Pod junáckou vlajkou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod junáckou vlajkou
Autor Jaroslav Foglar
Původní název '
Jazyk česky
Vydavatel Jan Kobes
Datum vydání 1940
Počet stran 167
Předchozí dílo Historie Svorné sedmy
Následující dílo Záhada hlavolamu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pod junáckou vlajkou (1940) je česká kniha pro mládež, kterou napsal Jaroslav Foglar. Vypráví o chlapci Mirkovi, který vstoupí do skautského oddílu Devadesátky se záměrem ukrást skautům stan pro potřeby své party, ale postupně zjistí, že v oddílu našel opravdové přátele a stane se z něj poctivý a čestný chlapec. Na příběh později Foglar navázal románem Devadesátka pokračuje.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Mirek je členem party čtyř kluků, kterou vede Ondra, nejstarší z nich. Mirek se chce v partě zalíbit, a proto slíbí, že vstoupí do skautského oddílu, aby tam pro partu ukradl stan. Během několika oddílových schůzek však postupně zjišťuje, že se mu skautské hry a dobrodružství zamlouvají víc než nudné potulky s partou a navíc v oddílu najde spoustu přátel v čele s Tapinem, oddílovým vedoucím. Ondra však Mirka donutí, aby mu napsal úpis, v němž se zaváže, že stan pro partu do jara sežene. Mirek se ale stále více cítí být opravdovým skautem a odmítne slib dodržet. Nešťastnou náhodou se Ondra vážně zraní při práci v autodílně, takže Mirek na slib poněkud zapomene a odjede s oddílem na tábor. Tam si však na něj počíhá uzdravený Ondra a říká, že jestli mu stan nesežene do konce tábora, okamžitě předá Mirkův úpis jejich vedoucímu. Zdrcený Mirek neví, co má dělat, ale nakonec sebere odvahu a Tapinovi se ke všemu přizná. Protože Tapin vidí, že se z Mirka stal správný chlapec, odpustí mu a vyžene Ondru pryč. Na konci knihy se Mirek stává plnoprávným členem skautského oddílu. Jeho nejlepší přítel Jiří však oddíl po táboře opouští.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Kniha byla poprvé vydána v r. 1940 těsně před zrušením skautské organizace Junáka. Podruhé vyšla v r. 1969 a poté až po sametové revoluci v l. 1991, 1995, 1997, 1999 a 2005.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Jaroslav Foglar - Obrazový soupis díla. Praha : [s.n.]. (Lexikon dobrodružné literatury; sv. 4). Kapitola Pod junáckou vlajkou, s. 66 - 71. Určeno pro sběratelskou a badatelskou potřebu. 

Jaroslav Foglar - Obrazový soupis díla. Praha : [s.n.]. (Lexikon dobrodružné literatury; sv. 4). Kapitola Textová příloha, s. 337. Určeno pro sběratelskou a badatelskou potřebu.