Sinclair Research

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Sinclair Research
Logo
Logo
Právní forma Public limited company
Založeno 1961
Zakladatel Clive Sinclair
Sídlo Londýn
Oficiální web www.sinclair-research.co.uk
Zánik 1985
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Firma Sinclair Research je výrobce spotřební elektroniky založená Sirem Clivem Sinclairem v Cambridgi v Anglii (původně pod názvem Sinclair Radionics v roce 1961), aby prodávala Hi-Fi výbavu, kalkulátory, radia a jiné výrobky. V roce 1966 Sinclair vyvinul, ale nikdy neuvedl do prodeje, první kapesní televizor na světě. V roce 1972 Sinclair představil Sinclair Executive, kalkulátor významný kvůli svému úzkému designu. Následovalo mnoho dalších variant kapesních kalkulátorů včetně Sinclair Cambridge, Sinclair Scientific a Sinclair Oxford.

V 80. letech vstoupil Sinclair na trh osobních počítačů s modelem ZX80 za 99,95 liber, v té době šlo o nejlevnější osobní počítač prodávaný v Anglií. Během jednoho roku bylo prodáno 70 000 kusů tohoto počítače.[1] V roce 1982 se objevilo ZX Spectrum, který se později stal nejprodávanějším počítačem v Británii a byl velkou konkurencí pro Commodore a Amstrad. Na vrcholu své slávy ve velké míře inspirován japonským programem Počítač páté generace založila společnost výzkumné centrum "MetaLab" v Milton Hallu (u Cambridge), aby sledovala umělou inteligenci, integraci membrán, formální verifikaci a další vyspělé projekty. Kombinace chyb u počítače Sinclair QL a TV80 vedla v roce 1985 k finančním problémům a o rok později prodal Sinclair práva ke svým počítačovým výrobkům a značce Amstradu. Sinclair Research Ltd. dnes stále funguje jako soukromá společnost a pokračuje v uvádění na trh nejnovějších objevů Sira Clive Sinclaira.

Od roku 1997 je Clive Sinclair jediným zaměstnancem Sinclair Research.[2]

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Nerealizované produkty[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/xkrehlik.htm
  2. MALÝ, Martin. Legendární „gumák“ ZX Spectrum slaví 35 let. Tady je jeho příběh. lupa.cz [online]. 2017-04-21 [cit. 2017-04-22]. Dostupné online. ISSN 1213-0702. ((česky)) 
  3. Sinclair Enigma. Your Computer. November 1985, roč. 5, čís. 11, s. 54. Dostupné online. 

http://www.sinclairzx.com

Literatura[editovat | editovat zdroj]