Devadesátka pokračuje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Devadesátka pokračuje
Autor Jaroslav Foglar
Jazyk česky
Vydavatel Nakladatelství Olympia
Datum vydání 1969
Počet stran 204
Předchozí dílo Dobrodružství v Zemi nikoho
Následující dílo Tajemství Velkého Vonta
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Devadesátka pokračuje (1969) je česká kniha pro mládež, kterou napsal Jaroslav Foglar. Navazuje na Foglarovu předchozí knihu Pod junáckou vlajkou. Vypráví o dalších dobrodružstvích skautského oddílu Devadesátky a chlapce Mirka, z něhož se stal jeden z nejlepších členů oddílu. Značnou část knihy zaujímá popis dlouhodobé dobrodružné hry Alvarez, kterou Foglar původně vymyslel a odehrál se svým oddílem, pražskou Dvojkou v r. 1942.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Po návratu z tábora se oddíl Devadesátka vrátí ke své běžné činnosti. Někteří chlapci z oddílu však začnou své skautské zásady zanedbávat a po jednom sporu dokonce několik chlapců oddíl opustí, včetně vůdce družiny Lišek. Oddílový vedoucí Tapin je tím zklamán. Rozhodne se, že vůdcem Lišek se stane Mirek, z nějž se postupně stal jeden z nejvěrnějších členů oddílu. Toho však začne znovu vydírat Ondra, jemuž Mirek před rokem podepsal úpis, v němž se zavazuje, že ve skautském oddílu ukradne stan. Jelikož Tapin už Mirkovi jeho prohřešek odpustil, Ondra tentokrát vyhrožuje, že úpis ukáže jeho rodičům. Mirek se rozhodne, že si na svou stranu získá zbylé dva chlapce ze své bývalé party, Josku a Přemíka. Znovu s nimi naváže přátelství a přesvědčí je, aby Ondru opustili a vstoupili rovněž do Devadesátky. Od Josky získá Ondrovu tajnou obálku, v níž nalezne plánek k místu, kde je jeho úpis ukryt. Podaří se mu jej najít a spálit, a tak věří, že má od Ondry navždy pokoj. Navíc se do Devadesátky vrátí jeho dříve nejbližší přítel Jiří. Přemík však po nějaké době oddíl opustí a vrátí se k Ondrovi.

Do oddílu se postupně začne vkrádat špatná nálada, chlapci přestávají mít o oddíl zájem a vyvářejí si uvnitř oddílu uzavřené a skupinky a partičky, což Mirek i Tapin sledují s nelibostí. Právě Jiří se blízce spřátelí s Joskou a Mirek postrádá v oddílu opravdového přítele.

Aby Tapin chlapce znovu získal pro oddílovou činnost, vymyslí si napínavou dlouhodobou hru Alvarez.

Nesouhry v oddílu se přenesou i na letní tábor, kde chlapci pokračují v Alvarezovi, což je jediná činnost, která je opravdu baví. Při jedné soutěži, kdy mají nalézt plechové pouzdro ve vodě prudkého potůčku, se Jiřímu s Joskou podaří splnit úkol téměř okamžitě, a Mirkova družina Lišek tak v této části vyhraje. Při další noční soutěži však Mirek odhalí, že za Joskou na tábor přijel Ondra, který mu úkryt pouzdra prozradil. Mirek je hořce zklamán, že se Jiří a Joska spřátelili s Ondrou, který mu učinil tolik zlého, a dokonce se uchýlili k podvodu. Proto záměrně noční soutěž prohraje. Jiří s Joskou si uvědomí svou špatnost a žádají Mirka o odpuštění.

Přichází poslední den soutěže, v níž zásluhou Josky a Jiřího družina Lišek zvítězí. Mirek chlapcům odpouští a skautský oddíl se po dobrodružné hře vrací domů usmířený a jednotný.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Kniha poprvé vycházela jako příběh na pokračování v časopise Junák v l. 1945-1946, kde však bylo její vydávání ukončeno a zbytek románu byl dovyprávěn v časopise Vpřed. V knižní podobě vyšla poprvé v r. 1969 a poté až po sametové revoluci v l. 1991, 1995, 1998 a 2005.

Literatura[editovat | editovat zdroj]