Stínadla se bouří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stínadla se bouří
Autor Jaroslav Foglar
Jazyk čeština
Cyklus Stínadelská trilogie
Žánry dobrodružná
Datum vydání 1947
Předchozí a následující díl
cyklu: Záhada hlavolamu, mimo cyklus: Když Duben přichází cyklu: Tajemství Velkého Vonta, mimo cyklus: Tajemná Řásnovka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stínadla se bouří (1947, poprvé jako kniha v roce 1970) je druhá kniha ze stínadelské trilogie Jaroslava Foglara. Přímo navazuje na Záhadu hlavolamu. Popisuje dobrodružství Rychlých šípů ve Stínadlech spojená se znovu nalezeným hlavolamem ježek v kleci a ožívající skupinou Vontů.

Děj[editovat | editovat zdroj]

V příběhu se zjistí, že ježek v kleci je vyloven ze stoky. Má ho u sebe záhadný Široko. Vontové se znovuobnovují a zakládají skupiny. Všichni chtějí získat ježka, aby se stali Velkým Vontem. Rychlé šípy hlavolam také shánějí, kvůli plánku létajícího kola, který je v něm ukryt. Ve víru událostí najdou ztracenou vontskou kroniku a zjistí střípky skutečností dávné party. Také je ale potká mnoho neštěstí. V knize později Rychlé Šípy dostihnou Široka a dostanou ježka v kleci. Když ho otevřou, najdou papír rozmočený, neboť ježka prožrala rez a plán létajícího kola je navždy ztracen. Rychlé šípy jsou zklamány, ale dávají hlavolam svému kamarádovi Losnovi a pomůžou tím Vontské organizaci Žlutý květ k vítězství.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Kniha poprvé vycházela jako vkládaná příloha časopisu Vpřed. První knižní vydání je z roku 1970. Byla zfilmována spolu s 1. dílem stínadelské trilogie v seriálu Záhada hlavolamu.

Marko Čermák podle románu podobně jako u Záhady hlavolamu nakreslil komiks.

Seznam vydání[editovat | editovat zdroj]

Vydání komiksu[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

FOGLAR, Jaroslav. Rychlé šípy ve Stínadlech. Ilustrace Milan Teslevič. [s.l.]: Olympia, 2005. ISBN 80-7033-894-6. 

DVORSKÝ, Miloš: Mýtus zvaný Stínadla. Druhé, rozšířené vydání. NZB, Praha, 2011. ISBN 978-80-904272-5-9

Jaroslav Foglar - Obrazový soupis díla. Praha: [s.n.] (Lexikon dobrodružné literatury; sv. 4). Kapitola Stínadla se bouří, s. 84 - 91. Určeno pro sběratelskou a badatelskou potřebu. 

Jaroslav Foglar - Obrazový soupis díla. Praha: [s.n.] (Lexikon dobrodružné literatury; sv. 4). Kapitola Textová příloha, s. 339 - 340. Určeno pro sběratelskou a badatelskou potřebu. 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]