Skřípinec jezerní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSkřípinec jezerní
alternativní popis obrázku chybí
Skřípinec jezerní (Schoenoplectus lacustris)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď šáchorovité (Cyperaceae)
Rod skřípinec (Schoenoplectus)
Binomické jméno
Schoenoplectus lacustris
(L.) Palla, 1888
Synonyma

Scirpus lacustris

Některá data mohou pocházet z datové položky.
Květenství

Skřípinec jezerní (Schoenoplectus lacustris) je vytrvalá rostlina rostoucí v mělkých vodách. Tento druh rodu skřípinec není v České republice příliš rozšířen a je z hlediska ohrožení vyhynutím hodnocen jako druh vyžadující další pozornost (C4a).[2][3]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rozšířen je v Evropě a Asií, hlavně v jejích severních oblastech a také na severu Afriky. V české přírodě se tato jednoděložná rostlina vyskytuje roztroušeně od nížin po střední polohy.[2][4]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Roste v mírně kyselých, mělkých, stojatých nebo pomalu tekoucích vodách bohatých na živiny, nejčastěji s písčitým nebo jílovitým dnem. Vyskytuje se v blízkosti břehů v řekách, jezerech, rybnících, slepých říčních ramenech nebo vodních kanálech a v proláklinách pravidelných zátopových oblastí se sladkou nebo mírně brakickou vodou.[2][5][6]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá rostlina s hrubou, až 2,5 m vysokou lodyhou rostoucí ze silného, článkovitého, vodorovně se plazícího, bílého až nažloutlého oddenku. Stébla, rostoucí solitérně nebo v trsech, jsou pevná, 2 až 3 cm tlustá, na průřezu kulatá, tmavě zelená, hladká, obsahují aerenchymové pletivo a jejich vnější buňky obsahují chlorofyl a zúčastňují se fotosyntézy. Stébla jsou objatá několika nachovými, trubkovitými pochvami, spodní pochvy bývají bez listových čepelí, jen z jedné až dvou nejhořejších občas vyrůstají krátké čepele 1 až 10 cm dlouhé.

Bohatě větvené, kruželovité květenství (někdy je stažené,) má nestejně dlouhé větve a bývá vysoké 5 až 10 cm. Je tvořeno klásky vyrůstajícími ve svazečcích na různě dlouhých stopkách. Pod květenstvím je dlouhý, úzký, vztyčený listen, který vypadá jako pokračováním stonku.

Červenavě hnědé klásky, 5 až 10 mm dlouhé, jsou podlouhle vejčité a na konci špičaté. Mají více spirálovitě vyrůstajících, vejčitých, krátce osinatých plev. V úžlabí plev vyrůstají drobné kvítky s redukovaným okvětím tvořených pouze šesti drsnými štětinkami. V oboupohlavném kvítku jsou tři tyčinky s podlouhlými prašníky a svrchní semeníkčnělkoubliznou rozeklanou do tří nitkovitých ramen. Kvítky kvetoucí od června do září jsou větrosnubné. Plody jsou trojboké, hladké nažky.

Rozmnožuje se semeny (nažkami) nebo oddenky, jejich rozrůstáním dokáže v krátké době vytvořit okolo jediné rostliny širokou kolonii). Dobře se rozšiřuje i úlomky oddenků, které mohou být velkou vodou odneseny na větší vzdálenost.[2][4][5][6]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Skřípinec jezerní se někdy vysazuje jako ozdobná rostlina do mělkých jezírek, zvláště jeho méně vzrůstné a panašované variety, např. 'Albescens'. Pro zamezení jeho rozpínavosti je vhodné ho na menších vodních plochách pěstovat v nádobách. V zarybněných nádržích poskytuje chráněný prostor pro tření ryb. Je vhodnou rostlinou do kořenových čistíren odpadních vod.[6][7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. a b c d KRÁSA, Petr. BOTANY.cz: Skřípinec jezerní [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 05.07.2007 [cit. 2016-03-21]. Dostupné online. (česky) 
  3. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 21.03.2016]. Roč. 84, čís. 3, s. 631-645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  4. a b LIANG, Song-Yun; TUCKER, Gordon C.; KOYAMA, Tetsuo. Flora of China: Schoenoplectus lacustris [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-03-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Skřípinec jezerní [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2016-03-21]. S. 577-578. Dostupné online. (česky) 
  6. a b c MAREK, Lukáš; ŘEZNÍČKOVÁ; KOPP. Vodní rostlina I-emerzní: Skřípinec jezerní [online]. Agronomická fakulta, Mendelova univerzita, Brno, [cit. 2016-03-21]. Dostupné online. (česky) 
  7. SCHIMANA, Walter. Vodní rostliny. Praha: Rebo Production, 2007. 96 s. ISBN 978-80-7234-652-3. Kapitola Skřípinec jezerní, s. 41. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]