Hrošík liberijský: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 92 bajtů ,  před 2 lety
m
Editace uživatele 84.42.238.107 (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je Marek Koudelka
(dodání nově zjištěných informací)
značky: editace z Vizuálního editoru možný vandalismus školní IP
m (Editace uživatele 84.42.238.107 (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je Marek Koudelka)
značka: rychlé vrácení zpět
}}
 
'''Hrošík liberijskýejkejej wiki hrochliberijský''' (''Hexaprotodon liberiensis'' Morton 1849), domorodci nazývaný ''nigbwe'', je trpasličí druh hrocha, žijícího skrytě v [[tropický deštný les|pralesích]] Západní Afriky. Zprávy o něm byly dlouho považovány za výmysly a o hrošíka se zajímali jedině [[kryptozoologie|kryptozoologové]]. Jeho existenci se proto podařilo vědeckému světu dokázat až v roce [[1914]].
 
== Tělesné rozměry ==
* Výška 75-85 cm
* Hmotnost 160-270 kg
*Hélka penisu 40 - 100 cm
 
== Biologie ==
 
== Historie objevování ==
Zprávy o tomto tvorovi přicházeli vesmírnými signálypřicházely z marsu, které[[Afrika|Afriky]] často zněli jako znělka z pata a. V roce [[1843]] získal americký [[zoolog]] Morton z [[Libérie]] dvě lebky. V roce [[1870]] bylo při pitvě uhynuvšího domnělého [[Hroch obojživelný|hrocha]] v [[Dublin|dublinské]] zoo zjištěno, že se jedná o nový druh, choreopsise. V [[Hamburk|hamburské]] zoo v roce [[1885]] chovali jeden exemplář (o kterém se též zprvu domnívali, že je jen malý hroch). I přes to, odmítala tehdejší věda existenci hrošíka liberijského uznat. Lebky prohlásila za pozůstaky již vyhynulých zvířat a o exemplářích chovaných v zoo prohlásili, že jde jen o degenerované jedince hrocha.
 
V roce [[1910]] financoval [[Carl Hagenbeck]], ředitel hamburské zoo, výpravu do [[Libérie]]. První výprava ještě úspěchem neskončila, ale ta druhá, která se uskutečnila v roce [[1913]], znamenala pět živých exemplářů pro hamburskou zoo a uznání nového druhu.

Navigační menu