ZX Printer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ZX Printer

ZX Printer je jednojehličková tiskárna pro počítače ZX81 a Sinclair ZX Spectrum. Jedná se o jednojehličkovou tiskárnu, která tiskne na pohliníkovaný papír. Tisková jehlička je vlastně tvořena dvěma elektrodami, které v místě tisku způsobí odpaření hliníku z papíru.

Ovládací programy tiskárny ZX Printer jsou obsaženy v ROM ZX Spectra, není tedy nutné nahrávat zvláštní ovládací program jako u jiných tiskáren. K tisku lze použít univerzální příkazy pro tisk na jakékoliv tiskárně, LPRINT (ekvivalent PRINT #3) pro vytištění požadovaného textu a LLIST (ekvivalent LIST #3) pro vytištění výpisu BASIC programu. Kopii obrazovky lze vytisknout příkazem COPY, který funguje pouze s tiskárnou ZX Printer.

ZX Printer se připojuje přímo na systémový konektor počítačů. Pokud je k počítači připojen ZX Interface II, je na jeho výstup průchozí sběrnice možné připojit pouze právě ZX Printer.

V USA byla společností Alphacom, Inc. vyráběná se ZX Printerem kompatibilní termotiskárna Alphacom 32. Do Velké Británie tuto tiskárnu dodávala společnost Dean Electronics.[1] Tiskárna byla později vyráběná jako Timex Sinclair 2040 společností Timex Sinclair.[2] Termotiskárna Floyd 40 kompatibilní se ZX Printerem má proti ZX Printeru rozšířené možnosti formátování textu (dvojnásobná šířka písmen, dvojnásobná výška písmen, inverzní tisk jednotlivých znaků) a funkci word wrap.[3] Instrukce pro formátování jsou součástí tisknutého řetězce a jsou uvozeny znakem ! (vykřičník). Alternativou k tiskárnám ZX Printer a Alphacom 32 je tiskárna Seikosha GP-50s.[4]

U počítačů Sinclair ZX Spectrum 128K+/+2/+2A/+3 je možné ZX Printer a kompatibilní tiskárny použít pouze v režimu 48 BASIC.

Způsob připojování tiskárny přímo na systémový konektor počítače místo využití sériového nebo paralelního interface inspiroval výrobce tiskárny Amber 2400, ale ta s tiskárnou ZX Printer kompatibilní není, k jejímu používání je nutné použít její vlastní ovládací program.[5][6]

S tiskárnou ZX Printer měla být kompatibilní plánovaná tiskárna Microdigital TK Printer k počítačům Microdigital TK82.

Technické informace[editovat | editovat zdroj]

Tiskárna je ovládaná pomocí portu 251 (šestnáctkově FB, dekódován jako xxxxx0xx).[7] Význam jednotlivých bitů hodnoty odeslané na tento port a čtené z tohoto portu je následující:

7 6 5 4 3 2 1 0
čtení 1 - hlava se dotýká papíru 0 - tiskárna je připojena (detekce přítomnosti tiskárny)           signál z kódovacího disku
zápis 1 - tisková hlava aktivní           1 - zastavení motoru
0 - spuštění motoru
1 - nastavení nižší rychlosti motoru

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hardware Feature #11 - Alphacom 32 na World of Spectrum
  2. Timex Sinclair 2040, Timex USA na k1.dyndns.org
  3. Hot Heads. Your Spectrum. June 1985, čís. 15, s. 42-43. Dostupné online. Dostupné také na: [1]. 
  4. Peripherals - comp.sys.sinclair FAQ na World of Spectrum
  5. Hard copy for micros. Your Computer. November 1982, roč. 2, čís. 11, s. 32-33. Dostupné online. 
  6. Printed information. Popular Computing Weekly. August 1983, roč. 2, čís. 31, s. 14-15. Dostupné online. 
  7. ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/hardware-info/ZXPrinter_Instructions.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]