Hilbertův prostor: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Jachymb (diskuse | příspěvky)
Jachymb (diskuse | příspěvky)
Řádek 32: Řádek 32:
* Každá ortonormální báze v separabilním Hilbertově prostoru je [[Spočetná množina|spočetná]].
* Každá ortonormální báze v separabilním Hilbertově prostoru je [[Spočetná množina|spočetná]].


'''Dimenzí''' Hilbertova prostoru rozumíme [[Mohutnost|mohutnost]] ortonormální báze. Libovolné dva Hilbertovy prostory se stejnou dimenzí jsou [[izomorfismus|izomorfní]], důležitým důsledkem je, že každý separabilní Hilbertův prostor je izomorfní s <math>l^2</math>.
'''Dimenzí''' Hilbertova prostoru rozumíme [[Mohutnost|mohutnost]] ortonormální báze. Libovolné dva Hilbertovy prostory se stejnou dimenzí jsou [[izomorfismus|izomorfní]], důležitým důsledkem je, že každý separabilní Hilbertův prostor je izomorfní s <math>\ell^2</math>.


=== Ortogonální projekce ===
=== Ortogonální projekce ===

Verze z 10. 9. 2012, 18:43

Hilbertovým prostorem je v matematice a fyzice označován vektorový prostor, v kterém je možné měřit úhly a velikosti vektorů a ortogonálně projektovat vektory na podprostory.

Úvod a motivace zavedení

V Eukleidovských prostorech známých z geometrie je možné měřit úhly a vzdálenosti. V algebře se tím rozumí, že Eukleidovský prostor dimenze můžeme reprezentovat jako vektorový prostor s danou dimenzí a skalárním součinem. Matematici se zabývali otázkou, zda je možné smysluplně definovat velikost úhlu, resp. vzdálenost i mezi prvky vektorových prostorů nekonečné dimenze, jako například různé prostory posloupností nebo funkcí, které již nemají přirozenou geometrickou interpretaci. Snahy o takové definice vykrystalizovaly v zavedení pojmu Hilbertova prostoru, který zobecňuje pojem Eukleidovského prostoru i na nekonečnou dimenzi. Dnes jsou Hilbertovy prostory jedním ze základním objektů studia v oboru funkcionální analýzy.

Exaktní definice

Hilbertovým prostorem se rozumí unitární Banachův prostor, jinak řečeno: úplný vektorový prostor se skalárním součinem.

Příklady

  • Libovolný vektorový prostor se skalárním součinem konečné dimenze.
  • : Prostor posloupností komplexních čísel splňujících se skalárním součinem: .
  • : Prostor Lebesgueovsky měřitelných funkcí funkcí z splňujících se skalárním součinem: .

Vlastnosti

Ortonormální báze

Prvních 5 prvků ortonormální báze prostoru L²(-1,1) složené z Legendreových polynomů.
Prvních 5 prvků trigonometrické ortonormální báze prostoru L²(-π,π).

S pojmem Hilbertova prostoru úzce souvisí pojem ortonormální báze. Ortonormální bází Hilbertova prostoru rozumíme takovou množinu , která splňuje:

  1. . To znamená, že všechny prvky báze jsou navzájem kolmé (ortogonální).
  2. . Tedy, prvky báze mají jednotkovou velikost (jsou normální).
  3. Lineární obal báze je hustý podprostor . Zjednodušeně řečeno, každý prvek můžeme libovolně přesně aproximovat lineární kombinací nějakých prvků báze.

Povšimněte si, že z 3. podmínky nutně nevyplývá, že by každý prvek musel být vyjádřitelný jako lineární kombinace prvků ortonormální báze. Pojem ortonormální báze tedy není totéž, co lineární báze. V prostoru konečné dimenze je každá ortonormální báze zároveň bází lineární, ale v nekonečné dimenzi nikoliv.

Hilbertovy prostory mají důležité následující vlastnosti:

  • Každý Hilbertův prostor má ortonormální bázi.
  • Každá ortonormální množina (tj. množina splňující pouze podmínky 1. a 2.) v Hilbertově prostoru je součástí nějaké ortonormální báze.
  • Každá ortonormální báze v separabilním Hilbertově prostoru je spočetná.

Dimenzí Hilbertova prostoru rozumíme mohutnost ortonormální báze. Libovolné dva Hilbertovy prostory se stejnou dimenzí jsou izomorfní, důležitým důsledkem je, že každý separabilní Hilbertův prostor je izomorfní s .

Ortogonální projekce

Pro libovolný podprostor existuje lineární operátor , který každému prvku přiřadí jeho nejlepší aproximaci z , tzn: .

Má-li konečnou ortonormální bázi , pak lze projekci stanovit takto: Nelze pochopit (SVG (MathML lze aktivovat pomocí doplňku prohlížeče): Neplatná odpověď („Math extension cannot connect to Restbase.“) od serveru „http://localhost:6011/cs.wikipedia.org/v1/“:): {\displaystyle P x = \sum_{e \in E} \lang x, e \rang e} .

V praxi má ortogonální projekce velké využití v kvantové mechanice a v aproximačních úlohách.

Využití

Teorie Hilbertových prostorů se používá obzvlášť v kvantové mechanice, kde se stavy fyzikálního systému popisují pomocí prvků nějakého Hilbertova prostoru. Často se předpokládá, že daný Hilbertův prostor je navíc reprezentace nějaké grupy (obvykle grupy Lorentzových transformací). S termínem Hilbertův prostor se dále setkáte u jádrové transformace u metody support vector machines populární v strojovém učení.

Šablona:Link GA