Přeskočit na obsah

Společenství neuznaných států

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tři členské země na mapě: Abcházie, Jižní Osetie, Podněstří

Společenství neuznaných států (rusky Содружество непризнанных государств), jiným názvem Společenství pro demokracii a práva národů (rusky Сообщество за демократию и права народов), též zkráceně CIS-2 nebo SNS-2 (rusky СНГ-2) je mezinárodní organizace působící ve Východní Evropě a na Kavkaze, jejímiž členy jsou v současnosti tři státy se sporným mezinárodním uznáním: Abcházie, Jižní Osetie a Podněstří.

První návrh na vytvoření takového společenství byl pronesen v roce 2001 na zasedání ve Stěpanakertu, hlavním městě tehdejší Náhorní Karabašské republiky, později přejmenované na Arcach. Společenství vzniklo až v roce 2006 na jednání v Suchumi, hlavním městě Abcházie. Původní smlouvu podepsali prezidenti Jižní Osetie, Abcházie a Podněstří. Náhorní Karabach se připojil až v roce 2007, ale po zániku tohoto státu k závěru roku 2023 klesl počet členů opět na tři.

Stát Počet
obyvatel
Rozloha Hlavní město Poznámka
PodněstříPodněstří Podněstří 555 347 4 163 km² Tiraspol
AbcházieAbcházie Abcházie 240 705 8 665 km² Suchumi
Jižní OsetieJižní Osetie Jižní Osetie 70 000 3 900 km² Cchinvali

Bývalí členové

[editovat | editovat zdroj]
Stát Počet
obyvatel
Rozloha Hlavní město Poznámka
ArcachArcach Arcach 138 000 11 458 km² Stěpanakert členem od 2007 do 31. prosince 2023

Do roku 2008 nebyl žádný z členských států uznán ani jedním členským státem OSN a do roku 2006 se členské státy neuznávaly ani mezi sebou. Po založení společenství se všechny čtyři státy navzájem uznaly a dohodly se na vzájemné pomoci. Cílem společenství je získat mezinárodní uznání a nenechat se vydírat pomocí ekonomického ani vojenského nátlaku. Největším úspěchem společenství bylo zavedení bezvízového styku v roce 2009.

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Community for Democracy and Rights of Nations na anglické Wikipedii a Содружество непризнанных государств na ruské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]