Stínadelská trilogie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stínadelská trilogie je název pro románový cyklus Jaroslava Foglara obsahující díla Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Třídílný příběh se odehrává v tajuplné čtvrti zvané Stínadla.

Mnoho čtenářů těchto knih se již dohadovalo, zda se některé události v příbězích (alespoň z části) skutečně nestaly. Sedmdesát let po napsání prvního dílu publikoval ucelený přehled Foglarových inspiračních zdrojů Miloš Dvorský v knize Mýtus zvaný Stínadla.[1] Na základě studia archivních pramenů a srovnávání různých možných inspiračních zdrojů přehledně zdokumentoval a doložil, že Foglar se při psaní stínadelských opravdu inspiroval na několika konkrétních místech Staré Prahy. Pravděpodobným předobrazem Vontů jsou klukovské party z pražského Františku, přičemž se v románu objevuje i překvapivě mnoho atributů judaismu. Klub Rychlé šípy jsou podle Miloše Dvorského kombinací Foglarovy vlastní klukovské party z Vinohrad, zážitků Foglarova skautského oddílu, novinových výstřižků a vysněných ideálů.

Všechny tři příběhy vyšly společně v knize Dobrodružství v temných uličkách a nejnověji v knize Rychlé šípy ve Stínadlech.

Jaroslav Foglar chystal ještě čtvrté pokračování, nestačil ho však napsat, protože zemřel. Dílo mělo pracovní názvy: Budou se Stínadla bourat? nebo Kdo byl Jan Tleskač? Z příběhu se zachoval jen velmi hrubý obsah děje ve dvou různých dějových liniích. Jako první je obě srovnal a společně jejich obsah publikoval Miloš Dvorský ve své knize Mýtus zvaný Stínadla.[2]

Dobrodružství v temných uličkách[editovat | editovat zdroj]

Dobrodružství v temných uličkách
Autor Jaroslav Foglar
Ilustrátor Marko Čermák
Obálku navrhl Ivan Urbánek
Země Československo
Jazyk čeština
Žánr dobrodružný
Vydavatel Olympia
Datum vydání 1990
Počet stran 571
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dobrodružství v temných uličkách (1990) je první souhrnné vydání stínadelské trilogie. Název byl Foglarovi víceméně vnucen. Chtěl, aby se kniha jmenovala Třikrát Stínadla, ale nebylo mu vyhověno. Kniha se projednávala ještě před rokem 1989 a název se vedoucímu odboru příliš nelíbil. Po revoluci již byla kniha téměř vyrobena, takže se název nedal změnit.

Knihu ilustroval Marko Čermák.

Kniha Dobrodružství v temných uličkách vyšla ve dvou vydáních: v roce 1990 (v nákladu 120 000 výtisků) a v roce 1991.

Kniha je šestým (resp. sedmým) vydáním románu Záhada hlavolamu, druhým (resp. třetím) vydáním románu Stínadla se bouří a prvním (resp. druhým) českým vydáním posledního dílu trilogie, románu Tajemství Velkého Vonta.

Rychlé šípy ve Stínadlech[editovat | editovat zdroj]

Rychlé šípy ve Stínadlech
Autor Jaroslav Foglar
Ilustrátor Milan Teslevič
Země Česko
Jazyk čeština
Žánr dobrodružný
Vydavatel Olympia
Datum vydání 2005
Počet stran 598
ISBN 80-7033-894-6
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rychlé šípy ve Stínadlech (2005) je souborné vydání stínadelské trilogie ve velkém formátu a s novými ilustracemi Milana Tesleviče.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Miloš Dvorský: Mýtus zvaný Stínadla. Druhé, rozšířené vydání. NZB, Praha 2011.
  2. Miloš Dvorský: Mýtus zvaný Stínadla. Druhé, rozšířené vydání. NZB, Praha 2011. ISBN 978-80-904272-2-8