Tajemná Řásnovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tajemná Řásnovka
Autor Jaroslav Foglar
Jazyk česky
Datum vydání 1965
Předchozí a následující díl
Stínadla se bouří Poklad Černého delfína
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tajemná Řásnovka je dobrodružná kniha pro mládež, kterou napsal Jaroslav Foglar. Popisuje peripetie formování chlapeckého klubu v městské čtvrti Řásnovka (skutečnou pražskou Řásnovkou jen inspirované).

Bylo to první z pětice děl, která Foglarovi vyšla v 60. letech po téměř dvacetileté pauze vynucené komunistickou cenzurou.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Jindra Sochor je čestný a citlivý chlapec, který trpí hádkami svých rodičů a nemůže se soustředit na učení. Učitel chemie mu hrozí propadnutím a on v zoufalství uteče z domova. Dostane se do jemu neznámé čtvrti zvané Řásnovka a při přespání v nějakém dvoře natrefí na dvojici výrostků, kteří zde něco schovávají. Jindrovi druhého dne dojde neudržitelnost jeho situace a podpořen svým chápajícím učitelem Holasem se vrátí domů. Na okouzlující Řásnovku ale nemůže zapomenout, a když jeho otec rozhodne, že Jindra musí školy nechat a jít do učení, vybere si Jindra truhlářskou dílnu právě v Řásnovce. Ke svému zděšení však zjistí, že jeden tamní učeň Finťula je jedním z podezřelé dvojice, kterou tehdy přistihl při ukrývání balíku. Ten mezitím z úkrytu zmizel a Finťula podezřívá Jindru. Nemůže mu nic dokázat, ale od té chvíle mu dělá samé nepříjemnosti.

Jindra se snaží najít v Řásnovce nějaké kamarády a dostane se do party čtyř hochů, Míry, Ríši, Otíka a vedoucího Vildy. Ti ještě nemají název ani klubovnu, ale všechno úsilí věnují jejímu hledání. Během různých situací se Vilda projevuje jako sobecký a vznětlivý autoritář, který v charismatickém a uvážlivém Jindrovi vidí ohrožení své vůdcovské pozice. Přestože ten nic takového nemá v úmyslu, svou přirozenou autoritou si získá ostatní hochy a Vilda nakonec po prudké hádce z party uraženě odejde. Zbylá čtveřice si dá název Stráž Řásnovky a vytkne si cíl bránit mezi dětmi v Řásnovce pořádek a spravedlnost. Nakonec se jim podaří i najít klubovnu, na půdě domu kde bydlí Otík.

Klub nějakou dobu prosperuje, rozšíří se o další členy a uspořádá závody na vozíčcích, které mu přinesou velkou popularitu. Zároveň ale musí neustále čelit nepřátelství, pomluvám a sabotážím ze strany Finťuly, jeho kumpána Lipka a také zhrzeného Vildy, který Jindru nenávidí a přidá se k nim. Této trojici se podaří poštvat proti klubu obyvatele Otíkova domu a Stráž Řásnovky je ze své klubovny nakonec vyhozena. Při dalším zoufalém hledání se seznámí s chlapcem Vendou zvaným Koníčkář, který jim ukáže místnost u stájí, kde by se mohli scházet.

Nedlouho poté Stráž osloví Tonda Menčík - vynálezce stolní hry Fan-tan, která je v Řásnovce všeobecně oblíbena, a jeden podnik ji nyní chce začít vyrábět a prodávat. O autorství a tedy i honorář se však hlásí Menčíkův spolužák Hřivnas, jehož příspěvek ke hře byl ovšem zanedbatelný. Zakřiknutý Menčík prosí Stráž Řásnovky o pomoc proti této nespravedlnosti. Ukáže se však, že jeho sešit s poznámkami, jediný důkaz jeho autorství, mu někdo stihl odnést z bytu - má v tom prsty parta Arny Bidmanna, další rival Stráže Řásnovky. Nastává dramatický závod o nalezení sešitu a jeho doručení do redakce novin předtím, než bude autorství definitivně přiznáno Hřivnasovi. Jindrovi a spol. velmi pomůže Ríšova sestra Blanka a její dívčí klub Pomněnky a věc se nakonec podaří. Hřivnas je znemožněn a Bidmannova parta také, zatímco Stráži Řásnovky se v novinách dostane velké pochvaly. Menčík obdrží na honoráři značnou sumu peněz, kterou vděčně věnuje klubu, do něhož byl sám mezitím přijat, na pořízení konečně pořádné klubovny, která bude jen jejich.