Sinclair Research

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sinclair Research
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma Public limited company
Datum založení 1961
Zakladatel Clive Sinclair
Adresa sídla Londýn, Spojené království
Charakteristika firmy
Oblast činnosti elektronický průmysl
Produkty Sinclair ZX Spectrum
Identifikátory
Oficiální web www.sinclair-research.co.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Firma Sinclair Research je výrobce spotřební elektroniky založená Sirem Clivem Sinclairem v Cambridgi v Anglii (původně pod názvem Sinclair Radionics v roce 1961), aby prodávala Hi-Fi výbavu, kalkulátory, radia a jiné výrobky. V roce 1966 Sinclair vyvinul, ale nikdy neuvedl do prodeje, první kapesní televizor na světě. V roce 1972 Sinclair představil Sinclair Executive, kalkulátor významný kvůli svému úzkému designu. Následovalo mnoho dalších variant kapesních kalkulátorů včetně Sinclair Cambridge, Sinclair Scientific a Sinclair Oxford.

V 80. letech vstoupil Sinclair na trh osobních počítačů s modelem ZX80 za 99,95 liber, v té době šlo o nejlevnější osobní počítač prodávaný v Anglií. Během jednoho roku bylo prodáno 70 000 kusů tohoto počítače.[1] V roce 1982 se objevilo ZX Spectrum, který se později stal nejprodávanějším počítačem v Británii a byl velkou konkurencí pro Commodore a Amstrad. Na vrcholu své slávy ve velké míře inspirován japonským programem Počítač páté generace založila společnost výzkumné centrum "MetaLab" v Milton Hallu (u Cambridge), aby sledovala umělou inteligenci, integraci membrán, formální verifikaci a další vyspělé projekty. Kombinace chyb u počítače Sinclair QL a TV80 vedla v roce 1985 k finančním problémům a o rok později prodal Sinclair práva ke svým počítačovým výrobkům a značce Amstradu. Sinclair Research Ltd. dnes stále funguje jako soukromá společnost a pokračuje v uvádění na trh nejnovějších objevů Sira Clive Sinclaira.

Od roku 1997 je Clive Sinclair jediným zaměstnancem Sinclair Research.[2]

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Nerealizované produkty[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/xkrehlik.htm
  2. MALÝ, Martin. Legendární „gumák“ ZX Spectrum slaví 35 let. Tady je jeho příběh. lupa.cz [online]. 2017-04-21 [cit. 2017-04-22]. Dostupné online. ISSN 1213-0702. ((česky)) 
  3. Sinclair Enigma. Your Computer. November 1985, roč. 5, čís. 11, s. 54. Dostupné online. 

https://web.archive.org/web/20110206162443/http://www.sinclairzx.com/

Literatura[editovat | editovat zdroj]