB), jež usilovala o dostavbu traťového koridoru propojujícího již existující železnice v ose od západních Čech po Trenčianskou Teplou. Dne 1. října 1888 byl zahájen pravidelný provoz v úseku z Klatov do Horažďovice předměstí, kde se napojila na trať společnosti Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB) spojující Vídeň, České Budějovice a Plzeň. Vzhled budovy byl vytvořen dle typizovaného architektonického vzoru shodného pro všechna nádraží v majetku BMTB. V areálu nádraží bylo vystavěno též nákladové nádraží či bytové domy pro drážní zaměstnance.

Po zestátnění některých soukromých společností v Rakousku-Uhersku v roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nacházejí se zde dvě nekrytá úrovňová jednostranná nástupiště, k příchodu k vlakům na druhé nástupiště slouží přechod přes kolej.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]