Jan Tleskač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jan Tleskač je fiktivní postava z díla Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jan Tleskač byl nalezenec, jméno mu bylo přiděleno úředně. Hlavolam – ježka v kleci – držel v ruce, když ho nalezli sedět na ulici. Učil se zámečníkem a ve své skryté dílně neustále něco vytvářel. Toužil sestrojit létající kolo, jež se mu nakonec podařilo zkonstruovat, plány před svou smrtí uschoval do plechovky a hlavolamu zvaného Ježek v kleci. Plány v plechovce spálil, a tak celý plán byl pouze v ježkovi. Zemřel v sobotu 21. října 1913 (datum neodpovídá reálnému kalendáři), pádem ze zvonice sv. Jakuba ve Stínadlech.[1] Podle oficiálního románového vyšetřování se mladý Tleskač údajně houpal na laně a spadl. Ve skutečnosti nebyly přímé příčiny jeho smrti nikde v románu dostatečně osvětleny, byť Rychlé šípy byly nakonec toho názoru, že Tleskačův pád zavinil jeho zámečnický mistr, tajemný Em (otec Mažňáka). Ten byl totiž se svým učněm ve stálém konfliktu a dlouhodobě usiloval i o plánek létacího kola. Závěr Rychlých šípů o Mažňákově podílu na smrti Jana Tleskače je nicméně nepodloženou spekulací.

Miloš Dvorský ve své knize Mýtus zvaný Stínadla na základě zajímavých paralel usuzuje, že jedním z inspiračních zdrojů Jaroslava Foglara mohla být při psaní sekvencí Tleskačova mládí povaha a dětská dobrodružství pozdějšího básníka Karla Hynka Máchy.[2]

Podrobněji se měl původu Jana Tleskače věnovat čtvrtý stínadelský román s pracovním názvem Kdo byl Jan Tleskač?, který však zůstal už v počáteční fázi příprav nedokončen. Obsah klíčové pasáže publikoval knižně M. Dvorský v roce 2010.

Reflexe v reálném světě[editovat | editovat zdroj]

Postava je často (prakticky v každém dílu) zmiňována v satirickém komiksu Zelený Raoul – v řádce komentářů pod komiksem obvykle jako otázka: „A co na to Jan Tleskač?“.

Podle této postavy byla založena plzeňská skupina Tleskač, která má v repertoáru píseň s názvem Příběh Jana Tleskače.

Ve městě Kuřim byly od 90. let v souvislosti s výstavbou nové čtvrti pojmenovávány ulice podle postav a míst souvisejících s dílem Jaroslava Foglara, včetně Tleskačovy ulice.[3][4] V červnu 2014 rozhodlo zastupitelstvo města Dobříš o pojmenování několika nových ulic na motivy díla Jaroslava Foglara. Jednou z nich se stala i ulice Jana Tleskače.[5][4][6]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dvorský, M.: Mýtus zvaný Stínadla. Praha, 2010, s. 59, 201–202
  2. Dvorský, M.: Mýtus zvaný Stínadla. Praha, 2010, s. 110–112
  3. ČÍŽKOVÁ, Lenka (leč). Jestřábovu ulici pojmenovali podle Foglara, Tleskačovu už v Kuřimi mají. iDNES.cz [online]. 2009-05-08 [cit. 2017-06-29]. Dostupné online. 
  4. a b NOVOTNÝ, Pavel. Jaroslav Foglar a jeho dílo v názvech českých ulic. Foglarweb [online]. 2014-08-02 [cit. 2017-06-29]. Dostupné online. 
  5. Město Dobříš má nově ulice Jaroslava Foglara, Ke Stínadlům, Rychlých šípů, Jana Tleskače a Velkého Vonta
  6. Stručné informace z 27. zasedání Zastupitelstva města Dobříš. Dobříšské listy. Regionální měsíčník pro Dobříš a okolí [PDF on-line]. 2014 [cit. 2017-06-29]. Čís. 09, s. 2. Dostupné online. [nedostupný zdroj]