Jan Tleskač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jan Tleskač je fiktivní postava z díla Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu.

Jan Tleskač byl nalezenec, jméno mu bylo přiděleno úředně. Hlavolam – ježka v kleci – držel v ruce, když ho nalezli sedět na ulici. Učil se zámečníkem a ve své skryté dílně neustále něco vytvářel. Toužil sestrojit létající kolo, jež se mu nakonec podařilo zkonstruovat, plány před svou smrtí uschoval do plechovky a hlavolamu zvaného Ježek v kleci. Plány v plechovce spálil, a tak celý plán byl pouze v ježkovi. Zemřel v sobotu 21. října 1913 (datum neodpovídá reálnému kalendáři), pádem ze zvonice sv. Jakuba ve Stínadlech.[1] Podle oficiálního románového vyšetřování se mladý Tleskač údajně houpal na laně a spadl. Ve skutečnosti nebyly přímé příčiny jeho smrti nikde v románu dostatečně osvětleny, byť Rychlé šípy byly nakonec toho názoru, že Tleskačův pád zavinil jeho zámečnický mistr, tajemný Em (otec Mažňáka). Ten byl totiž se svým učněm ve stálém konfliktu a dlouhodobě usiloval i o plánek létacího kola. Závěr Rychlých šípů o Mažňákově podílu na smrti Jana Tleskače je nicméně nepodloženou spekulací.

Miloš Dvorský ve své knize Mýtus zvaný Stínadla na základě zajímavých paralel usuzuje, že jedním z inspiračních zdrojů Jaroslava Foglara mohla být při psaní sekvencí Tleskačova mládí povaha a dětská dobrodružství pozdějšího básníka Karla Hynka Máchy.[2]

Podrobněji se měl původu Jana Tleskače věnovat čtvrtý stínadelský román s pracovním názvem Kdo byl Jan Tleskač?, který však zůstal už v počáteční fázi příprav nedokončen. Obsah klíčové pasáže publikoval knižně M. Dvorský v roce 2010.

Postava je často (prakticky v každém dílu) zmiňována v satirickém komiksu Zelený Raoul – v řádce komentářů pod komiksem obvykle jako otázka: „A co na to Jan Tleskač?“.

Podle této postavy byla založena plzeňská skupina Tleskač, která má v repertoáru píseň s názvem Příběh Jana Tleskače.

V roce 2014 rozhodlo zastupitelstvo města Dobříš o pojmenování několika nových ulic na motivy díla Jaroslava Foglara. Jednou z nic je i ulice Jana Tleskače[3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dvorský, M.: Mýtus zvaný Stínadla. Praha, 2010, s. 59, 201–202
  2. Dvorský, M.: Mýtus zvaný Stínadla. Praha, 2010, s. 110–112
  3. Město Dobříš má nově ulice Jaroslava Foglara, Ke Stínadlům, Rychlých šípů, Jana Tleskače a Velkého Vonta