Chata v Jezerní kotlině

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chata v Jezerní kotlině
Autor Jaroslav Foglar
Jazyk česky
Vydavatel Jan Kobeš
Datum vydání 1939
Předchozí dílo Tábor smůly
Následující dílo Historie Svorné sedmy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chata v Jezerní kotlině (1939) je česká kniha pro mládež, kterou napsal Jaroslav Foglar. Vypráví o přátelství dvou chlapců, kteří navštěvují romantickou divokou krajinu za městem.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Příběh s motivem života dvou přátelících se hochů v neznámé kotlině u jezera s chatou podobá (zřejmě nikoli náhodou) Altshelerovu chlapeckému románu Poslední náčelník,[zdroj?] ale jinak je původní. Pavel Zeman, čestný a silný chlapec, je synem slavného boxera. Ten se pokusí v pokročilém věku vrátit zpět do ringu a zemře na náhlou srdeční zástavu. Pavlova maminka je zdrcena zármutkem a rozhodne se s Pavlem odstěhovat do svého rodného městečka, Spálených mlýnů. Pavel se tak ocitne v novém prostředí, kde se mu dlouho nedaří najít kamarády – chlapci ze třídy jsou nepřátelští a parta z Pavlovy ulice, vedená Lojzou Rezkem, si Pavla vybere za terč svých šprýmů a ústrků. Jednoho dne se Lojza dozví, že Pavel je synem zemřelého boxera a tropí si z něj nepěkné žerty – a Pavel, který až do té doby všechna příkoří přijímal mlčky, nyní brání čest svého otce a podlého Lojzu zbije. Od té doby panuje mezí ním a Lojzovou partou otevřené nepřátelství.

Pavel se proto rozhodne chodit sám do divoké krajiny za městem, kde se cítí svobodný. Tak najde skalnatou rokli s jezírkem, zcela ztracenou v divočině, kterou pojmenuje Jezerní kotlina, a tráví zde každé volné odpoledne. Jednou tam potká Ludvíka Grygara, spolužáka ze třídy, který mu už dříve připadal zvláštní a zajímavý. Po počátečních neshodách uzavřou s Pavlem pevné přátelství a dohodnou se, že o Jezerní kotlině nikomu neřeknou. Pavel zjišťuje, že Ludva má široké zájmy, jeho největší zálibou jsou romány a historie severoamerických indiánů. Později Ludva Pavlovi svěří, že si sám píše rozsáhlý indiánský román o kmeni Krí a dokonce jej Pavlovi dá k přečtení. Pavel zjišťuje, že mnohé příběhy románu jsou vlastně inspirovány příhodami, které Ludva zažívá v Jezerní kotlině – v knize je dokonce i plánek, jak se do kotliny dostat. Ludvovi rodiče knihu nemají rádi – Ludvova maminka se sice v počátcích psaní knihou kdekomu pyšnila, ale nyní si myslí, že román odvádí Ludvu od učení a neustále mu vyhrožuje, že knihu spálí. Ludva proto knihu ukrýval ve své půdní skrýši, ale když se ukáže, že tam není bezpečno, svěří ji do opatrování Pavlovi.

Chlapci si uvědomují, že se kolem nich děje něco podivného – Ludvu v jeho půdní skrýši už několikrát ohrožoval neznámý podivný člověk, který se později dobývá i k Pavlovi do bytu. Kromě toho jim přicházejí výhrůžné dopisy s podpisem Tarantule.

Jednou se Tarantuli podaří ukořistit Ludvovu knihu, avšak chlapci ji brzy získají zpět. Krátce na to se dozvědí, že Tarantule je ve skutečnosti jen parta Lojzy Rezka, která se touží chlapcům pomstít – a i když někdy Pavla s Ludvou napadnou a zbijí, už je neděsí, protože přišli o svou tajemnost. Nadále je však straší tajemný noční návštěvník, který se za bouřlivých nocí pokouší dobýt k Pavlovi.

Krátce před prázdninami se chlapci rozhodnou v Jezerní kotlině postavit jednoduchou chatu z krabiček od margarínu, aby zde mohli pohodlně nocovat, a tak stráví v kotlině krásné prázdniny. Po prázdninách se ovšem Ludva nečekaně spřátelí se starším chlapcem Filipem a o Pavla, Jezerní kotlinu i svou knihu ztratí zájem. Pavel je tím zaskočen a zklamán, ale když zjistí, že Filip Ludvu naučil kouřit, začíná mít o bývalého kamaráda strach.

Znovu tedy začne chodit do Jezerní kotliny sám a náhodou se mu podaří přijít na stopu dávnému příběhu – když starému lékárníkovi donese zvláštní květinku, kterou v Jezerní kotlině nalezl, lékárník mu sdělí, že jde o šafrán, který je velmi vzácný, a podivuje se, kde jej našel. Pak Pavlovi vypráví, že mu před několika desítkami let dva chlapci nosili sušený šafrán a on jej od nich vykupoval. Nikomu nechtěli prozradit, kde šafrán roste. Jednou se však jeden z chlapců zabil a druhý, Dernet, se po této události pomátl a zapomněl cestu do kotliny. Pavlovi se tak odhalí celé tajemství – pomatený Dernet totiž bydlí v Ludvově domě, a když se od Ludvovy maminky dozvěděl, že v Ludvově knize je plán cesty k Jezerní kotlině, pokoušel se knihu získat násilím – nejprve od Ludvy a poté od Pavla. O několik dní později Dernet nešťastně zemře, když spadne ze žebříku, vedoucímu k Ludvově skrýši. Také Lojza Rezek se zřejmě kdesi dozvěděl, že Jezerní kotlina je místem, kde roste vzácný šafrán, a proto tolik usiloval o získání Ludvovy knihy.

Ludva ovšem o všechny tyto události ztratí zájem a stále se kamarádí s Filipem – ovšem jen do té doby, než těžce onemocní těžkým zápalem plic, způsobeným jeho kouřením. Ludva se domnívá, že zemře, a proto se rozhodne s Pavlem usmířit. Pavel rád přijme nabízené přátelství a znovu v Ludvovi probudí vůli k životu. Ludva se nezměrným úsilím uzdraví a na jaře se spolu s Pavlem vrátí do Jezerní kotliny jako nejlepší přátelé.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

V letech 1990-1991 vycházel román také v časopise Kometa v podobě komiksu.