Stínadla se bouří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stínadla se bouří
Autor Jaroslav Foglar
Jazyk čeština
Cyklus Stínadelská trilogie
Žánry dobrodružná
Datum vydání 1947
Předchozí dílo Záhada hlavolamu
Následující dílo Tajemství Velkého Vonta
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stínadla se bouří (1947, poprvé jako kniha v roce 1970) je druhá kniha ze stínadelské trilogie Jaroslava Foglara. Přímo navazuje na Záhadu hlavolamu. Popisuje dobrodružství Rychlých šípů ve Stínadlech spojená se znovu nalezeným hlavolamem ježek v kleci a ožívající skupinou Vontů.

Děj[editovat | editovat zdroj]

V příběhu se zjistí, že ježek v kleci je vyloven ze stoky. Má ho u sebe záhadný Široko. Vontové se znovuobnovují a zakládají skupiny. Všichni chtějí získat ježka, aby se stali Velkým Vontem. Rychlé šípy hlavolam také shánějí, kvůli plánku létajícího kola, který je v něm ukryt. Ve víru událostí najdou ztracenou vontskou kroniku a zjistí střípky skutečností dávné party. Také je ale potká mnoho neštěstí. V knize později Rychlé Šípy dostihnou Široka a dostanou ježka v kleci. Když ho otevřou, najdou papír rozmočený, neboť ježka prožrala rez a plán létajícího kola je navždy ztracen. Rychlé šípy jsou zklamány, ale dávají hlavolam svému kamarádovi Losnovi a pomůžou tím Vontské organizaci Žlutý květ k vítězství.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Kniha poprvé vycházela jako vkládaná příloha časopisu Vpřed. První knižní vydání je z roku 1970. Byla zfilmována spolu s 1. dílem stínadelské trilogie v seriálu Záhada hlavolamu.

Marko Čermák podle románu podobně jako u Záhady hlavolamu nakreslil komiks.

Seznam vydání[editovat | editovat zdroj]

Vydání komiksu[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

FOGLAR, Jaroslav. Rychlé šípy ve Stínadlech. Ilustrace Milan Teslevič. [s.l.]: Olympia, 2005. ISBN 80-7033-894-6,. 

DVORSKÝ, Miloš: Mýtus zvaný Stínadla. Druhé, rozšířené vydání. NZB, Praha, 2011. ISBN 978-80-904272-5-9

Jaroslav Foglar - Obrazový soupis díla. Praha: [s.n.] (Lexikon dobrodružné literatury; sv. 4). Kapitola Stínadla se bouří, s. 84 - 91. Určeno pro sběratelskou a badatelskou potřebu. 

Jaroslav Foglar - Obrazový soupis díla. Praha: [s.n.] (Lexikon dobrodružné literatury; sv. 4). Kapitola Textová příloha, s. 339 - 340. Určeno pro sběratelskou a badatelskou potřebu. 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]