Pod junáckou vlajkou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pod junáckou vlajkou
Autor Jaroslav Foglar
Jazyk česky
Vydavatel Jan Kobes
Datum vydání 1940
Počet stran 167
Předchozí dílo Historie Svorné sedmy
Následující dílo Záhada hlavolamu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pod junáckou vlajkou (1940) je česká kniha pro mládež, kterou napsal Jaroslav Foglar. Vypráví o uličníkovi Mirkovi, který vstoupí do skautského oddílu se záměrem ukrást stan pro potřeby své party, ale prostředí oddílu ho okouzlí a napraví. Na příběh později Foglar navázal románem Devadesátka pokračuje.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Mirek Trojan je členem party čtyř kluků, kterou vede Ondra, nejstarší z nich. Mirek chce zapůsobit, a proto slíbí, že vstoupí do skautského oddílu, aby tam pro partu ukradl stan. Během několika schůzek 90. oddílu (zvaného proto „Devadesátka“) však postupně zjišťuje, že se mu skautské hry a dobrodružství zamlouvají víc než nudné zevlování s partou, a navíc v oddíle najde spoustu přátel v čele s chlapcem Jiřím a vedoucím Tapinem. Ondra však má Mirka v hrsti, protože má úpis, kterým se Mirek ke krádeži stanu zavazuje. Mirek se ale stále více cítí být opravdovým skautem a je už pro něj nepředstavitelné, že by svůj slib splnil. Ondra se pak vážně zraní při práci v dílně a nějakou dobu se léčí, takže Mirek má od něj dočasně pokoj a odjede s oddílem na tábor. Tam si však na něj uzdravený Ondra počíhá a vyhrožuje, že jestli mu Mirek stan nedodá do konce tábora, okamžitě předá úpis jejich vedoucímu. Zdrcený Mirek neví, co má dělat, ale nakonec sebere odvahu a Tapinovi se ke všemu přizná. Protože Tapin vidí, že se z Mirka mezitím už stal správný chlapec, odpustí mu a vyžene Ondru pryč. Na konci knihy se Mirek stává plnoprávným členem skautského oddílu. Jeho nejlepší přítel Jiří však oddíl po táboře opouští.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Kniha byla poprvé vydána v r. 1940 těsně před zrušením skautské organizace Junáka. Podruhé vyšla v r. 1969 a poté až po sametové revoluci v l. 1991, 1995, 1997, 1999 a 2005.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Jaroslav Foglar - Obrazový soupis díla. Praha: [s.n.] (Lexikon dobrodružné literatury; sv. 4). Kapitola Pod junáckou vlajkou, s. 66 - 71. Určeno pro sběratelskou a badatelskou potřebu. 

Jaroslav Foglar - Obrazový soupis díla. Praha: [s.n.] (Lexikon dobrodružné literatury; sv. 4). Kapitola Textová příloha, s. 337. Určeno pro sběratelskou a badatelskou potřebu.