Pod junáckou vlajkou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pod junáckou vlajkou
Autor Jaroslav Foglar
Jazyk česky
Vydavatel Jan Kobes
Datum vydání 1940
Počet stran 167
Předchozí dílo Historie Svorné sedmy
Následující dílo Záhada hlavolamu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pod junáckou vlajkou (1940) je česká kniha pro mládež, kterou napsal Jaroslav Foglar. Vypráví o chlapci Mirkovi, který vstoupí do skautského oddílu Devadesátky se záměrem ukrást skautům stan pro potřeby své party, ale postupně zjistí, že v oddílu našel opravdové přátele a stane se z něj poctivý a čestný chlapec. Na příběh později Foglar navázal románem Devadesátka pokračuje.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Mirek je členem party čtyř kluků, kterou vede Ondra, nejstarší z nich. Mirek se chce v partě zalíbit, a proto slíbí, že vstoupí do skautského oddílu, aby tam pro partu ukradl stan. Během několika oddílových schůzek však postupně zjišťuje, že se mu skautské hry a dobrodružství zamlouvají víc než nudné potulky s partou a navíc v oddílu najde spoustu přátel v čele s Tapinem, oddílovým vedoucím. Ondra však Mirka donutí, aby mu napsal úpis, v němž se zaváže, že stan pro partu do jara sežene. Mirek se ale stále více cítí být opravdovým skautem a odmítne slib dodržet. Nešťastnou náhodou se Ondra vážně zraní při práci v autodílně, takže Mirek na slib poněkud zapomene a odjede s oddílem na tábor. Tam si však na něj počíhá uzdravený Ondra a říká, že jestli mu stan nesežene do konce tábora, okamžitě předá Mirkův úpis jejich vedoucímu. Zdrcený Mirek neví, co má dělat, ale nakonec sebere odvahu a Tapinovi se ke všemu přizná. Protože Tapin vidí, že se z Mirka stal správný chlapec, odpustí mu a vyžene Ondru pryč. Na konci knihy se Mirek stává plnoprávným členem skautského oddílu. Jeho nejlepší přítel Jiří však oddíl po táboře opouští.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Kniha byla poprvé vydána v r. 1940 těsně před zrušením skautské organizace Junáka. Podruhé vyšla v r. 1969 a poté až po sametové revoluci v l. 1991, 1995, 1997, 1999 a 2005.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Jaroslav Foglar - Obrazový soupis díla. Praha: [s.n.] (Lexikon dobrodružné literatury; sv. 4). Kapitola Pod junáckou vlajkou, s. 66 - 71. Určeno pro sběratelskou a badatelskou potřebu. 

Jaroslav Foglar - Obrazový soupis díla. Praha: [s.n.] (Lexikon dobrodružné literatury; sv. 4). Kapitola Textová příloha, s. 337. Určeno pro sběratelskou a badatelskou potřebu.