Petržalka: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
→‎Doprava: aktualizace
m →‎Doprava: specifičtější odkaz
Řádek 13: Řádek 13:
Petržalka je pomocí pěti mostů napojená na zbytek města, nachází se tu také železniční stanice [[Železniční stanice Bratislava-Petržalka|Bratislava-Petržalka]]. Jeden z nejznámějších mostů, který ústí právě sem, je [[Most Slovenského národného povstania]], který je dominantou celého města.
Petržalka je pomocí pěti mostů napojená na zbytek města, nachází se tu také železniční stanice [[Železniční stanice Bratislava-Petržalka|Bratislava-Petržalka]]. Jeden z nejznámějších mostů, který ústí právě sem, je [[Most Slovenského národného povstania]], který je dominantou celého města.


Petržalka byla projektována a stavěna na obsluhu metrem. Po roce od začátku výstavby metra byl projekt zrušen. Veřejnou dopravu do této čtvrti zajišťují pouze [[autobus]]y, [[trolejbus]]ové tratě chybí, [[tramvaj|tramvajová]] trať začala fungovat v roce [[2016]]. Všechny autobusové spoje tak bývají velmi vytížené, zvláště po změně jízdního řádu na podzim 2005.
Petržalka byla projektována a stavěna na obsluhu metrem. Po roce od začátku výstavby metra byl projekt zrušen. Veřejnou dopravu do této čtvrti zajišťují pouze [[autobus]]y, [[trolejbus]]ové tratě chybí, [[Tramvajová doprava v Bratislavě|tramvajová trať]] začala fungovat v roce [[2016]]. Všechny autobusové spoje tak bývají velmi vytížené, zvláště po změně jízdního řádu na podzim 2005.


== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==

Verze z 16. 9. 2016, 12:46

Slepé rameno Dunaje, Chorvatské rameno

Petržalka (maďarsky Pozsonyligetfalu, německy Engerau) je jedna z městských částí Bratislavy. Patří mezi nejlidnatější části slovenské metropole; žije zde 117 000 lidí. Leží těsně při hranici s Rakouskem.

Historie

První záznamy o Petržalce pocházejí již z roku 1225. Na konci 19. století už to byla vesnice s více jak pěti sty stálými obyvateli. První most, který ji spojil s Bratislavou, byl postaven v roce 1891 a byl železniční.

Již v roce 1932 dal petržalské předmostí opevnit generál Josef Šnejdárek a poté v roce 1936 byl tento úsek zařazen do I. etapy naléhavého opevňování v rámci československého opevnění. Bylo zde postaveno 25 bunkrů. Avšak 10. října 1938 byla připojena na základě Mnichovské dohody k nacistickému Německu, protože byla obydlena převážně německy hovořícím obyvatelstvem, po osvobození v roce 1945 byla opět vrácena Československu. Od roku 1946 je součástí dnes hlavního města Slovenska.

V 70. letech 20. století se zde vystavělo dnešní panelové sídliště. Z malé okrajové čtvrti, která měla minimální význam, se tak stala jedna z nejdůležitějších. Nové sídliště bylo největší v celé zemi. Technický stav většiny budov se však stále zhoršuje a v současné době jich stále více potřebuje rekonstrukci.

Doprava

Petržalka je pomocí pěti mostů napojená na zbytek města, nachází se tu také železniční stanice Bratislava-Petržalka. Jeden z nejznámějších mostů, který ústí právě sem, je Most Slovenského národného povstania, který je dominantou celého města.

Petržalka byla projektována a stavěna na obsluhu metrem. Po roce od začátku výstavby metra byl projekt zrušen. Veřejnou dopravu do této čtvrti zajišťují pouze autobusy, trolejbusové tratě chybí, tramvajová trať začala fungovat v roce 2016. Všechny autobusové spoje tak bývají velmi vytížené, zvláště po změně jízdního řádu na podzim 2005.

Externí odkazy