Když Duben přichází

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Když Duben přichází
Autor Jaroslav Foglar
Ilustrátor Bohumír Čermák
Jazyk česky
Žánry dobrodružná literatura
Vydavatel Jan Kobes
Datum vydání 1944 (1. vydání)
Počet stran 176
Předchozí dílo Záhada hlavolamu
Následující dílo Stínadla se bouří
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Když Duben přichází je česká kniha pro mládež z roku 1944, kterou napsal Jaroslav Foglar.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Kniha vypráví o třídě, ve které se žáci bijí, kouří a mluví sprostě. To se nelíbí jednomu žákovi třídy Luborovi Klementovi, který se skamarádí s nejméně oblíbeným žákem Vojtou Řezinou a zjistí, že oba mají stejné zájmy – rádi čtou knihy od Trenta s ilustracemi od Floriana. Začnou tedy společně shánět různé knihy. Dokonce i Floriana jednou navštíví. Později spolu ale kamarádit přestanou, protože je Řezina psychicky na dně. Šikanují ho, nikdo ho nemá rád, má špatné známky a nikdo se ho nezastane. Chce tedy spáchat i sebevraždu, což se mu ale nepodaří.

Později si začne Lubor uvědomovat, že byl na Řezinu zlý a omluví se mu. Opět se skamarádí a rozhodnou se napravit celou jejich třídu zase k lepšímu. S tím jim pomůže Fanek Jelínek, který má veliký vliv nejen na třídu. Založí tzv. "Rytíře z Bedny" (Bedna = třída), což znamenalo, že daný "rytíř z Bedny" se zastává slabších, nemluví sprostě, nebije se atp. Nakonec se jim povede, co chtěli a o tento titul se začne zajímat hodně lidí. Vše, čeho chtěli Lubor a Vojta dosáhnout, se nakonec splní.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

  • FOGLAR, Jaroslav. Když duben přichází. Ilustrace Bohumír Čermák. 1. vyd. PrahaPlzeň: Jan Kobes, 1944. 176 s. 
  • FOGLAR, Jaroslav. Když duben přichází. Ilustrace Ervín Urban. 2. vyd. [s.l.]: Mladá fronta, 1970. 222 s. (13 (Třináct)). 
  • FOGLAR, Jaroslav. Když duben přichází. Ilustrace Marko Čermák. 3. vyd. [s.l.]: Olympia, 1991. 204 s. (Sebrané spisy Jaroslava Foglara). 
  • FOGLAR, Jaroslav. Když duben přichází. Ilustrace Marko Čermák. 4. vyd. [s.l.]: Olympia, 1995. 206 s. (Sebrané spisy Jaroslava Foglara). 
  • FOGLAR, Jaroslav. Když duben přichází. Ilustrace Marko Čermák. 5. vyd. [s.l.]: Olympia, 1999. 206 s. (Sebrané spisy Jaroslava Foglara). 
  • FOGLAR, Jaroslav. Když duben přichází. Ilustrace Marko Čermák. 6. vyd. [s.l.]: Olympia, 2007. 204 s. (Sebrané spisy Jaroslava Foglara). ISBN 978-80-7376-024-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]